Avortul

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jojo spune:

Da,este dar vom fi judecati de altcineva acolo sus....si eu la rindul meu imi voi primi pedeapsa.Aveam 18 visam la o casatorie din mare dragoste ...pura ,frumoasa,dar cind s-a auzit de sarcina sa facut totul scrum si intunericul mi-a umplut zilele.Nopti de plinset si de remuscari ,decizia care era inevitabila m-a sugrumat pur si simplu.

Au trecut ani ,sunt mamica de 4 luni si acum ma mai gindesc cum o fi aratat el sau ea,cum mi-ar fi zimbit...am un nod de lacrimi si string pumnul si-mi zic ca nu , nu e crima ..dar in esenta..? E !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia_cs spune:

Categoric consider si eu ca este o crima. Faptul ca un copil vrea sa
vina pe lume nu este alegerea noastra, noi suntem condusi de Dumnezeu,
care decide acest lucru, fara El nu am putea ramane insarcinate cu
sau, fara voia noastra.

Noi nu suntem nimeni care ar putea decide ceva despre viata unui om,
este foarte comod sa decizi si sa zici ca "decat sa am un copil
handicapat, mai bine il omor", dar nu este deloc corect.
Natura asa a stabilit, asa trebuie sa fie, asta ar fi crucea pe care
trebuie sa o luam pentru a-L urma pe Domnul Isus.

Consider ca un crestin nu ar face asa ceva, pentru ca un crestin are
sperante in inviere si viata vesnica, si stie ca daca in aceasta viata
copilul este bolnav si handicapat, in viata vesnica, nu va mai avea
aceste probleme.

Consider ca a decide asupra unei vieti, este ca si cum te-ai juca de-a
Dumnezeu. Chiar daca acel copil nu va putea trai decat cateva minute,
zile, luni, chiar si chinuit, asa trebuia sa fie, si sigur ca
"dincolo" nu va mai avea astfel de probleme.

Imi dau cu parerea ca poate acesta este un test care este dat unor
persoane, si ca orice test, uni trec altii cad.

Fara sa judec, pot zice ca este destul de egoista alegerea mortii
copilului, pentru ca multi se gandesc ca le-ar distruge viata.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, nu am facut decat sa-mi spun parerea
care mi-a fost ceruta in acest sondaj.

Sa dea Bunul Dumnezeu sa nu se confrunte nimeni cu aceste necazuri,
iar daca totusi se intampla, atunci sa ia decizia cea mai corecta.

Lucia sotia lui Csaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Nu am facut niciodata avort si nu cred ca as face, dar nu as considera niciodata avortul o crima (decat poate morala) pentru ca mi se pare mult mai important sa protejez dreptul unei femei de a alege. Chiar daca ar exista educatie sexuala pentru tot poporul chiar daca ar exista alternative viabile pentru femeile care nu vor sa creasca bebelusul pe care l-au nascut (adica posibilitatea de a da in adoptie copilul imediat) tot as sustine dreptul femeii de a alege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annaa spune:

Da este o crima.
Am 36 de ani si ma lupt din toate puterile pentru a ramane insarcinata. Am fost internata in spital pentru laparoscopie si in salon era o femeie de 45 de ani care urma sa intre in operatie pentru a fi curatata cu totul de ovare, uter..., era foarte bucuroasa ca in sfarsit dupa operatie nu o sa mai aiba grija sarcinilor, ca de cand era ea facea cate 2-3 avorturi pe an, si avea la activ "45sau 46 nu stiu exact" cum spunea ea, si era o femeie titrata, o "doamna"
Si nu este avortul o crima?
Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns infofun spune:

DA si NU. Da atunci cand din cauza inresponsabilitatii tale ajungi sa faci un avort. Si NU atunci cand se datoreaza unui viol sau unei decizii medicale.
DARimi amintesc cand eram si eu "domnisoara" si ma protejam cu prezervativ sau cu ajutorul "ferelii" si ma gandesc ca am avut mare noroc ca nu am ramas niciodata,(atunci, caci acum sper sa raman) desi nu era atat de imposibil la felul in care ma protejam, si nu stiu daca s-ar fi intamplat ce alegeam, asa ca nu pot judeca pe nimeni insa daca am ocazia incerc sa conving sa nu se mai apeleze la astfel de metode.

Cel mai mare pacat este acela de a nu zambi, macar odata, in fiecare zi de viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy spune:

si eu sunt total impotriva avorturilor,cu singura exceptie cand sunt terapeutice.consider ca nu avem dreptul sa luam viata nimanui,dar nici nu avem dreptul sa aducem pe lume un copil handicapat.eu una desi imi doresc enorm copii, as prefera sa nu am toata viata decat unul nenorocit.si nu inteleg fetele care raman gravide luna de luna si avorteaza.am stat cateva sapt in spital internata la sectia de avorturi si pot sa spun ca am vazut destule.AVORTUL ESTE O CRIMA.http://images.google.ro/images?hl=ro&lr=&ie=UTF-8&q=abortion .va rog sa va uitati la aceste imagini.sunt dure, dar sunt cruda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy spune:

realitate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

DA e o crima ,e o crima pe care nu am comis-o dar pe care as fi comis-o daca ar fi fost vorba de un copil handicapat pt ca atunci cand noi ne-am fi dus,el cu cine ar fi ramas?In Romania e greu ca om normal daramite handicapat!Eu m-am nascut dintr-o inconstienta a unei"mame"TBC-ista si care facea si tratament in perioada sarcinii fara ca nimeni sa stie ca e gravida.Doctorii sau ingrozit cand au aflat si au ordonat avort de urgenta,nu l-a facut dar nu din considerente morale ci din egoism,oricum apoi m-a abandonat.Cu voia lui Dumnezeu care a facut o minune am iesit spre uimirea tuturor sanatoasa dar de n-ar fi fost asa credeti-ma nu mi-as fi dorit viata.Oricum am fost stigmatizata de abandon.Multumesc Domnului ca mi-a dat alti parinti .

andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Incredibil,Puffy
OOOOOFFFFFFFFFF!!!!!!
Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arisa_alina spune:

Eu ce sa-ti spun.Nici nu stiu ce sa cred,ca este o crima sau nu.Am facut si eu un avort acum trei ani si vreau sa-ti spun ca a fost oribil,partea cea mai urata a vietii.Daca ai ramas gravida si il pastrezi nu inseamna ca este un copil distrus.Daca ar fi sa dau timpul inapoi,eu nu as mai face avort sau cel putin as lua masuri contraceptive.Am gresit si regret nespus de mult pentru astapentru ca copilul este singurul care iti umple viata de bucurie[copil.Eu am acum o fetita de doi ani.Am divortat de sot in urma cu 5 luni,am ramas cu copilul si pt. ca am nascut-o inseamna ca este un copil distrus?Ai grija de tine si incearca sa uiti cu toate ca nu va fi usor.Bafta

Sakamoto

Mergi la inceput