Avortul

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Avortul este o crima pentru care nu exista justificare. www.createhealth.org/dimensional.html#" target="_blank">http://www.createhealth.org/dimensional.html# Am gasit pe internet imagini 4D cu "oul fertilizat" incepand de la 11 saptamani.

Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adlemi spune:

Din fericire pentru mine nu am facut nici un avort pana acum.Si mi-am jurat ca nici sa nu fac vreodata!Am avut odata inspiratia de a vedea filmul unui avort,si cand l-am vazut pe bb cum se zbatea in burta...am inmarmurit!Si da,este o crima!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Consider ca avortul este intr-adevar o crima pentru care mai devreme sau mai tirziu trebuie sa platesti. Nu am facut nici un avort, spre nefericirea mea am un fibrom extrauterin si am pierdut o sarcina de doar doua luni. Am crezut ca innebunesc. Doctorii mi-au spus ca am sanse sa fac un copil normal, dar... cred ca de frica nu am mai ramas insarcinata. Ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa am un copil, caci o femeie fara a fi mama nu se simte realizata, indiferent cit de bun ar fi sotul, la un moment dat te simti singura.
Am spus ca platesti pentru avort mai tirziu, asa este, am doua matusi care au facut avort pentru ca era prea devreme pentru a avea un copil, iar apoi cind au vrut un bebelus... nu au mai ramas insarcinate, asa ca... trebuie sa ne gindim bine, daca nu vrem un copil e mai bine sa ne protejam.
Imi pare rau daca cu aceste cuvinte am suparat pe cineva

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minimona spune:

De ce sa recurgi la avort cand exista atatea metode contraceptive? Nu e mai bine sa previi o sarcina nedorita ? Sunt de acord cu avortul in cazul sarcinilor cu malformatii.

minimona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela-roxana spune:

Eu sunt fericita ,nu am trecut niciodata prin experienta unui avort si cu ajutorul lui Dumnezeu nici nu voi trece!
Daca este din cauze medicale (malformatii ,boli grave sau chiar pericol pt. mama )zic ca nu este o crima este ceva care nu poate fi impiedicat.
Iertati-ma ca sunt foarte directa insa daca este doar pt. ca nu ai bani sa cresti acel copil(situatie in care sunt multe femei de la sate),cu banii dati pe operatie poti sa cumperi pastile pe cateva luni,mai nou se dau pastile gratuit,atat la studente , eleve cat si la femei fara posibilitati materiale!
Sunt impotriva avortului cu toata fiinta mea , nu e normal sa omori un suflet dat de Dumnezeu,o bucurie a ta !
Putem vorbii si de fetele de liceu care raman insarcinate,am fost fata de liceu care avea o viata sexuala dar pt. asta stiam mijloacele de contraceptie si le foloseam!Este si vina parintilor care nu sunt foarte apropiati de copii ,mai ales de fete!Nu stiu cum as fi reactionat daca a-s fi avut o fata si mi-ar fi spus ca e insarcinata ,fiind eleva!Stiu doar ca nu as fi dat-o afara din casa si sigur nu as fi pus-o sa avorteze!
Stiu si femei pt. care avortul e ceva normal,nu ma protejez dar daca e sa fie avortez!Asta i-mi spunea o cunostinta care are o fetita de 1 an si jumatate .De cand a nascut si pana acum are 3 avorturi,si probabil va mai avea!
Nu mai continui pt. ca as spune acelasi lucru nu sunt de acord cu avortul!
Totusi statul se poate implica mai mult si anume sa faca operatii de legare a trompelor pt. femeile care nu mai doresc copii.Astfel poate nu ar mai fii atatia copii flamanzi ,nedezvoltati ,pusi sa cerseasca !

Roxi si bb Rares 9. april.2002
http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Pana acumun an eram de parere ca doar o femeie inconstienta si fara prea multa pregatire poate sa ramana insarcinata in ziua de astazi cu atatea metode de contraceptie. Dar acu un an am ramas si eu insarcinata fara sa vreau.Aveam un copil de 8 luni, alaptam, ma pazisem la fel cum m-am pazit si 2 ani inainte de a face fetita dar s-a intamplat. Nu stiu cum dar asta a fost. Am facut avort cu toate ca imi promisesem ca nu voi face niciodata. Dar nu aveam nici un ajutor de la nimeni, sotul meu este mai tot timpul pe plecAT si am considerat ca nu voi putea face fata cu un copilde 1 an si 4 luni si unul nou nascut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

E o crima.
Gnditi-va la cele care incearca sa aiba copii si nu reusesc.
Lorellay

Va pupic,
tzoc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:


Da este cea mai groaznica crima posibila. O comiti asupra unei fiinte mici si nevinovate care nici macar nu a cerut sa existe.
Eu, intru in categoria criminala, deoarece din pacate am facut un avort la 21 de ani, eram studenta , necasatorita,... defapt nu are nici o importanta deoarece nimic nu scuza gestul.
Daca asi putea schimba ceva in viata mea (si as avea multe de schimbat daca mi s-ar oferi sanas), este categoric fapta pe care asi schimba-o. Regret din suflet, m-am spovedit la preot, amm facut slujbe pentru sufletul micutului, am aprins lumanari si inca mai aprind si ma rog pentru copilul caruia i-am refuzat iubirea mea.
Dupa 16 ani de la aceea fapta, ani in care am plans m-am rugat am implorat sa am si eu un copil cat de mic am nascut o fetita Gabriela care acum are 2,11 ani si este comoara mea.
Si sa stiti, ca in sarcina avind 37 de ani, mi s-a spus ca probabilitatea ca un copil sa se nasca cu probleme este mai mare e.t.c. si ca trebuie sa fac analize speciale e.t.c. ei aflati ca am fost atat de hotarata sa am copilul si sa nu mai fac aceeasi gresala incat am hotarat sa nu fac analiza respectiva, deoarece sa fim seriosi totul este cu o anumita probabilitate si nimic sigur 100%. Mi-am asumat riscul de a o naste pe Gabriela si de a o iubi indiferent de situatie si Dumnezeu m-a rasplatit cu un copil sanatos si frumos.
In plus sa stiti ca nu mi-a fost usor. Sunt mama singura de la bun inceput, tatal a dat bir cu fugitii in momentul in care a aflat de copil, nu a fost pregatit sa-si asume responsabilitatea asa ca mi-am asumat-o in totalitate.
Deci este o crima. Oricare ne-ar fi scuza tot crima ramane avortul.
Cu drag
Corina & Gabriela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b4delia spune:

Mi-am schimbat parerea dupa ce am vazut poze cu copii avortati. Mai ales cei de citeva luni. Nu-s prea eu citita in domeniul avortului caci Doamne fereste niciodata nu m-am pus in situatia asta. Dar daca ce am citit si vazut e adevarat, cum sa nu fie o crima cind doctorul taie capul unui prunc si apoi il scoate din burtica mamei? Mi sa facut parul maciuca.

Eu nu inteleg cum unele fac avorturi multiple. Adica sa spunem ca ai "gresit" odata...dar a doua oara? ..a treia oara? ...etc. Mi se pare mie sau e mult mai acceptat avortul ca metotda de contraceptie in Romania?

Am o prietena care a ramas insarcinata in timp ce era in vacanta in Romania. Cind s-a dus la spital doctorii au presupus automat ca ea vrea avort!! S-au mirat si chiar sa-au bucurat asistentele cind ea a spus ca vrea sa pastreze sarcina. Asa a si facut. Momentul nu era potrivit. Era tinara casatorita, inca in facultate, dar uite ca au trecut si prin asta. Acum are o dulceata de baietel care le umple viata de bucurii.

La rindul meu si eu am fost un "accident" si le multumesc parintilor mei si in zi de azi ca m-au "pastrat".

Curaj la toate care se gasesc in aceasta situatie. Sa va ajute Dumnezeu sa gasiti calea cea buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaM spune:

quote:
Originally posted by b4delia

Dar daca ce am citit si vazut e adevarat,
Eu nu inteleg cum unele fac avorturi multiple. Adica sa spunem ca ai "gresit" odata...dar a doua oara? ..a treia oara? ...etc. Mi se pare mie sau e mult mai acceptat avortul ca metotda de contraceptie in Romania?





Sa stii ca este adevarat ce ai citi si vazut, pozele cu copilasii din burica ... Asa este. De exemplu la 4 saptamani, GABITA mea avea inimioara perfect dezvoltata si am vazut pe ecograf cum bate. Am fost impresionata pana la lacrimi si am realizat ca sunt un om cu doua inimi ce bat impreuna.
Ginecoloaga mi-a explicat ca in primele 10 zile se dezvolta inima care este primul organ care intra in functie. Pai daca inimioara este acolo si bate , atunci ?...
In legatura cu cealalta problema (avorturi multiple)in nici un caz nu este vorba de o metoda de contraceptie in Romania, mai degraba este vorba de inconstienta, nepasre si mai ales lipsa de educatie si informare si nu ma refer neaparat la educatia sexsuala, ma refer la educatie pur si simplu, ca sa nu mai vorbesc de educatia spirituala care este aproape inexistenta.
Dar ce parere aveti despre medicii care fac aceste avorturi si practic sunt partasi la aceste crime. Ginecoloaga mea nu face avorturi si nu este de acord cu ele ( decat in cazuri extreme - sanatate), am auzit si de alti medicii care au aceeasi parere.
Cu drag
Corina & Gabriela 2,11 ani

Mergi la inceput