Avortul

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns struluta spune:

Conform statisticilor rata totala a avorturilor este cu 70 % mai mare decat rata totala a nasterilor, in conditiile in care raportarile sunt inexacte, neexistand o reglementare clara la inregistrarea cererilor de avort in clinicile private sau cabinete particulare. Cate dintre Dvs primiti chitanta si sunteti inregistrate in ambele registre de evidenta? (nu numai in unul, cel ce contine evidenta 'nefiscala a cabinetului???)E alarmant, nu-i asa? Sa nu mai gasim scuze de tot felul, la procentele acestea... nu mai exista asa ceva. E vorba de indiferenta, de neinformare. De ce nu se vorbeste despre traumele psihice cauzate de avort, despre consecintele grave asupra sanatatii femeilor... poate atunci multe dintre noi ar fi mai responsabile fata de propria persoana,fata de propriul trup si suflet, precum si fata de acele fiinte nevinovate pe care ii omoara.
In fond si la urma urmei fiecare isi traieste viata cum doreste, nu am de gand sa judec pe nimeni, doar ca se poate si altfel... sunt atatea modalitati de evitare a sarcinilor nedorite... avortul trebuie sa fie ultima solutie... chiar ultima...
Poate cateva doamne mai curajoase dintre Dvs ar dori sa initieze un subiect legat de trauma fizica si psihica provocata de avort, sa vorbeasca sincer si deschis despre asta, lasand deoparte toate justificarile, toata jena,... sa se vorbeasca despre constiinta... important ar fi sa se inteleaga importanta prevenirii avortului.
Apropo, stiati ca, tot conform statisticilor datorita situatiei precare din sistemul sanitar suntem printre primele tarile din Europa cu nivelul cel mai ridicat al mortalitatii materne cauzata de avort(este de 6 ori mai mare decat media tarilor uniunii europene)? Lucrurile astea nu se mediatizeaza... trebuie sa dam bine in raportari. Din pacate realitatea este alta, iar victimele suntem noi... victimele propriei atitudini...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns struluta spune:

Conform statisticilor rata totala a avorturilor este cu 70 % mai mare decat rata totala a nasterilor, in conditiile in care raportarile sunt inexacte, neexistand o reglementare clara la inregistrarea cererilor de avort in clinicile private sau cabinete particulare. Cate dintre Dvs primiti chitanta si sunteti inregistrate in ambele registre de evidenta? (nu numai in unul, cel ce contine evidenta 'nefiscala a cabinetului???)E alarmant, nu-i asa? Sa nu mai gasim scuze de tot felul, la procentele acestea... nu mai exista asa ceva. E vorba de indiferenta, de neinformare. De ce nu se vorbeste despre traumele psihice cauzate de avort, despre consecintele grave asupra sanatatii femeilor... poate atunci multe dintre noi ar fi mai responsabile fata de propria persoana,fata de propriul trup si suflet, precum si fata de acele fiinte nevinovate pe care ii omoara.
In fond si la urma urmei fiecare isi traieste viata cum doreste, nu am de gand sa judec pe nimeni, doar ca se poate si altfel... sunt atatea modalitati de evitare a sarcinilor nedorite... avortul trebuie sa fie ultima solutie... chiar ultima...
Poate cateva doamne mai curajoase dintre Dvs ar dori sa initieze un subiect legat de trauma fizica si psihica provocata de avort, sa vorbeasca sincer si deschis despre asta, lasand deoparte toate justificarile, toata jena,... sa se vorbeasca despre constiinta... important ar fi sa se inteleaga importanta prevenirii avortului.
Apropo, stiati ca, tot conform statisticilor datorita situatiei precare din sistemul sanitar suntem printre primele tarile din Europa cu nivelul cel mai ridicat al mortalitatii materne cauzata de avort(este de 6 ori mai mare decat media tarilor uniunii europene)? Lucrurile astea nu se mediatizeaza... trebuie sa dam bine in raportari. Din pacate realitatea este alta, iar victimele suntem noi... victimele propriei atitudini...
... da, avortul este o crima, una cat se poate de constienta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns struluta spune:

Si un articol la fel de *convingator*

Cred in dreptul la viata. Cred ca oricine permite sau face un avort neaga dreptul la viata. Avortul pur si simplu nu exista pe lista lucrurilor "de facut" pentru mine. Viata care ia nastere in pantecul mamei este un copil. Si femeia are un drept: dreptul de a concepe. Din acel moment, viata copilului este una separata de a ei.

Femeia mai are apoi dreptul de a creste si educa acel copil sau de a-l da spre adoptie. N-ar trebui sa i se dea femeii dreptul de a-l ucide. Daca ceea ce creste in pantecul mamei nu este o viata, atunci de ce exista acea durere sfasietoare si acea jale incomensurabila din partea mamei dupa un avort?

Avortul nu face rau doar copilului, ci si femeii in sine. De ce societatea noastra nu ajuta femeile sa treaca mai usor prin astfel de momente dandu-le alternative pentru viata pe care o poarta in ele? Cum am ajuns sa ne gandim vreodata ca viata n-are nici un pret?

Oamenii sunt singurii care isi ucid copiii inca nenascuti. Acea fiinta micuta care nu poate inca sa se apere singura are dreptul de a fi nascuta. Am stabilit ca nimeni nu are dreptul de a ucide o alta fiinta umana, dar permitem oprirea dezvoltarii unei fiinte umane cu potential.

Este imoral sa ucizi o alta fiinta doar pentru a scapa de inconvenientele cauzate de propriile actiuni. Avortul pune confortul si interesele personale ale femeii mai presus decat viata ce se dezvolta in pantecul ei.

Nu mi-as dori niciodata sa trec prin acesta alegere si imi pare rau pentru cele care au fost nevoite din diferite motive sa faca acest lucru, dar sunt convinsa ca orice problema are mai multe solutii. Trebuie sa o gasesti pe cea potrivita, nu doar pe cea care-ti convine tie mai mult.

Alegeti viata! Avortul opreste o inima care bate plina de sperante...

... foarte trist...
Sunt o viitoare mamica si abia asteapt sa mearg la ecograf sa-l vad pe puiul meu...iar in timp ce imi astept randul, ies femei care tocmai au omorat un copil... sunt pur si simplu terifiata de durere... nici macar nu par suparate, cele mai multe chiar par "usurate"... chiar am asistat la o conversatie telefonica a unei doamne (in adevaratul semns al cuvantului) in timp ce se mandrea cat de curajoasa si ce repede a mers totul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Struluta reiese din ce am scris si in postarile mai vechi la acest subiect ca sunt intru totul de acord cu tine.
Din nefericire, multi nu gandesc astfel...

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

quote:
Originally posted by bebe_io

quote:
Originally posted by dan_danyela

Eu zic ca este o crima,oricum ai privi lucrurile, i-l omori,...ca e nevoie din motive medicale sau pur si simplu ca nu-l vrei, i-l omori,iar pentru omor eu provocat eu nu stiu alta definitie.


Daca prin curmarea vietii (in orice forma ar fi ea) intelegi crima, atunci afirmatia ta are sens.
Daca intelegi crima in sensul Codului Penal sau in sens moral (asteptand pentru asta o pedeapsa) atunci nu mai are sens.

Ca pentru o religie sau alta reprezinta ceva interzis, ori un pacat, nu are nici o importanta pentru actul medical in sine.
Legiuitorul stabileste pana la ce varsta a fatului mama are dreptul sa aleaga. Codul Civil stabileste de cand fatul are drepturi (de la nastere).

Religia si morala sunt ale fiecaruia si nu inteleg de ce in asemenea probleme trebuie aduse in discutie.
Exista cel mult o controversa de drept: drepturile mamei vs. drepturile fatului in varsta de pana la-. Atat. Iar problemele de drept se transeaza de catre Legiuitor.





Daca ai putea fi vreodata "insarcinat" ai vedea si singur cat de crud suna cuvintele tale...
Aici NU vorbim de Cod Civil, ci de VIATA. Iar viata e inevitabil legata de morala si religie, altfel am putea fi la fi la fel de bine moluste.
Iar povestea cu Legiuitorul... cine e primul legiutor Omul sau Dumnezeu ?!!!

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Struluta , sunt atatea cazuri de deces matern post-avort pt. ca sunt atatea femei care inca isi mai baga andrele in uter si alte tampenii.
Este dreptul fiecarei femei sa hotarasca daca vrea sau nu un copil, iar cum nici o metoda contraceptiva nu este 100% sigura , e deplasat sa arunci cu pietre doar pt. ca atii nu gandesc asa cum o faci tu .

Pot sa te intreb si eu in cate orfelinate ai fost , daca stii care sunt traumele psihologicesi nu numai ale copiilor abandonati la nastere , samd.

Nu exista un adevar absolut in discutia asta , exista 2 tabere care nu vor ajunge niciodata la un numitor comun.

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_io spune:

quote:
Originally posted by mamacangur
Daca ai putea fi vreodata "insarcinat" ai vedea si singur cat de crud suna cuvintele tale...
Aici NU vorbim de Cod Civil, ci de VIATA. Iar viata e inevitabil legata de morala si religie, altfel am putea fi la fi la fel de bine moluste.
Iar povestea cu Legiuitorul... cine e primul legiutor Omul sau Dumnezeu ?!!!


Pai suna crud fiindca pe aici se vorbeste in termeni generalizati, nu despre avortul uneia sau alteia.
Aia cu Legiuitorul nu este o poveste, chiar exista Parlamentul Romaniei care voteaza diverse legi, Coduri, propune modificari ale Constitutiei etc.
Cat il priveste pe Dumnezeu asta e problema fiecarui om in parte. De ce ai veni tu sa explici unei mame atee care e problema cu Dumnezeul Tau? Ce-o priveste pe ea? Pana una alta suntem un stat laic cu legislatie laica (nu am adoptat Biblia drept Lege fundamentala asa cum era Coranul in Afganistan pana prin 2001), iar aceasta legislatie ii da dreptul femeii sa avorteze in anumite conditii.
Daca vreo femeie alege sau nu sa avorteze avand in vedere credinta ei religioasa asta e o alta problema. Daca cineva considera avortul drept o crima este opinia lui proprie, dar nu poate cere condamnarea nimanui pentru asta. Sau poate vreti sa-l stropim pe Ceausescu cu apa vie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinake spune:

in general nu sunt de acord cu avortul pe care il consider o crima! exista si cazuri, vezi sarcinila in urma violurilor, pe care nu le poti condamna!!!

inainte de a lua o astfel de decizie, o femeie trebuie sa cunoasca toate urmarile unei astfel de interventii:

Consecintele fizice ale intreruperii sarcinii:

- hemoragie abundenta
- leziuni ale aparatului genital sau a organelor vecine
- perforatie uterina
- infectia uterului, trompelor, ovarelor
- sterilitate, mai ales la intreruperea primei sarcini
- boala inflamatorie pelvina
- probleme la urmatoarele sarcini
- avorturi spontane, sarcini extrauterine, insuficienta cervicala, nasteri premature
- tulburari menstruale
- predispozitie crescuta la cancer de col uterin si cancer de san

Consecintele psihice ale intreruperii sarcinii ( sindromul post-avort ):

- sentimente de vinovatie si pierdere irecuperabila
- tristete, depresie, pesimism
- teama nejustificata
- tulburari de somn
- labilitate emotionala
- pierderea respectului fata de sine
- afectarea relatiilor in familie
- nevroza anxioasa sau depresiva
- tulburari sexuale

asta inseamna ca, inainte de luarea oricarei decizii, trebuie consultat un cabinet de planificare familiala!


"Help my bunny take over the world!"
http://tt.lilypie.com/VGHop3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorinake

in general nu sunt de acord cu avortul pe care il consider o crima! exista si cazuri, vezi sarcinila in urma violurilor, pe care nu le poti condamna!!!

inainte de a lua o astfel de decizie, o femeie trebuie sa cunoasca toate urmarile unei astfel de interventii:

Consecintele fizice ale intreruperii sarcinii:

- hemoragie abundenta
- leziuni ale aparatului genital sau a organelor vecine
- perforatie uterina
- infectia uterului, trompelor, ovarelor
- sterilitate, mai ales la intreruperea primei sarcini
- boala inflamatorie pelvina
- probleme la urmatoarele sarcini
- avorturi spontane, sarcini extrauterine, insuficienta cervicala, nasteri premature
- tulburari menstruale
- predispozitie crescuta la cancer de col uterin si cancer de san

Consecintele psihice ale intreruperii sarcinii ( sindromul post-avort ):

- sentimente de vinovatie si pierdere irecuperabila
- tristete, depresie, pesimism
- teama nejustificata
- tulburari de somn
- labilitate emotionala
- pierderea respectului fata de sine
- afectarea relatiilor in familie
- nevroza anxioasa sau depresiva
- tulburari sexuale

asta inseamna ca, inainte de luarea oricarei decizii, trebuie consultat un cabinet de planificare familiala!


"Help my bunny take over the world!"
http://tt.lilypie.com/VGHop3.png




Nu stiu cunm sa fac ca sa citez punctual, asa ca le reiau:
- hemoragie abundenta - de obicei nesemnificativa in context
- leziuni ale aparatului genital sau a organelor vecine - asa ceva nu exista si aci vine punctul 3, adica
- perforatie uterina - o posibilitate reala, de fapt accident introperator, al carui tratament merge de la supraveghere pana la histerectomie - orice ar crede unii, ginecologilor nu le place sa faca avorturi, e o manevra oarba, nciodata nu stii ce se poate intampla - eu de obicei transpir de fiecare data :D
- infectia uterului, trompelor, ovarelor - posibila, dar improbabila, cu o minima acoperire antibiotica postabortum
- sterilitate, mai ales la intreruperea primei sarcini - o pura legenda urbana
- boala inflamatorie pelvina - in cazul avortului empiric
- probleme la urmatoarele sarcini - nu s-a demonstrat
- avorturi spontane, sarcini extrauterine, insuficienta cervicala, nasteri premature - in general patologia avorturilor spontane in special in primul trimestru este legata de factori cromozomoili, sarcini extrauterine - daca apare o sinechie - legata de treaba cu sterilitatea, insuficienta cervicala - cazuri extrem de rare, nasteri premature - nici o legatura
- tulburari menstruale - de scurta durata - 1-2 luni
- predispozitie crescuta la cancer de col uterin si cancer de san - fals, posibilitate aparitie unui cancer de col are legatura cu varsta inceprii vietii sexuala si numarul de parteneri, iar posibilitatea apaitiei cancerului de san este aceesi ca a femeilor care nu au alaptat

Sindromul post avort: foarte interesant, dar acest sindrom nu apare in cazul in care femeia nu si-a dorit sarcina decat in mica proportie - cam 5%. Sindromul descris apare majoritar cand a fost o sarcina dorita dar, din cauza riscului matern sau fetal, s-a preferat intreruperea ei, mai ales daca a avut loc in al 2-lea trimestru.

Deci, ca medic, nu imi place sa fac intreruperi de sarcina - e o manevra riscanta intotdeauna. Nu am obiectii morale, dar mi se pare rusinos ca in sec XXI sa mai apelezi la asta. Sigur, sunt situatii - acel 1% pe care nu il acopera nici o metoda contraceptiva, cand pur si simplu ai ghinion.
Consider ca, indiferent ce pozitie avem noi aci, femeia trebuie sa aiba dreptul de a decide - cel putin 10.000 de femei au murit in epoca Ceausescu. Ati vrea sa fie sangele lor pe mainile voastre?
Pana la urma e o decizie personala. Si cum bine a spus cineva mai sus, daca eu sunt atee, de ce sa-mi bagati pe gat ceva in care eu nu cred - asta apropo de considerentele religioase?
Solutia este o buna informare asupra contraceptiei - cine e ea si ce vrea- astfel incat avortul sa fie solutia pantru cazuri extreme, nu metoda de contraceptie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Nu inteleg cum de in ziua de azi, cu atatea metode de contraceptie, exista femei care mai ajung la avort. Nu invata nimic din experienta avuta? Ca daca nu se protejeaza, raman insarcinate? Revin a doua, a saptea oara sa faca avort...
Nu sunt de acord cu avortul, dar nu din motive religioase, nu il consider o crima, dar este o procedura barbara si sangeroasa si nu mi-as supune corpul la asa ceva. Vorbesc doar in numele meu.
Lumea sa grabeste sa condamne cate o pustoaica de 15-16 ani care a ramas insarcinata si apeleaza la avort, dar nu se gandeste ca poate fata aia nu e pregatita sa fie mama. E usor sa le spunem altora: fa copilul, dar il crestem noi pentru ea? Il hranim noi, ne trezim noaptea cand plange? Numai persoana in cauza stie daca e pregatita sa faca aceste lucruri sau nu.



Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput