Avortul

Raspunsuri - Pagina 57

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ChristieV spune:

Avortul e crima in unele tari/state, nu e in altele.Dupa cum se schimba legile, vremurile.Maine, ar putea deveni crima in Romania.E vorba de legi, sau ce simte fiecare?In al doilea caz, nu vad ce ar fi de discutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milinca spune:

noideea, subscriu celor spuse de tine, si as vrea sa le intreb pe cele care au o placere in a arunca cu pietre urmatoarele: oare nu este pacatul mai mare sa aduci pe lume un copil pe care toti o sa-l priveasca urat, caruia nu poti sa-i dai poate tot ce ai vrea sa-i dai, sau sa-l abandonezi ca pe o soseta murdara, ori caruia in disperare sa-i arunci cuvinte dureroase? dar la sufletul celor care trec prin asa ceva s-a pus cineva? sa le simti durerea?sau singuratatea?
desigur ,e mult mai usor sa aratam cu degetul, sa batem cu pietre, sa marginalizam,
sa blamezi pe cineva pentru un pacat nu inseamna ca esti crestin, din contra,(vezi pilda cu femeia usoara pe care si isus a iertat-o).
doamnelor care dati cu pietre, ce-ati face daca , pazeasca dumnezeu, o prietena ar fi victima unui abuz sexual, ramane insarcinata si hotaraste sa renunte la copil? o stergeti din telefon, nu-i mai raspundeti pe nici o cale de comuncare, treceti pe langa ea pe strada ca si cum nu a-ti cunoscuta vreodata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Alta... Deunde le-oti scoate, mai frate??!!

In primul rand ca sa iti exprimi parerea despre unnanumit gest ca e pacat nu inseamna a judeca. E absurd, da ar fi asa, inseamna ca numai putem clasifica nimic drept pacat, ca judeam.

In al doilea rand, daca oricne, nu neaparat prietena, oricine ar faceun avort, asta nu inseamna ca eu nu mai vorbesc cu persoana aia, ca e asa de pacatoasa ca nu merita sa vorbesc cu ea. De unde pana unde???? Un crestin adevarat nu se fereste de "pacatosi" ci ii iubeste, vrea sa ii ajute. Daca o prietena a mea ar fi vixtima unui abuz sexual, i-as fi alaturi cum ar avea nevoie, fizic, psihic. Daca ar afla ca e gravida, nu as sustine-o sa faca avort, dar daa s-ar arata dispusa, as ajuta-o sa gaseasca alte solutii (adoptie, asociatii care se ocupa cu astfel de cazuri). Daca ar decide sa avorteze, ar ramane in continuare prietena mea, nu i-as spune niciodata ca e asa si pe dincolo, dar nici nu i-as spune ca a facut bine. Nu e treaba mea ce a facut, eu sunt prietena ei, atata vreme cat pot sa previn, adica inainte de a se intampla avortul, as incerca, dupa, in nici un caz nu i-as da la cap.



Delia, 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:



Param pam pam !

Incet incet. . .iar ajungem la intrebarea sondajului?

Vad ca majoritatea voturilor spun DA.

Atunci care e diferenta dintre a ucide un copil nascut si a ucide unul nenascut?
Am un deja-vu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1



Param pam pam !

Incet incet. . .iar ajungem la intrebarea sondajului?

Vad ca majoritatea voturilor spun DA.

Atunci care e diferenta dintre a ucide un copil nascut si a ucide unul nenascut?
Am un deja-vu

Cam ca si diferentza intre a face sex cu o femeie si a face sex cu o fetitza de 6 ani. Conform rationamentului tau, ar fi exact acelasi lucru, pedofilul s-ar putea justifica "e tot o persoana de sex feminin, ce atata tevatura, ce conteaza varsta?"


I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui Maria_1



Param pam pam !

Incet incet. . .iar ajungem la intrebarea sondajului?

Vad ca majoritatea voturilor spun DA.

Atunci care e diferenta dintre a ucide un copil nascut si a ucide unul nenascut?
Am un deja-vu

Cam ca si diferentza intre a face sex cu o femeie si a face sex cu o fetitza de 6 ani. Conform rationamentului tau, ar fi exact acelasi lucru, pedofilul s-ar putea justifica "e tot o persoana de sex feminin, ce atata tevatura, ce conteaza varsta?"



Nu stiu de ce.....dar simt ca la sondaj ai raspuns cu NU. Eu vorbeam de ce crede majoritatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Noroc ca exista legislatie bine definita in domeniu inclusiv pentru avort.
Asa stim care este baza legala ce admite si ce nu admite legea pentru ca altfel ar fi haos.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Noroc ca exista legislatie bine definita in domeniu inclusiv pentru avort.
Asa stim care este baza legala ce admite si ce nu admite legea pentru ca altfel ar fi haos.



Intr-un fel asa putem sta linistiti si in privinta tutunului/alcoolului. Atata vreme cat baza legala admite, n-am avea de ce sa ne ingrijoram ca facem cuiva vreun rau (noua sau celor din jur)....Zic si eu, nu dau cu parul.

Crezi ca din cauza legii oamenii nu se apuca sa isi omoare copiii nou nascuti? Eu cred ca e ceva acolo mai puternic decat legea.
Dar nu pot decat sa banuiesc pt ca nu am copii.

Oricum, crima nu este si nu poate fi ingradita de nici o lege. De-asta exista criminali si oameni care fac rau. Si nu sunt doar cativa. . . sunt foarte multi.
Oamenii care nu omoara alti oameni. . . nu fac asa din cauza legii. . . asa banuiesc. Exista ceva mai presus de lege care ne 'spune' sa nu dam in cap vecinului si sa nu omorim alt om.

Pana si cei care omoara alti oameni legal (vezi razboaiele) sufera si raman partial sau total traumatizati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intr-o societate normala convietuirea si normele trebuie sa fie ghidate dupa legi. Nu dupa impresii nu dupa ce crede Ghita sau dupa banuieli si impresii sau "ceva"-uri.
Atunci cand se judeca ceva trebuie sa existe o baza certa definita universal valabila si universal egala pentru cei din societate. Nu merge cu ambiguitati. Uneori(rareori) justitia accepta in situatii limita ca si practica ca si aplicabilitate si asa numitele "cutume" insa acestea sunt clar exceptii ghidate de legile nescrise si sunt in extremis acceptate in lipsa alor posibilitati clare, reci.
O societate nu va fi niciodata condusa corect altfel decat justitionar iar actul de justitie nu va fi niciodata aplicabil fara inscrisuri. De cand lumea si pamantul (daca Hammurabi ar putea sa fie un punct exemplificativ) a aparut nevoia de legi, coduri care sa permita exact convietuirea in conditii definite. Deci... nu subscriu ideii tale mult prea generic exprimate.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput