Avortul

Raspunsuri - Pagina 61

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Eu consider avortul o crima morala, umana, nu religioasa. Religia nu ma prea intereseaza asa ca nu are nici o influenta asupra felului in care vad aceasta problema. Cred ca din punct de vedere biologic si moral, a proteja copilul trebuie sa treaca inainte de orice, chiar si inainte de propria viata. Mi-e greu sa arat sau sa simt respect pentru o femeie care si-a sacrificat copilul pentru comoditatea proprie.


Bird, imi place ca abordezi subiectul independent de religie. As vrea sa te rog sa detaliezi putin : "crima morala"
Pt ca asta e concluzia la care am ajuns si eu....dar mi-e tare teama sa nu dau cu bata'n balta si sa mi se interpreteze afirmatiile ca fiind puncte de vedere religioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Maria, asta e ultimul mesaj pt. tine, ca am un deju vu:
avortul se face la cerere. Pt. ca asa doreste femeia insarcinata.
Este terapeutic doar in anumite cazuri.
De asta am incercat sa te fac sa intelegi ca este o cerere din partea omului pt. ceva ce nu este boala.
mie mi se pare destul de simplu. Nu imi dau seama ce nu intelegi tu si cum ai interpretat aceasta informatie.
Despre avort considerat ca am discutat destul la celalalt topic si zau ca nu am nici macar cea mai mica dorinta sa continui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Maria, asta e ultimul mesaj pt. tine, ca am un deju vu:
avortul se face la cerere. Pt. ca asa doreste femeia insarcinata.
Este terapeutic doar in anumite cazuri.
De asta am incercat sa te fac sa intelegi ca este o cerere din partea omului pt. ceva ce nu este boala.
mie mi se pare destul de simplu. Nu imi dau seama ce nu intelegi tu si cum ai interpretat aceasta informatie.
Despre avort considerat ca am discutat destul la celalalt topic si zau ca nu am nici macar cea mai mica dorinta sa continui.



Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliana_maria spune:

da AVORTUL ESTE O CRIMA CU PREMEDITARE, avem la indemana atatea metode contraceptive de la "banalul" prezervativ la sterilet, legatul trompelor. Asa ca atunci cand faci sex neprotejat sti si iti asumi anumite riscuri. Este adevarat ca intr-o relatie sunt 2 dar de cele mai multe ori femeia este cea VINOVATA SI TOT EA ESTE CRIMINALA.
Sa facem in asa fel in cat sa nu ajungem acolo.
O zi buna Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xtraordinary spune:

Sunt de acord cu tine aliana_maria, ESTE o crima cu premeditare. Chiar daca lasam deoparte bazele religioase ale acestei discutii, faptul ca simtim toti nevoia sa discutam din nou si din nou si sa intoarcem problema pe toate partile demonstreaza ca ne deranjeaza sa stim ca undeva, candva in tara asta, copiii sunt ucisi fara nici o repercursiune imediata.
Totusi, DE CE sa spui ca femeia este vinovata? Adica nu a fost nevoie de doi la acel act sexual, nu au fost doua celule care au format acel embrion? Cred ca prea multe dintre noi am fost crescute sa gandim asa, ca responsabilitatea tatalui nu exista. SI EL este la fel de mult un criminal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Singura metoda contraceptiva sigura 100% este abstinenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cumintzica12 spune:

eu o sa dau un raspuns cu care multi nu vor fi de acord...
eu sunt o femeie care se lupta cu infertilitatea si imi doresc enorm sa fiu mama - evident deci ca nu as face, in mod normal, un avort (nici nu am facut)!

dar, dincolo de motive religioase, eu cred ca faptul ca "avortul este legal" este un lucru bun...cred ca este un subiect mult prea complex si prea personal pentru a arunca cu pietre...cred ca pot exista la un moment dat/in anumite contexte, anumite lucruri/trairi care te pot face sa iei o asemenea decizie... poate nu cea mai buna, dar nu cred nici ca as numi-o pe respectiva criminala...
cate dintre mamele noastre nu au trecut prin avorturi clandestine in timpul comunismului..."astea erau vremurile" ...stiu o fata care a facut avort la 16 ani - nu stiu detaliile, dar nu mi se pare nici la nelalocul lui faptul ca a decis sa nu aiba un copil la acea varsta...as intelege si victima a unui viol (si care a ramas insarcinata)...

stim cu totii de la televizor cazurile de femei cu 6- 10 copii si pe cate unul il mai "uita" in spital sau il lasa la casa de copii.. sau mai rau, abandonat in tomberon/pe camp...as prefera sa le vad pe femeile acelea avortand! (da, veti spune ca solutia e contraceptia... de acord! dar inca o data, decat sa se ajunga la abandon, sau crima de nou nascut, as spune avort...)

sau cazul in care copilul din burta are un handicap grav si chiar doctorii vor recomanda intreruperea sarcinii... vor fi 2 categorii: cele care vor decide sa aduca copilul pe lume si il vor creste asa (cu toate chinurile, si pt familie, si pt copil) si cele care vor decide sa nu-l aduca pe lume....desigur, ca depinde ce inseamna "handicap grav" si , la fel, este o situatie mult prea personal si, sa zicem, delicata sa-ti dai cu parerea din afara..

veti spune ca exemplele mele sunt f diferite...exact asta am si vrut...mi se pare prea superficial sa arunci da/nu la intrebarea "considerati avortul o crima?"...raspunsul depinde...

Mergi la inceput