Avortul

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

[quote]Originally posted by RAMONELLA

Cristina mai ai umpic si nasti!!!E fetita,ce frumos!!!Cred ca sunteti foarte fericiti!
Doamne ajuta!!!

poze
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina

Ramonel17+ Alexia Beatrice[/guote]


Da, nu mai este mult. Abea astept sa vina fetita pe lume. M-am bucurat sa vad ca si tu esti insarcinata (stiu asta de ceva timp). Sa dea Domnul sa fie intr-un ceas bun la amandoua sa avem fetitele sanatoase.
Te pup
Cristina


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

ingerasul meu Paul

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

32+ Ingrid Ecaterina si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aghent spune:

avortul e o crima - parerea mea
exceptiile o constituie doar in momentul cand se face avort terapeutic ( bebe-ul are mari probleme, handicapuri etc, probleme ce se pot depista cat de cat devreme, si sarcina este destul de mica )
dar in rest, este o crima, pur si simplu; exista atatea metode de contraceptie si sunt cunoscute prin multe canale media, deci...
femeia cu buna stiinta alege crima, n-are chef sau dispoziitia necesara sa-si asume o responsabilitate

aghent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Recunosc ca am citit doar jumatate din subiect. Ambele tabere au argumente foarte convingatoare.
Dar eu ma tem de genul asta de sondaje. De ce? Maine ne trezim cu o petitie de genul - Interziceti avorturile! Scoateti-le in afara legii!
Daca s-o intampla asta, eu emigrez, de preferinta intr-o tara in care o femeie are dreptul sa faca avort CA ASA CONSIDERA EA MAI BINE.
Nu spun ca e bine, nu spun ca e lucru de lauda,dar asta e.
Si apropo, stiti cumva cate femei au murit pe vremea de trista amintire doar ca sa nu faca un copil? - sigur, n-au vrut asta, dar facand avort cu metode empirice, e un risc asumat.
Asa incat crima sau nu, dreptul la avort trebuie sa existe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Imi permiteti sa recomand o carte(care trateaza subiectul acestui fir) a carei recenzie o gasiti aici?
http://www.credinta-noastra.cnet.ro/2007/07/mama/( e scrisa de un greco-catolic)

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns immortality spune:

Am votat DA, e crima.
Daca imi puneati intrebarea pe la 20 de ani....m-as fi lansat si intr-o tirada impotriva "mamelor ucigase".......acum, m-a smerit Dumnezeu pt ca toata ziua ma vait, desi nu am decat un bebe (normal, Doamne ajuta!)...asa ca inteleg cat de greu se creste, inteleg motivatiile care conduc o mama la avort...
DAr, tebuie sa spunem lucrurilor pe nume... la prima ecografie care a fost in jur de sapt 6 am vazut clar o inima batand...asa ca nu ma amagiti cu nicio teorie "embrionara"...In plus, sa adaug ca e saptamana de la care cam incep sa se faca avorturi...
A raspunde DA nu inseamna a da cu piatra in mamele care decid pt avort, vorba ceea, cine e fara de pacat, sa dea cu piatra....pana la urma, fiecare raspunde de alegerile pe care le face...
In astfel de cazuri imediat apar exemplele de exceptii, dar sa stiti ca exista si exceptii de genul: a fost sfatuita sa faca avort, a refuzat si copilul a fost normal...Oricum, exceptiile reprezinta un mic procent...
Am citi marturiile mamelor de...cum sa-i numesc...copii speciali...cutremurator...recomnd tuturor mamelor sa citeasca atunci cand cred ca sunt la capatul rabdarii.... sa vada acolo ocean de rabdare...De ce se intampla asta, de ce e nedrept....raspunsul e la Dumnezeu si ma depaseste...
Pana la urma, dincolo de orice sondaj, e o problema de constiinta a fiecarei familii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eu cred ca trebuie sa avem dreptul de a alege. Poate suna crud ceea ce spun dar decat un copil nedorit sau abandonat mai bine un avort. Nu e un lucru cu care sa te lauzi dar uneori pare varianta cea mai buna. Asta e parerea mea.

27+ cu Stefana
[URL=http://community.webshots.com/album/561146430ocOnmM][/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhea spune:

Am votat cu Nu . Metodele de contraceptie nu ofera 100% protectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaracu spune:

Am votat da si spun asta in conditiile in care am trecut si eu prin asa ceva... era un suflet nevinovat, dar nu avveam alta solutie atunci, nu eram pregatiti...sub nicio forma, asa a fost sa fie, s-a intamplat, pe la vreo 19 ani.
Tot cu sotul meu, care pe atunci era doar iubit. Acum l-am programat pe micut si il asteptam cu mare drag in martie la anul!
Eu sunt perfect de acord cu Gabbriela, bineinteles daca esti pusa in situtia sa alegi intre avort si un bebe cu complicatii, alegi prima varianta, dar cand o faci perfect constient...mai bine sa nu se ajunga la asta, cum mai zicea cineva, sunt atatea metode de contraceptie, tinerii inca mai au de invatat, sunt multi care nu se protejeaza nici la ora asta...
Din inconstienta, nepasare,indiferenta, iar cand ajung in ultima faza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

Nu stiu daca fac bine scriind aici dar tot o sa scriu. Daca avortul este facut numai asha ca nu vrei sa ai bb shi ramai intentzionat gravida mi se pare o crima (pt ca acea sarcina putea fi prevenit in zilele astea cu atatea metode contraceptive), intreruprea unei sarcini din motive medicale nu mi se pare o crima, ci o necesitate (decat sa fac un bb distrus pe toata viatza prefer sa fac avort). Sper ca parerea mea nu deranjeaza pe nimeni. O zi buna shi multa sanatate la toata lumea.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos



De acord cu Gabbriela.

http://by.lilypie.com/X8XZp2.png
http://b1.lilypie.com/Ck8qp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANCA_2007 spune:

Nici eu nu sunt de acord cu avortul(mie una mi-ar fi o frica....)dar sunt cazuri in care persoana respectiva nu are de ales,ganditi-va la femeile care au cine sito=e ce nebun pe acasa,s-a intamplat sa ramana,mai are vreo 3,ce sa faca??sunt cazuri ci cazuri,nu prea putem sa judecam pe nimeni

Mergi la inceput