Treburile casei - cine le face?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_claudia14 spune:

Eu gatesc eu fac curatenie de cumparaturi mai mult se ocupa el si cateodata amandoi.Nu are timp sa faca mancare si nici nu cred ca s-ar pricepe la asa ceva in afara de cartofi prajiti si oua,ptr. ca are un servici de asa natura in care timpul nu ii permite sa mai faca si curatenie.Dar pe mine nu ma deranjeaza chestia asta mai ales ca eu sunt inca in maternitate,si chiar daca as fi fost la servici tot asa as fi facut fiindca nu aveam un servici care sa ma epuizeze asa de tare.Si am si bona la copii deci am timp sa imi fac treburile casnice in voie buna atata timp cat ea are grija numai de copii adica numai de Maia fiindca Andi isi petrece foarte mult timp la bunicii mei care sunt strabunicii lui si sunt inca in putere si stau la 2 pasi de mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Numai eu: crestere copil, curatenie, spalat, mancare, cumparaturi. Sotul este foarte ocupat.
Este foarte greu dar m-am obisnuit.

"Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui." ~ Paulo Coelho

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yank spune:

Am o portoricana,Benita,am invatat-o si putin romaneste,ca a zis ca ii place cum suna.Gateste super.De multe ori mai gatesc si eu seara.Nevasta-mea e cu indicatiile si gradina.Eu acasa sint musafir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalynaa spune:

El gateste ca eu nu stiu
El face piata ca mie nu-mi place
Eu fac curat
De spalat spala masina
De calcat nu calc decat ce e necesar
El face curat in balcon
Amandoi facem cumparaturile
Amandoi spalam vasele-mai mult eu decat el,da' nu se pune

cata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Facem totul impreuna. Deocamdata nu avem copil si locuim intr-un apartament mic asa ca nu sunt complicatii. Insa atunci cand vom avea un bebe, vrem sa ne si mutam la casa si cred ca voi angaja o femeie care sa se ocupe de curatenie. N-as vrea sa las pe altcineva sa faca mancare totusi, fiindca sunt mai mofturoasa in sensul ca nu prea imi place sa mananc de la altii decat daca stiu cum gatesc si nu imi plac grasimile si o multime de alte lucruri si ar trebui sa-i dau o multime de explicatii despre ce si cum sa faca sau sa nu faca.
Sotul meu stie sa gateasca foarte bine si nu am ce sa-i reprosez fiindca ma ajuta intotdeauna la treburile casnice.

"Wisdom doesn't automatically come with old age. Nothing does - except wrinkles. It's true, some wines improve with age. But only if the grapes were good in the first place."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Exclusiv eu spal rufe , calc si fac baie la copii dar curat si mancare facem amandoi .Ma ajuta foarte mult .

Un bb are nevoie de noi :

http://www.unesco.8m.com/Sabina/introduction.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyany spune:

salutari.........hmmmmmmmm,cred ca aproape eu fac totul si rar cand are si el chef sa-si faca macar patul cand se trezeste ,pt ca de obicei se trezeste el primul ,are grija sa ma trezeasca pe mine si ....eu dupa aia ma ridic ,el ramane ,si nu urneste aproape nimik.........deci .....eu nu sunt asa fericita din punctul asta de vbedere,dar IL IUBESC ASA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Curatenie face femeia odat pe saptaman.In rest eu.
Cumparaturi fac eu sau impreuna.
De spalat spala masina iar vasele in timpul saptamanii eu in we el.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

La mine lucrurile s-au schimbat f.mult dupa ce am nascut.Eu am devenit mai atenta la curatenia din casa iar sotul meu la fuga din casa.E un tata f. bun,poti sa-i dai nota 10 la dadacit,dar in ceea ce priveste casa,e la pamant.Considera ca se duce la munca,ceea ce e suficient,si duce gunoiul,pentru ca eu nu pot sa ma duc cu copilul.Atat.Nu gateste,nu isi strange masa,nu aspira,nu curata baia cum am citit ca fac sotii vostri.Inainte statea cu mine in bucatarie,gateam impreuna,cam totul era impartit.Sunt sigura ca si starea mea,sunt incordata tot timpul,il face asa,dar m-am straduit de multe ori sa schimb situatia si nu s-a schimbat nimic la el.Sunteti tare norocoase de sotii vostri harnicuti!

Hana&Vlad-Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monagan spune:

La mine in casa lucrurile stau cam asa:Eu fac mancare, calc, curatenie, spalat, iar el daca se strica ceva prin casa repara, mai duce gunoiul, imi mai muta florile dintr-un ghiveci in altul (desi nu e cazul).Cand are chef isi etaleaza talentele de bucatar, dar atunci sa te tii ca mai am eu de muncit dupa el.

MG

Mergi la inceput