Avortul

Raspunsuri - Pagina 48

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria_13 spune:

inaite sa fiu nevoita sa fac avort si eu consideram ca avortul este o crima dar acum nu mai cred acelas lucru, depinde cu ce scop este facut avortul!eu am fost insarcinata, primul control l-am facut la 7 saptamani si totul era OK iar cand am mers in saptamana a 16-a la control mi s-a spus ca am o sarcina molara si am fost internata de urgenta!am crezut ca a cazut cerul pa mine pentru ca si eu si sotul meu ne doream un bebe, eu am 23 de ani si era prima mea sarcina si am fost nevoita sa fac avort!deci nu toate avorturile le mai consider a fi o crima caci atunci cand dupa un avort(cum am avut eu) doctorul iti spune ca puteai sa faci cancer nu-ti mai doresti decat sanatate si sa te ajute Dumnezeu sa faci un copil!
asa ca nu mai judecati aspru pe toate femeile care fac avort ci doar pe acelea care mareita!multa sanatate si copii frumosi si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alison spune:

daca e terapeutic nu am nimic impotriva!cu restul...e o problema in vesnica dezbatere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mussara2000 spune:

5 octombrie: Astazi a inceput prima mea zi de viata. Parintii mei inca nu stiu, dar eu deja exist. Si voi fi fetita. Voi avea parul blond si ochii albastri. Deja este stabilit aproape totul, chiar si faptul ca voi iubi florile.
19 octombrie: Unii sustin ca eu nu sint inca o persoana reala, ca numai mama exista. Dar eu sint o persoana reala, tot asa cum o firimitura de piine este totusi paine adevarata. Mama exista. La fel si eu.
23 octombrie: Acum tocmai a inceput sa mi se deschida gurita. Ginditi-va, peste aproximativ un an de zile voi ride, iar mai tirziu voi vorbi. Stiu care va fi primul cuvint pe care-l voi spune: MAMA.
25 octombrie: Azi a inceput sa-mi bata inima de una singura. De acum incolo ea va bate incetisor pentru tot restul vietii, fara ca vreodata sa se opreasca pentru a se odihni! Iar dupa multi ani va obosi. Se va opri si dupa aceea voi muri.
2 noiembrie: Cresc cite putin in fiecare zi. Incep sa mi se formeze miinile si picioarele. Dar trebuie sa mai astept mult timp pina cind aceste picioruse ma vor inalta spre bratele mamei si pina cind aceste minute vor putea culege flori si il vor putea imbratisa pe tata.
12 noiembrie: La miini incep sa mi se formeze degetelele. Asa mici, sint de-a dreptul caraghioase! Cu ele voi putea mingaia parul mamei.
20 noiembrie: Abia astazi doctorul i-a spus mamei ca eu exist aici, sub inima ei. Oh, cit de fericita trebuie sa fie! Esti fericita, mami?
25 noiembrie: Mami si tati probabil ca se gindesc ce nume sa-mi puna. Dar ei nici macar nu stiu ca sint fetita. Vreau sa ma cheme Cati. Doar sint mare deja.
10 decembrie: Imi creste parul. Este moale, stralucitor si matasos. Ma intreb cum este oare parul mamei?
13 decembrie: Acum aproape ca pot sa vad. In jurul meu este intuneric. Cind mami ma va scoate in lume, in jur vor fi pretutindeni soare si flori. Dar, mai mult decit orice, vreau s-o vad pe mami. Cum arati, mami?
24 decembrie: Oare mami aude ticaitul inimii mele? Unii copii vin pe lume putin bonavi. Inima mea insa este puternica si sanatoasa. Bate intr-una: tic-tac, tic-tac. Mami, vei avea o fetita sanatoasa.
28 decembrie: Astazi mama mea m-a ucis.


34 saptamani MAI RAMAN 6(''); IULIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mussara2000 spune:

salutare
Anamaria la tine nu a fost un avort propriu zis ci o extractie (chiuretare) de mola. Acolo nu a fost viata, IMI PARE RAU PRIN CE AI TRECUT STIU CE INSEAMNA ASA CEVA.
Acum 4 ani in urma am avut si eu MOLA HIDATIFORMA TOTALA 12 saptamani. mi s-a facut chiuretaj dar eu nu l-am socotit ca pe avort ci o procedura medicala de ami salva viata mie. la 3 luni dupa chiuretaj a inceput sa cresaca HCG f. mare si asa a inceput calvarul am facut cancer uterin (coriocarcinom uterin) am facut chimioterapie aproape un an , dar Dumnezeu m-a ajutat si acuma asteptam sa vina puiutul nostru pe lume, dar nici o data nu m-am gandit ca acela a fost avort. Mi-am salvat viata si acuma dam viata la o fiinta.
SA VA AJUTE DUMNEZEU PE TOATE SA AVETI NUMAI BEBELUSI SANATOSI

34 saptamani MAI RAMAN 6(''); IULIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

da, din cauza ca am ramas insarcinata luand diane 35 si dr m-a sfatuit sa fac intrerupere de sarcina

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mussara2000 spune:



34 saptamani MAI RAMAN 6(''); IULIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_pisu spune:

eu cred ca este pt ca in ziua de azi exista o multime de metode contraceptive care evita sarcina ,parerea mea este ca chiar le place sa isi omoare propriul bebe sau le lace sa se chinuie,eu nu sunt de acord cu avortul nu am facut nici unul si nici nu vreau sa fac vreodata sotul meu a fost mereu fff atent si nu am avut nici o sarcina nedorita ;ganditiva fetelor in orice situatie este mai bine sa previ decat sa tratezi ,pujavascript:insertsmilie('')teti sa faceti si alte complicati aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dan_danyela spune:

Eu zic ca este o crima,oricum ai privi lucrurile, i-l omori,...ca e nevoie din motive medicale sau pur si simplu ca nu-l vrei, i-l omori,iar pentru omor eu provocat eu nu stiu alta definitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_ioanid spune:

cred ca toata lumea este de acord cu faptul ca, da, daca este clinic este ok... intr-un fel, si acest tip de intrerupere a sarcinii este tot o "crima"... dar, poate ca e mai bine, decat sa fie un copil cu probleme, sau mai stiu eu ce...
nu, am facut niciodata un avort, si sper nici sa nu fiu nevoita vreodata sa fac. dorinta mea cea mai mare este aceea de a avea un copil doar dupa ce ma casatoresc. daca ar fi sa raman insarcinata, probabil ca totusi as tine copilul, chiar daca tatal lui ar fi sau nu de acord sa ne casatorim sau nu. oricum, n-as face avort in situatia asta. DAR in cazul acesta chiar este o crima, pentru ca sunt atatea metode contraceptive... nu se admite: "m-a luat valul si am uitat sa ma protejez"!!!
poate ca si daca as fi sfatuita de medic, in cazul in care copilul s-ar naste cu vreo problema, m-as gandi de doua ori... e delicat intr-un fel... sa ne gandim ca Dumnezeu a vrut sa il trimita pe pamant asa bolnavior, poate un fel de incercare pntru parinti, sau El sie de ce, tot i-am lua dreptul de a trai... ar fi oare mai bine sa il omoram pe puiutzul ala neneascut, doar entru a-l scuti de chinul de a fi bolnav, sau sa ne scutim pe noi sa traim toata viata dependenti de boala lui? nu stiu e greu de raspuns... poate ca nu stii ce sa faci pana in momentul in care ti se intampla si poate si atunci te gandesti: e copiul meu trebuie sa am grija de el asa cum este el...
sper din tot sufletul sa nu fiu niciodata nevoita sa aleg, si sper sa fie cat mai putine mama care sa se confrunte cu situatii ca astea... chiar niciuna sa nu fie
poate ca reticenta mea in ceea ce priveste intrerupera de sarcin, vine din faptul ca eu inca mai unt un copil, ca nu as fi vrut sa fiu privata niciodata de viata, sau poate ca in urma faptul ca mi-au povestit cateva fete ce se "intampla" exact, ce simti atunci cand ti se face avort... nu vreau sa imi amintesc... inca mai sunt impactata de ce am auzit... de povestile lor
multa sanatate si fericire
mussara2000 m-a impresinat povestea ta... si acuma imi mai sterg lacrimile... sper ca toate viitoarele mamici, care nu sunt "sfatuite" de medic sa intrerupa sarcina, sa se gandeasca la ce ai scris tu, si sa se gandeasca de doua ori inainte de a face un avort...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe_io spune:

quote:
Originally posted by dan_danyela

Eu zic ca este o crima,oricum ai privi lucrurile, i-l omori,...ca e nevoie din motive medicale sau pur si simplu ca nu-l vrei, i-l omori,iar pentru omor eu provocat eu nu stiu alta definitie.


Daca prin curmarea vietii (in orice forma ar fi ea) intelegi crima, atunci afirmatia ta are sens.
Daca intelegi crima in sensul Codului Penal sau in sens moral (asteptand pentru asta o pedeapsa) atunci nu mai are sens.

Ca pentru o religie sau alta reprezinta ceva interzis, ori un pacat, nu are nici o importanta pentru actul medical in sine.
Legiuitorul stabileste pana la ce varsta a fatului mama are dreptul sa aleaga. Codul Civil stabileste de cand fatul are drepturi (de la nastere).

Religia si morala sunt ale fiecaruia si nu inteleg de ce in asemenea probleme trebuie aduse in discutie.
Exista cel mult o controversa de drept: drepturile mamei vs. drepturile fatului in varsta de pana la-. Atat. Iar problemele de drept se transeaza de catre Legiuitor.

Mergi la inceput