Avortul

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Pai de cand Ham ai tu un asemenea scop in viata? Adica mantuirea? Nu vine si conceptul asta tot de la preoti? Si, crede-ma...numai tu puteai sa intelegi una ca asta, auzi, mantuirea prin sex! . In general, lumea se mai ghideaza si dupa spusele Apostolului: "Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos; toate imi sunt ingaduite, dar nu ma voi lasa biruit de ceva" (1 Corinteni, cap 6, 12). Ar fi minunat sa citesti intregul capitol, poate ai sa intelegi altfel.
Ca, la mantuire, sexul nu te ajuta cu nimic, vasectomia nici atat. Dar, original cum esti tu, sunt sigura ca ai o alta parere!

MARILENA

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=15" target="_blank">Votati-o pe Anna "In roz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Draga Cristina draga,
Mamica fericita, eu urasc sindromul Down. Daca acest sindrom nu exista, eram si eu o mamica fericita cu un baietel frumos de 14 luni. Acest sindrom nenorocit mi-a omorat copilul...
Cum pot acesti oameni sa zica ca acest sindrom nu e mare lucru cand 4 din 10 copii cu sd au nevoie de operatie pe inima (unui nici nu ii supravietuesc). Eu cred ca este destul de grav ca copilul tau sa aiba acest sindrom...

(PARTIAL OFF TOPIC !!!) am tot"cugetat" la cele scrise de tine, am revazut filmuletul cu Paul. Nu am trecut prin ce ai trecut tu(ca si altii de aici) asa ca sa ma ierti daca nu imi pot exprima f. bine sentimentele.Am plas pt. Paul, chiar daca nu-l cunosc. Am plans alaturi de tine pt. ca si eu sunt mama.Am plans si pt. alti copii...abandonati, bolnavi, traumatizati,ucisi, neiubiti de oameni.As vrea sa-i cuprind pe toti in inima si sa ii ajut.Dar nu sunt Dumnezeu, numai El poate lupta cu raul din lume. Cristina sunt om ca si tine, ca si Paul sau ceilalti copilasi pe care ii ai si iubesc Viata.
Daca l-ai putea intreba pe ingerasul tau "Ar fi fost mai bine sa nu te las sa traiesti?"(atentie! nu sa-ti dau viata...)ce crezi ca ti-ar raspunde?
Cred ca ai multe intrebari in sufletul tau chinuit,dar mi-am dat seama ca tot spre Dumnezeu te intorci.Si ma gandesc ca Paul, alaturi de copiii pe care as fi putut sa-i am, si alaturi de toti ceilalti ce-ar fi putut sa fie se vor ruga pt. noi, acolo unde sunt.
Inca o data iarta-ma si sa stii ca eu cred ca esti o mamica fericita, ramane doar sa simti asta.
P.S. Am recitit info. de pe site-ul american.Nu am avut impresia ca minimalizeaza suferinta si gravitatea bolii, doar ca prezinta un alt unghi.

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ham spune:

quote:
Originally posted by Marilena12

Ham, e voie mama...tot ce vrei tu, daca tu consideri ca iti este....spre mantuire!
......................
Pai de cand Ham ai tu un asemenea scop in viata? Adica mantuirea? Nu vine si conceptul asta tot de la preoti? Si, crede-ma...numai tu puteai sa intelegi una ca asta, auzi, mantuirea prin sex! . bla-bla-bla...bla-bla....bla-bla


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by mamacangur


Daca l-ai putea intreba pe ingerasul tau "Ar fi fost mai bine sa nu te las sa traiesti?"(atentie! nu sa-ti dau viata...)ce crezi ca ti-ar raspunde?
Inca o data iarta-ma si sa stii ca eu cred ca esti o mamica fericita, ramane doar sa simti asta.





Parerea mea este ca habar n-ai despre ce vorbesti: ce ar raspunde copilul si ce simte Cristina si faptul ca ai plins 5 minute la un filmuletz nu ti-a revelat adevarul despre toata durerea lumii.
Argumentul pe care il poti folosit este: avortul e o crima pentru mine pentru ca asta inteleg eu din mesajul lui Dumnezeu.
Ce nu poti folosi insa sint dramele personale ale altora si empatia de doi lei ca sa-ti motivezi tu alegerile in viata.
A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Andrada, interesant e ca altii au dreptul sa compatimeasca pe acest forum, dar atata vreme cat sustin avortul, compatimirea lor valoreaza mai mult de 2 bani( vezi unul din raspunsurile la mesajul lui anelis4u).
Dupa parerea ta inteleg ca e rau sa compatimesti un om daca nu ai acceeasi experienta ca si el.Rezulta ca suferinta din inchisorile comuniste, lagarele naziste s.a.m.d ar trebui sa ma lase rece.
Iarta-ma dar refuz sa fiu stana de piatra!


mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Andrada, eu cred ca o invinuiesti pe mama cangur in mod incorect, eu nu cred ca a fost rau intentionata si nu am vazut sa ai pana acum o asemenea reactie fata de cinava care s-a adresat Cristinei ca sa-i arate ca atat cat poate, ii este alaturi. Nu cred ca a incercat cineva sa se foloseasca de drama ei, ceea ce i s-a intamplat copilasului Cristinei este sfasietor, asta nu inseamna ca noi cei care nu am pierdut un copil drag, habar nu avem si nu putem oferi mai mult decat o empatie de 2 lei.

MARILENA

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=15" target="_blank">Votati-o pe Anna "In roz"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Mamacangur,
una e sa simpatizezi cu durerea cuiva sa asculti si sa fii alaturi de cineva orientindu-ti cuvintele si simtirea doar spre persoana respectiva si alta e sa pui vorbe in gura cuiva si sa atribui simtiri altcuiva doar pentru a se potrivi mesajului pe care vrei tu sa-l transmiti. Si mamacangur nu e prima oara in sirul asta de mesaje cind faci lucrul asta. Lasa dramele altcuiva deoparte si foloseste-ti propriile convingeri si explicatii.
Respect convingerile cuiva chiar daca nu sint si ale mele, ce dezaprob aici e modul de justificare a lor.
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

quote:
Originally posted by XIO

Anelis , subscriu , si vroiam sa-ti spun de ceva timp ca ai facut un slideshow superb cu Mircea!
Cred ca e prima oara cand mi-au dat lacrimile.....
Atat de frumos l-ai conceput , ca i l-am aratat si prietenului meu.Sa-ti traiasca baietelul si sa aiba o viata frumoasa , ca merita!




Probabil ca numai unele pareri sunt moderate pe acest forum, altele sunt pur si simplu acceptate dupa criterii mie necunoscute pana acum...

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Nu inteleg ce vrei sa spui,
A

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelis4u spune:

quote:
Originally posted by mamacangur

Draga Cristina draga,
Mamica fericita, eu urasc sindromul Down. Daca acest sindrom nu exista, eram si eu o mamica fericita cu un baietel frumos de 14 luni. Acest sindrom nenorocit mi-a omorat copilul...
Cum pot acesti oameni sa zica ca acest sindrom nu e mare lucru cand 4 din 10 copii cu sd au nevoie de operatie pe inima (unui nici nu ii supravietuesc). Eu cred ca este destul de grav ca copilul tau sa aiba acest sindrom...

(PARTIAL OFF TOPIC !!!) am tot"cugetat" la cele scrise de tine, am revazut filmuletul cu Paul. Nu am trecut prin ce ai trecut tu(ca si altii de aici) asa ca sa ma ierti daca nu imi pot exprima f. bine sentimentele.Am plas pt. Paul, chiar daca nu-l cunosc. Am plans alaturi de tine pt. ca si eu sunt mama.Am plans si pt. alti copii...abandonati, bolnavi, traumatizati,ucisi, neiubiti de oameni.As vrea sa-i cuprind pe toti in inima si sa ii ajut.Dar nu sunt Dumnezeu, numai El poate lupta cu raul din lume. Cristina sunt om ca si tine, ca si Paul sau ceilalti copilasi pe care ii ai si iubesc Viata.
Daca l-ai putea intreba pe ingerasul tau "Ar fi fost mai bine sa nu te las sa traiesti?"(atentie! nu sa-ti dau viata...)ce crezi ca ti-ar raspunde?
Cred ca ai multe intrebari in sufletul tau chinuit,dar mi-am dat seama ca tot spre Dumnezeu te intorci.Si ma gandesc ca Paul, alaturi de copiii pe care as fi putut sa-i am, si alaturi de toti ceilalti ce-ar fi putut sa fie se vor ruga pt. noi, acolo unde sunt.
Inca o data iarta-ma si sa stii ca eu cred ca esti o mamica fericita, ramane doar sa simti asta.
P.S. Am recitit info. de pe site-ul american.Nu am avut impresia ca minimalizeaza suferinta si gravitatea bolii, doar ca prezinta un alt unghi.

mamica fericita!


Mamacangur desi am spus ca ma retrag de la acest subiect ,mesajul asta ma facut sa revin si sa intreb:daca tot iubesti atat de mult viata si dreptul tuturor la viatza de ce nu inveti si sa respecti oamenii si durerea lor??
Cum poti tu sa o intrebi asa ceva pe cristina"Daca l-ai putea intreba pe ingerasul tau "Ar fi fost mai bine sa nu te las sa traiesti?"(atentie! nu sa-ti dau viata...)ce crezi ca ti-ar raspunde?"Consideri ca nu a suferit destul?
Asa cum noi iti respectam punctul de vedere, e cazul sa incepi si tu sa faci acelasi lucru!
Iar respectiv la asta"si sa stii ca eu cred ca esti o mamica fericita, ramane doar sa simti asta."eu cred ca Cristina ti-a raspuns deja"Daca acest sindrom nu exista, eram si eu o mamica fericita cu un baietel frumos de 14 luni. Acest sindrom nenorocit mi-a omorat copilul..."
offtopic-XIO sa referit strict la filmuletul meu nu la durerile si nenorocirile lumii...
Asa cum ti-a sugerat si Andrada subscriu"una e sa simpatizezi cu durerea cuiva sa asculti si sa fii alaturi de cineva orientindu-ti cuvintele si simtirea doar spre persoana respectiva si alta e sa pui vorbe in gura cuiva si sa atribui simtiri altcuiva doar pentru a se potrivi mesajului pe care vrei tu sa-l transmiti. Si mamacangur nu e prima oara in sirul asta de mesaje cind faci lucrul asta. Lasa dramele altcuiva deoparte si foloseste-ti propriile convingeri si explicatii.
Respect convingerile cuiva chiar daca nu sint si ale mele, ce dezaprob aici e modul de justificare a lor. "






Mircea(02.07.2002) si Anne

POZE
POVESTEA NOASTRA
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c26bf2cb852e748ad50f" target="_blank">Mircea
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281" target="_blank">DownSindrom.RO

Lacrimi pentru Paul

Mergi la inceput