Avortul

Raspunsuri - Pagina 46

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

quote:
Originally posted by cristina26

Sarcinile nu au un sfarsit fericit pentru toata lumea. Din nefericire uni parinti afla ca este ceva foarte rau cu copilul.
Intrebarea pusa aici foarte des este: Gresesc doctorii? Nimeni nu cred ca ar avorta un copil foarte dorit si asteptat doar pt o presupunere a unui dr. A face amniocenteza si a ti se da rezultat pozitiv, daca copilul are defect genetic, cromozomial sau DTN este ceva sigur. Pentru ca acesta procedura este o metoda de diagnosticare definitiva si nu doar o presupunere, deci doctorii nu gresec cand este vorba de asa ceva. A trebui sa decizi intre a avorta sau nu, intr-un moment cand ar trebui sa fii cel mai fericit din viata ta, este un calvar. Eu cred ca fiecare parinte va face o alegere care crede ca este mai buna pentru bebelus. Indiferent de anormalitatile gasite, decizia de a face avort sau nu, este o decizie foarte grea.
O mamica la care i s-a DIAGNOSTICAT bebelusul cu o boala incurabila a spus: " la inceput am crezut ca voi putea sa fiu puternica, si voi putea continua sarcina. Dar am ajuns sa realizez ca aceasta decizie nu este despre mine sau cat de puternica pot sa fiu, cat de mult imi doresc acest bebelus sau ce lectie de viata asi putea sa invat. Aceasta decizie este despre ce experienta va avea bebelusul (nu eu) in viata lui scurta. Tinand cont de DIAGNOSTICUL dat, bebelusul va cunoaste doar suferinta. Ca mama bebelusului, nu am putut sa las acest lucru sa se intample". O inteleg pe aceasta mama perfect, poate asi gandi si eu ca ea.
What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Va rog aprindeti o lumanare in amintirea bebelusului meu Paul

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

18+ poze cu fetita si cu mine



Eu cred ca decizia mamei respective, Ioana a fost cel mai bun lucru pe care ea putea face pentru copilul ei. Ficare mama stie ce e bine pentru copilul ei si datorita acestui lucru, va lua decizia cea mai corecta in ceea ce priveste copilul. Mamacaungur daca asa ceva ti s-ar intampla tie sunt sigura ca si tu vei lua cea mai buna decizie pentru copilul tau, chiar daca va fi diferita de decizia Ioanei.
Eu zic ca in loc sa zicem ce am face noi in locul Ioanei ar fi mai bine sa spunem o mica rugaciune pt sufletul ei chinuit.
Dumnezeu sa o ajute pe Ioana sa treaca peste aceasta incercare grea.


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Va rog aprindeti o lumanare in amintirea bebelusului meu Paul

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

25+ Ingrid Ecaterina si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nukusero spune:

Buna fetelor!nu sunt in masura sa dau cu parerea pro si contra avortului pnt.ca si eu am trecut candva peste acest cosmar si nu doresc la nimeni!!am sa va scriu pe scurt povestea mea si poate cineva o sa invete din cee ce am gresit eu.eram f.tineri eu si sotul meu eram studenti in anul intai si dupa prima sesiune de examene am ramas insarcinata am simtit ca se darama lumea in jurul nostru.parintii mei nu erau o fire deschisa in privinta asta si am fost educata religios cam aspru de mica mi-a fost teama sa le zic ce sa intamplat si avand in vedere situatia de atunci am optat pnt.avort.nici acuma dupa atatia ani nu am puterea de a scrie prin ce am trecut si cum m-am simtit.prietenul meu care acuma imi este sot a fost marcat la fel de mult ca si mine de aceea tragedie.au trecut anii... am terminat facultatea cu brio amandoi, ne-am casatorit avem 3 copii frumosi si sanatosi(ultimul in varsta de 10 ani)ne-am realizat cat de cat in viata atat din punct de vedere profesional cat si financiar dar NU ne-am putut impaca cu gandul ca ne-am avortat primul copil!!marea dragoste dintre noi nu a fost asa puternica sa trecem peste prejudecatile altora si situatia de atunci.Ne pare asa rau!!dupa nasterea fiecarui copil ne-am gandit ca cum o fi aratat primul si parca Dumnezeu mi-a deschis ochii!!am 43 de si am decis cu sotul ca vom adopta un copil abandonat in locul celui pe care nu l-am vrut noi.(este de fapt o fetita de 5 luni)am discutat si cu copii primii doi fiind mai marisori au inteles cat de cat situatia si se bucura de noua mezina in familie.nu stiu cum sunt altii dar eu numai asa am putut sa imi vindec sufletul ranit de atunci si ma simt extraordinar de bine!inca mai asteptam sa se finalizeze actele pentru adoptie merge foarte incet dar Miruna locuieste deja cu noi si o iubim ca si pe ceilalti copii ai nostrii.acuma am 2 baieti si dou fete!!va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

nukusero mi-au dat lacrimile.Doamne,daca ar gandi toata lumea ca si tine.Sunt sigura ca Dumnezeu te-a iertat.

poze
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina

Ramonel16+ Alexia Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Nukusero, te felicit pentru faptul ca ai impartasit experienta ta dureroasa cu noi, sunt sigura ca ea va folosi fetelor care se pregatesc sa ia o asemenea decizie, vor sti dinainte cata cainta si cate regrete vor veni , si cat de mult dureaza durerea, poate chiar o viata intreaga. Dumnezeu ti-a dat pace in suflet, pentru ca sunt sigura, ai plans si ai regretat multa vreme copilasul avortat.
Iti doresc sa ai in familie sanatate, liniste si bucurii , sa va iubiti unii pe altii si sa oferiti toata caldura fetitei adoptate!


Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Nu am votat... pentru ca nu stiu ce sa raspund. e o treaba foarte delicata. Cred ca poate fi considerat o crima, pentru ca o viata este curmata cu acordul tau... Dar cred ca este foarte trist, pentru o femeie care trebuie sa ia o astfel de hotarare. O drama peste care cu greu se trece.
Eu nu am ramas niciodata insarcinata.

YLARI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

nukusero imi pare rau si mie pt. suferinta voastra si ma bucur de decizia voastra si de curajul de scrie despre aceasta experienta

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Cristina 26 imi pare rau ca nu stiu despre cine ati vorbit, nu cunosc persoana respectiva si intr-adevar fiecare face ce crede ca e mai bine pt. copilul sau dar nu pot sa nu ma intreb daca a-l ucide e cea mai buna varianta...

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

quote:
Originally posted by mamacangur

Cristina 26 imi pare rau ca nu stiu despre cine ati vorbit, nu cunosc persoana respectiva si intr-adevar fiecare face ce crede ca e mai bine pt. copilul sau dar nu pot sa nu ma intreb daca a-l ucide e cea mai buna varianta...

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!



Din punctul de vedere al mamei respective a isi lasa copilul sa sufere la nesfarsit nu a fost o obtiune pentru care a optat in final. Poate si copilasul acela micut se uita jos la mama lui si ii multumeste ca l-a scapta de suferinta. Doamne fereste pe toata lumea, e foarte trist. Dumnezeu sa fie cu ea si sa o ajute.
Nu ma simt in masura sa judec pe nimeni. Daca o mama decide sa aduca pe lume un copil foarte bolnav care nu va cunoaste nimic in afara de suferinta in aceasta viata, e decizia ei. Daca alta mama nu poate sa isi lase copilul sa sufere atat de mult, e decizia ei. Dupa parerea mea ambele mame ar face ceea ce era mai bine pt copilul lor si pt ele. Eu nu as putea nici sa incurajez si nici sa descurajez nici una din deciziile luate. Nici nu cred ca ar fi corect ca cineva sa se bage si sa isi impuna crezurile in asemenea circumstante.


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

ingerasul meu Paul

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

32+ Ingrid Ecaterina si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Cristina mai ai umpic si nasti!!!E fetita,ce frumos!!!Cred ca sunteti foarte fericiti!
Doamne ajuta!!!

poze
www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96929.birthdue.png" target="_blank">
bebelina

Ramonel17+ Alexia Beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

NU.
Consider ca fiecare are dreptul de a decide. Cine sunt eu sa judec pe aia sau pe aialalta ca nu face ca mine?

Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput