Avortul

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Nu am facut niciodata avort,dar nu pot sa comentez foarte mult pe acest subiect. Eu am inceredre in femei si consider ca fiecare face cum crede ca e bine pentru ea si familia ei. Nu le putem judeca pentru ca fiecare are o poveste sau un motiv. Eu nu voi face niciodata in viata mea un avort,asta este clar,dar nu pot judeca. Fiecare din noi raspunde in fata lui Dumnezeu,desi El nu ne cere asta.

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Este pacat! Rugati-va la Dumnezeu pentru iertare si nu mai faceti!

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

da, e crima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabita_84 spune:

din pct meu de vedere nu e o crima, in cazul in care nu ai de ales..dar daca ramai insarcinata pt ca ti-e lene sa te protejezi, atunci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Orhidee23 spune:

Justificat sau nu,tot crima se numeste.Embrionul este o forma de viata,deci este crima.Clar ca lumina zilei.Intrebarea trebuia pusa,mai degraba altfel:Acuzam sau acceptam aceasta crima,avortul?
Sa va dau un exemplu:in urma cu 23 de ani la Maternitatea din Oradea,una dintre paciente urma sa nasca un copil handicapat fizic,si retardat mintal,daca nu accepta sa faca avort.Dupa spusele moasei sefe.Dupa noua luni a nascut o fetita.Fetita sunt eu.Nici handicapata,nici retardata.(bine ca mai am eu niste dereglari minore pe la mansarda,e partea a doua)Si personal cunosc inca doua cazuri identice.(care s-au intamplat relativ recent,adica din 2000 incoace,medicina fiind totusi mai avansata)Copii s-au nascut sanatosi.Cum se simt acuma mamele acestea,stiind ca daca ar fi facut avort,ar fi curmat viata unui copil perfect sanatos,nu are rost sa va spun.Va aputeti imagina.
Si cealalta parte a monedei:Am avut ocazia sa ingrijesc un timp,de un copil handicapat fizic si psihic,care nu-si putea controla sau satisface niciun instinct,sau nevoie.Nu am cuvinte ca sa spun ce inseamna o astfel de viata pt persoana in cauza,si cei apropiati.E un cosmar,o povoara sufleteasca si fizica,care-ti suge toata vlaga,te usuca pe dinauntru.
Dumnezeu sa le dea putere si intelepciune,femeilor aflate in cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns edybello spune:

Da,este o crima atunci cand tu ramai intamplator gravida si faci un avort caci consideri ca nu e momentul sa faci un copil,dar nu ai vrut sa te protejezi ca nu iti place ,asta se numeste crima.Dar si mai crima se chima cand fac un copil si il arunca la gunoi dupa ce al naste sau al lasa sa se chinuie o viata cu un handicap ,asa ca cum ar fii tot crima se chiama ,atunci can vrei sa aduci un copil pe lume ori al aduci sanatos ori nu al mai aduci ,si an ziua de azi suntem mai emancipati decat pe vremea stabunicilor ca sa nu stim sa ne protejam sa nu avem o sarcina nedorita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Am raspuns DA.
Avortul este o crima in orice fel de circumstanta. Medicala, financiara, de varsta, de moment, de imprejurari.
Nu tu dai viata, nu tu o iei. E simplu.

Am o intrebare doamnelor si domnilor. Daca copilul dumneavoastra Nascut ar suferi un accident si ar deveni 'peste noapte' handicapat motor sau mintal ? Ce ati face? L-ati sacrifica ca pe un animal? Doar pentru ca nu puteti sa-i oferiti o viata frumoasa si plina de satisfactii?

Repet. Daca nasteti si aveti un copil perfect normal si sanatos si nenorocirea se abate asupra lui? CUM ar trebui procedat? Din spusele multora dintre voi se intelege ca ar putea fi omorat in chinuri doar pentru ca nu mai e bun de nimic. Doar pentru ca parintii nu pot sa indure nefericirea copilului lor si neputinta lui.

Dar daca e in burta, e lejer. E handicapat, n-are maini sau minte si e usor de dat afara. Constiinta e mai limpede si lucrurile se rezolva.

JOS PALARIA pentru Japonia. Sunt mai crestini decat multi crestini si mai intelepti decat multi civilizati vestici. Bravo voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

intrebare:discutii de amorul artei sau asta duce undeva?

Te inhami tu sa cresti copiii pe care unii sunt hotarati sa-i dea afara? Concret. In afara ca acuzi si cataloghezi gestul? care e scopul imediat? Speri sa nu mai faca oamenii crime? Odata ce au constientizat ac e crima? sau crezi ca avortul este savarsit pentru ca nu e constientizat ca fiind crima? Defineste crima. Din ce punct de vedere crima? legal? crestinesc? moral? ideologic?

Iti definesc eu avortul legal. Pentru ca nu toate sunt alb si negru, mai sunt si nuante de gri.

Ai auzit de lume ideala? Noi nu traim intr-una si crudul adevar, fie ca-ti place sau nu raul este in lume, shit happends si nu toata lumea tre sa se alinieze la regula.

Ce solutie dai tu unei fete de 16 ani care are niste parinti rigizi, care risca sa fie omorata in bataie si scoasa afara din casa si alungata pe vecie din sanul familiei pentru ca a fost iresponsabila? nici nu cred ca din punct de vedere emotional acelui copil i se poate imputa cu maxim de rigoare iresponsabilitatea. Copila aia si chiar femei mult peste varsta ei nu sunt capabile emotional, financiar sau afectiv sa sustina o familie monoparentala. Nu sunt capabili emotional oameni casatoriti sa faca pasul asta.

Crestinismul se axeaza in special pe iubire si rigoare. Regulile pot si indoite si devin maleabile in functie de diferitele ipostaze ale vietii. Incearca sa citesti ce spune isus preotilor care il intreaba despre despartire.... daca ai curiozitatea si ai sa constati ca lucrurile nu sunt asa simple precum par.
Crestnismul e mai mult decat biserica. Crestinismul e cainta si umilinta, e renasterea intru iubirea de dumnezeu. Cum ai tu pretentia la ascultare cand firea trupeasca primeaza? Cand nu exista nici macar iubire de sine suficienta sa devi izvor de iubire pentru tot ce e in jurul tau?

Crestinismul este chestiune de spiritualitate, e chestiune de consecinte. Deci cine este mai pacatos? Femeia care isi sacrifica iubirea pentru copil si protejeaza prin greseala ei sufletele si dezamagirea parintilor si a familiei eventualei familii a baiatului , barbatului cu care a procreat... prin crima, cum ii spui tu? ( si eu)... sau e mai pacatos cel care face copilul in ciuda tuturor, ducand in iad sufletul tuturor celor implicati condamnand inclusv copilul, constient sau mai putin constient la o viata disfunctionala? Ce faci cu gravidele care innebunesc la gandul ca nu vor rezista, femei care se arunca pe fereastra din cauza sarcinii, vieti irosite. de unde stii tu cat poate duce un om?

IO nu stiu raspunsul la aceasta intrebare.

Am fost mult timp de partea celor ca tine. i-am spus sotului meu ca nu am dat copilul afara cand a vrut el, cand a fost el neglijent, sa devin recipient pentru ce a lasat el acolo din neglijenta, iresponsabilitate sau inconstienta a consecintelor, recipient care se merita a fi golit cu cea mai mare urgenta pentru natura si factura pe care doreste sa o dea el acelor resturi? Eu le-am valorat si le-am dat afara.... dupa fix opt luni jumatate si imi umbla prin casa.

Si am facut-o imp[otriva tuturor. Si nu m-a interesat de nimeni si de nimik, convinsa fiind ca fac bine.

Da la sufletul maica-sii nu m-am gandit . La sufletul sotului meu nu m-am gandit, la viata mea care s-a dus de rapa si cu car m-am chinuit nu m-am gandit. Si l-am pedepsit pentru greseala lui, extragand ceea ce este pozitiv. Si am indoieli daca am facut bine pentru ca acum imi cresc copiii singura.

Evident nu aveam de unde sa stiu ca lucrurile vor lua amploarea care au luat-o... daroare am procedat corect? Eu nu stiu. Stiu doar ca am facut ce am simtit eu ca e bine. Si poate am gresit, convinsa fiind ca fac bine ce fac. Convinsa fiind ca viata care s-a nascut in mine e dar de la dumnezeu. Dar cate suflete am scarificat pentru a primi acest dar al vietii? Sau daca sunt sufletele unor oameni in toata firea nu au importanta?

E.... pacatul meu, oricare ar fi acela il socotesc eu cu dumnezeu, nu cu tine. Si fiecare dintre noi face asta. Fiecare , in mod personal plateste pentru greselile pe care le-a facut. Individual.

Te referi cumva la aspectul educativ al abordarii avortului? Ca se pot evita sarcini nedorite? asta e atlceva? Atunci nu scrie aici pe forum. Ia foaie si hartie si documenteaza-te. Si apoi scrie o carte si fa si bani in felul asta si vezi si ce crede lumea despre ce judecati emiti. Si avand un feedback.... e un inceput sa si faci ceva. Ca asa filosofie de amorul artei iti fac multi.

Daca vreis a discutam si la nivel macro.... Ce te faceai daca se nasteau toti copiii aia din statisticile pe care le-ai invocat tu la acel subiect de le zz.... ce se intampla daca se nasteau? Avem resurse sa ii crestem? Noi ca natiune, sau ar fi ingrosat randurile asistentilor medicali care migreaza in amsa in alte tari, unde sunt sub evaluati si sub apreciati si stau discriminati la mila strainilor?

Si daca se nasteau toti... de unde resurse sa ii cresti, saracea toata polulatia globului, fapt care ducea inevitabil la saracie, la nemultumire si apoi la razboaie si daca nu mureau de chiureta mureau de bombele cazute in capul celor nevinovati. Lupta pe resurse este un light motiv pentru toate marile imperii si toate marile natii care s-au perindat de-a lungul timpului pe planeta asta.


Sunt multe de spus. Ce zici? te tine?

http://noideea-noideea.blogspot.com/2011/04/divort.html
http://noideea-deea.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria_1 spune:

Noideea, ma impresioneaza f mult sinceritatea cu care ai scris. Mi-ar placea foarte mult sa putem vorbi atat de deschis despre subiectul asta. Pentru unii e o necunoscuta, pentru altii o amintire neplacuta, pentru altii indiferenta si pentru altii durere si disperare. Da, vreau sa discut cu persoane atat de sincere care vin intr-o discutie cu trecutul lor, cu durerile si angoasele lor doar pentru a ii imbogati pe ceilalti.

Din pacate acest sondaj nu este deschis de mine (al meu a fost inchis de Marius in cateva ore. Nu stiu daca e in regula sa incepem o alta dezbatere aici (topicul altcuiva) pentru ca mi-e foarte teama ca tonul meu va fi din nou nepotrivit si nu vreau sa atrag in topicul altcuiva ce s-a intamplat la ZZ.

Un alt subiect pe tema asta, deocamdata nu mai indraznesc sa deschid. Este intr-adevar tabu si moderatorii nu se implica in a modera ce este de moderat.

As fi vrut sa iti raspund public la ceea ce ai scris aici, sa iti raspund public in fata fetelor care m-au jignit si m-au insultat inutil si gratuit.

Nu stiu cum sa fac.....sa iti scriu pe PM .....? As vrea totusi sa vada cat mai multa lume ca sunt oameni care au curajul sa impartaseasca din experientele lor neplacute si au taria sa nu se ascunda in spatele scuzelor sau vorbelor dulci-amare....

Vreau sa-ti raspund la intrebari! Unde sa o fac? Au inchis topicul de la ZZ si zau ca m-am suparat foarte tare ca nu pot sa iti raspund la topicul pe care il deschisesem acolo (tocmai pt sinceritate si oameni dispusi sa discute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Maria, avortul NU este o crima in orice fel de circumstanta. daca ar fi o crim, ar fi ilegal. Avortul este legal.
Tu il consideri crima, e dreptul tau.


Comparatia cu copilul nascut nu isi are rostul/logica.
De-aia e legal, ca nu e fiinta umana dpdv al dezvoltarii. Exista o stiinta care studiaza asta-embriologia.

Mergi la inceput