Treburile casei - cine le face?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Mai mult fac eu ca EL e la serviciu pana tarziu.Cand e liber ma ajuta la curatenie,la bucatarie.Cumparaturile le face el,eu ii dau lista,dar el intotdeauna cumpara mai mult decat e pe listuta.Cand avem mai multe de cumparat si mergem la super-market mergem impreuna.


alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Sotul meu e o minune. Stie sa faca orice māncare, specialitatile lui sunt pizza si clatitele. Da si cu aspiratorul si cu mopul. Sunt unele chestii de care nu s-a atins niciodata: prajiturile si spalatul sau calcatul. Cum am mai mult timp īncerc sa fac cāt mai multe. Insa e adevarat ca el m-a īnvatat foarte multe deoarece a avut o educatie foarte buna. Eu nu am avut de la cine sa īnvat, dar cred ca acum ma descurc foarte bine.



Sibylle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinabeve spune:

Pot spune ca facem totul impreuna, mai putin calcatul rufelor, care-mi ramine mie dintr-o optiune personala si din grija pentur anumite lucruri (as vrea sa mai existe si dupa ce sunt calcate...)
In rest, daca eu gatesc, el spala vasele, daca eu dau cu aspiratorul el se ocupa de flori, curatenia saptaminala se face impreuna, cumparaturile la fel, desi a mers si singur, am facut eu lista.
Am uitat: cozonacul e apanajul lui, si in general felurile de mincare si dulciurile care nu cer multa migala si rabdare.
Tina

Speranta moare ultima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

cel mai mult eu, din cauza ca sotul lucreaza mai mult timp si vine acasa mai tarziu si obosit.

din pacate, pentru mine trebuie sa fac si treburi pe care in mod normal le-ar face un barbat, in casa...

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bendis spune:

In general treburile domestice "cad" in sarcina mea.
El face cumparaturi si este dadaca ori de cate ori eu am altceva de facut. In rest ... are grija de partea financiara ...

BENDIS

http://photos.yahoo.com/dianabalas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

El lucreaza de dimineata de la ora 7,30 - 8,00 cand iese din casa pana pe la ora 20-21 chiar si mai tarziu uneori... Si de multe ori il prinde dimineata desenand...
De un timp spun multumesc cand are macar cateva ore pt noi. Vine pe la ora 20 acasa manca si se aseaza iar la PC sa deseneze...
Ce pretentii sa am la el?

-curatenie si calcat - menajera
-mancare - eu si numai eu
-spalat - masina de spalat si eu.
- cumparaturi - pe cat posibil amandoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalexia spune:

Mie una va spun drept nu-mi place sa calc, ceea ce inseamna ca daca are nevoie de ceva isi calca singur.Asta a fost prima victorie in casnicia mea.A doua victorie e ca spala vasele fara sa-l imping de la spate.Dar mai spal si eu vase cand timpul imi permite.De curatenie ne ocupam amandoi...eu in special cu bucataria si baia iar el cu restul.Raman multe alte lucruri pe care le fac numai eu:curatenie in dulapuri, mancare,sters praful, etc.
Dar e loc de mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leona spune:

Mi se pare normal ca fiecare sa faca cate ceva in casa.Asta inseamna casnicia,sa imparti totul,nu? Impreuna la bine si le rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geut spune:

Im proportie de 95% EL, pentru ca euvin tarziu acasa si ma ocup de copii. Iar baia o curat eu, pentru ca nu se pricepe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris77 spune:


Citind mesajele scrise de ceilalti membri am ajuns la urmatoarea concluzie: Fetelor se pare ca functioneaza foarte bine epoca matriarhatului. "Dragalasii" participa in mod curent la treburile casnice:gatesc, aspira, calca, fac cumparaturi. Suntem niste fericite ca traim in secolul XXI.
Si in cazul cuplului nostru se aplica aceleasi reguli: eu gatesc, calc, el aspira, cumparaturile le facem de obicei impreuna.

Mergi la inceput