Avortul

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ham spune:

ok, iertare dac-am exagerat, dar in valeajiului era plin pamantu' de copii facutzi aiurea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelis4u spune:

quote:
Originally posted by Marilena12

quote:
Originally posted by anelis4u

Ramonella,Otilia,Marilena,e foarte usor sa vorbesti cand nu esti in cunostintza de cauza..
Eu am un baietel cu Sindrom Down.Am facut echografi,controale,etc inainte si nu s-a vazut nimik si pot spune ca am avut noroc ca Mircea nu a avut malformatii sau probleme de sanatate..Imi iubesc copilul enorm dar spun cu mana pe inima ca la urmatoarea sarcina voi face si amniocenteza(chiar daca are risk de avort spontan)si voi avorta daca exista banuiala ca bb2 are probleme..Habar nu aveti cum este sa iti privesti pruncul si sa te intrebi daca nu cumva e ultima zi cand il vezi(eu am trecut prin asta!).
Una din prietenele mele si-a vazut copilul murind(cristina26)..Amandoua gandim la fel:nu mai putem trece inca o data prin asta...
Ce este mai bine:sa faci o intrerupere de sarcina in caz in care se depisteaza problemele in timpul sarcinii sau sa privesti neputincioasa cum bb tau de 8 luni moare de edem pulmonar??
Iar referitor la faza cu "Intreaba tu un copil bolnav daca i-ar fi convenit ca mama lui sa-l omoare inainte de a se naste, decat sa fie asa diferit, bolnav si cu dureri..."ei bine eu sunt convinsa ca gresesti...merg in parcuri si vad multi adolescenti cu probleme care stau stingheri pe banca cu parintii pentru ca sunt marginalizati...si da,am vorbit cu un parinte care mi-a spus ca nu o data baiatul i-a spus ca ar prefera sa moara pentru ca este"altfel"..
E usor sa o faci pe sfanta cand lucrurile astea iti sunt straine...
E cel mai egoist mod de a gandi sa spui"ce daca medicul a spus ca are grave probleme,eu il fac.."doar ca sa ai constiinta impacata sau ce??
va imbratisam pe toti..

Mircea(02.07.2002) si Anne

POZE
POVESTEA NOASTRA
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c26bf2cb852e748ad50f" target="_blank">Mircea
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281" target="_blank">DownSindrom.RO




Buna, imi pare rau ca ai probleme cu baietelul tau, si regret din suflet ca si alte familii se confrunta cu probleme de sanatate. Insa nu inteleg sa ai dreptul de a fi agresiva, cand la randul tau nu cunosti ca mai exista oameni pe lumea asta care au riscat mult sa-si piarda copilul din cauza unor boli grave, si totusi multumesc lui Dumnezeu zilnic pentru viata lui, si nu ar fi acceptat in veci sa -l avorteze.
Cand afirmi ceva trebuie sa fii in cunostinta de cauza. Nu vreau sa dau detalii cu privire la mine, de ce as fi in deplina cunostinta de cauza cand afirm ca stiu si cealalta fata a monedei, pentru ca dupa tonul mesajului tau si dupa lipsa de toleranta fata de parerile altora, nu cred ca merita. Eu raman la parerile mele, stiu ca oamenii gandesc diferit, dar si eu am dreptul ca fiecare sa gandesc asa cum o fac.
Referitor la Cristina, ar trebui sa mentionezi clar cui adresezi mesajul pe care pari a-l adresa tuturor celor pe care din simpli crestini ii transformi in habotnici. E grav ca generalizezi.
Si eu am condamnat la randul meu orice mesaj insotit de rea intentie catre Cristina. Nimeni nu merita sa traiasca atata suferinta.
Eu nu am facut in mesajele mele referiri la experientele personale ale cuiva, nu imi permit. Si intr-adevar, este doar un sondaj, nu pricep de ce esti agresiva cand constati ca altii au pareri diferite de ale tale. Crezi ca daca altii nu au probleme asemanatoare cu ale tale nu au dreptul la o opinie proprie, sau habar nu au ce spun?!

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Poze cu Anna


Mary-cred ca m-ai inteles gresit.Nu am fost deloc agresiva..Am vrut ca voi sa stiti si opinia unui om care trece prin asa ceva.Asa cum am si spus e opinia mea ca nu as mai putea trece prin asa ceva..
Nu am nici o problema cu baietelul meu si sunt foarte fericita cu el..Asa a vrut Dumnezeu sa se intample asa a fost.Dar daca as sti dinainte urmatoarea data ,m-as gandi de 10 ori tocmai pentru ca stiu multe multe cazuri care nu au avut un happy end ca la mine...
Exact cum spuneam e doar un sondaj si daca tu ai reci un pic mesajele tale ai vedea ca tu si alte fete incercati(poate nu intentionat)sa impuneti nu doar sa va exprimati opinia..
Referitor la Cristina, imi cer scuze daca mesajul meu a facut"victime colaterale"dar cred ca cele in cauza care i-au dat mesajele habotine in PM se stiu foarte bine..Eu una as fi dat nume dar respect decizia Cristinei..
Nu am spus ca nu ai habar,am incercat doar sa spun ce gandeste un om care traieste asta..pentru ca oricat de greu ar fi cand i se intampla cuiva cunoscut nu se compara cu atunci cand traiesti personal asta...
Referitor la lipsa de tolerantza ce sa spn..Poate ar trebui sa recitesti mesajele Ramonellei si chiar unele din ale tale si poate vei constientiza cat de lipsite de toleranta sunt fata de cei care au pareri total diferite de ale voastre..
O zi buna tuturor


Mircea(02.07.2002) si Anne

POZE
POVESTEA NOASTRA
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c26bf2cb852e748ad50f" target="_blank">Mircea
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281" target="_blank">DownSindrom.RO

Lacrimi pentru Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Eu respect suferinta ta si a celorlalti care au copilasii bolnaviori, mi se rupe sufletul cand aud sau vad asemenea situatii, stiu cum este sa-ti vezi copilul drag suferind intr-un fel greu de suportat si pentru un adult, in situatia mea mi-as fi dat viata pentru sanatatea puiului meu, dar uneori nu noi putem plati acest tribut in locul celor neajutorati care se lupta cu boala. Stiu ca am vorbit cu pasiune la fiecare postare, pentru ca eu ma lupt pentru viata. Personal am avut sansa de a muri de cateva ori si stiu acum ca orice viata e deosebit de fragila, de aceea mie mi se pare ca orice graunte de om care se zamisleste in cineva este o minune, este atata putere si dorinta de a vedea lumina zilei in fiecare dintre ei, cei mici, cum ii numesc eu. Fiecare om isi oranduieste viata dupa cum a trait-o si cum o percepe mai departe, de-aia te inteleg si pe tine cand spui ca nu mai ai putere sa mai suferi o data, si cu atat mai mult, o inteleg pe Cristina si pe fiecare care ca ea, a pierdut jumatate din suflet. Dar tot de-aia ma inteleg si pe mine, care ma lupt pentru tot ce inseamna viata, pentru ca eu am primit viata de la Dumnezeu de 3 ori pana acum, si copila mi-a fost daruita de 2 ori. Si eu si fiica mea, ne-am intors din moarte. Poate pentru asta am creat fara sa vreau impresia ca as dori sa impun ceea ce simt eu. Mi-am exprimat parerile cum am putut mai bine, nu pentru cei care stiu deja ce vor sa faca cu viata lor, raportat la tema sondajului, sau pentru cei care au luat de mult decizia pe ce drum sa mearga, ci pentru cei care au nevoie sa ia decizii importante, si care poate simt nevoia sa auda si din experienta mea si din parerile mele. Eu am exprimat pareri, convingeri ale mele, si asa cum am putut mai bine. Alegerea apartine fiecaruia in parte, ca si rasplata.
Sanatate tuturor!

P.S. Am citit povestea voastra pe care ai postat-o de Craciun, si sunt sigura ca desi uneori e tare greu, daca ar fi sa o iei de la capat, ai alege acelasi lucru pe care l-ai ales: nu ti-ai avorta copilul si nu l-ai abandona. Asa cum ai spus tu, poate vei lupta toata viata, dar merita! Niciodata nu ai putea, ma refer la tine, sa iei alta decizie, indiferent de ce prognostic iti va spune vreun medic, oricum, nici tu nu ai prea mare incredere in ei, ca si mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelis4u spune:

quote:
Originally posted by Marilena12

P.S. Am citit povestea voastra pe care ai postat-o de Craciun, si sunt sigura ca desi uneori e tare greu, daca ar fi sa o iei de la capat, ai alege acelasi lucru pe care l-ai ales: nu ti-ai avorta copilul si nu l-ai abandona. Asa cum ai spus tu, poate vei lupta toata viata, dar merita! Niciodata nu ai putea, ma refer la tine, sa iei alta decizie, indiferent de ce prognostic iti va spune vreun medic, oricum, nici tu nu ai prea mare incredere in ei, ca si mine.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Poze cu Anna


Da Mari aici ai perfecta dreptate..Oricum tot respectul meu pentru ca poti sa-ti menti "coloana atat de vertebrala",si cred ca e minunat ca pui atata pasiune in tot ceea ce crezi...


Mircea(02.07.2002) si Anne

POZE
POVESTEA NOASTRA
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c26bf2cb852e748ad50f" target="_blank">Mircea
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281" target="_blank">DownSindrom.RO

Lacrimi pentru Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Draga Anelis,eu nu sunt lipsita de toleranta fata de nimeni.E treaba fiecaruia ce face cu viata lui.Eu nu pot sa judec pe nimeni.
Dar asta e parerea mea in legatura cu avortul.Fiecare cu parerea lui,nu???Pentru ca am citit multe in legatura cu aceasta tema,si crede-ma ca n-as vrea sa trec prin ceea ce au trecut multe femei.Nu are rost sa intru in amanunt.Asta nu inseamna ca le condamn,sau le arat cu degetul pe cele care au facut avort.Pentru ca inteleg ca asa au gandit ele,in momentul acela ca acesta este lucrul pe care trebuie sa-l faca..Poate din frica,poate din disperare,poate din cine stie din ce alt motiv.
II multumesc lui Dumnezeu ca m-a ferit de asa ceva pana acuma.Si ca acum gandesc in felul acesta.Poate ca daca ramaneam prin clasa a 12-a cand mi-am inceput viata sexuala,poate nu gandeam asa.Si poate de frica de parinti,sau de ce va spune lumea,sau ca viitorul meu era compromis,poate faceam si eu lucrul acesta.Dar numai poate.
Ei acuma nu mai gandesc asa.Si nimeni nu-mi va schimba parerea..
Si voi incerca din rasputeri sa le conving pe femei ca nu e bine sa faca acest lucru.

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/yWG8p2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

quote:
Originally posted by mildi

Eu consider ca avortul e o crima. Mai bine te feresti sa nu ramai insarcinata daca nu-ti doresti decat sa avortezi.
Ildi si Daria.



Interesant mod de gandire avand in vedere ca ne tragem din acelasi oras.
Cum putem sa-l consideram crima daca se-ntampla fara voia noastra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy74 spune:

Buna ziua,

Eu am votat ca avortul este o crima. Pentru ca in urma cu cca 1 luna am facut o intrerupere de sarcina din cauza ca m-am imbolnavit de rubeola. Am fost la o multime de medici si ginecologi si de boli infectioase si toti mi-au recomandat sa fac avort.
Nu stiu ce este mai rau, sa aduci pe lume un copil cu grave probleme de sanatate sau sa faci avort. Stiu doar ce eu acum ma simt ca o criminala, simt ca mi-am omorat copilasul. Ma tot gandesc si sunt furioasa pe mine si pe Dumnezeu ca a permis sa se intample acest lucru. Pe de alta parte mai stiu si ca Dumnezeu e "bun si iubitor de oameni" si atunci...? De ce se intampla astfel de lucruri? Ce sanse sunt sa nu faci rubeola o viata intreaga si sa faci cand esti gravida?
Acum nu mai pot sa schimb nimic, decat sa-mi plang copilul, si sa sper ca intr-o buna zi voi reusi sa trec peste aceasta suferinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

"Acum ce metoda contraceptiva ai putea sa folosesti? Dupa ce ai aflat adevarul......"
Draga Tyaa,garantez ca metoda naturala chiar functioneaza! Daca vrei si faci un minim de efort!
Uite ceva de ajutor: http://www.ccli.org/nfp
Sau cauta Natural family Planning pe google.
Cei din strainatate pot citi si cartea Taking Charge Of Your Fertility pe care eu n-am citit-o, dar mi-as dori.Stiu de ea de pe un alt forum.


mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

cristy74
Cristy este foarte normal ceea ce simti. Eu iti recomand din tot sufletul sa intri aici:
durerea unei pierderi de sarcina. Aici poti gasi fete care au trecut prin ceea ce ai trecut si treci tu. Dumnezeu sa te ajute sa te poti ierta.
Eu am ajuns la concluzia ca raul din viata noastra, nu e dat de prezenta lui Dumnezeu, ci de lipsa Lui din viata noastra.

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

17+ poze cu fetita si cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Cer scuze moderatorului dar cum n-am stiut de acest subiect am scris altundeva.Si n-am stiut nici cum se procedeaza can d subiectul e inchis. In fine,iata din nou mesajul meu.Am votat oricum ca avortul e o crima si-mi mentin parerea chiar dupa multe din mesajele citite aici.Asta nu inseamna ca nu le inteleg pe mamicile copiilor bolnaviori si cred sincer ca e o durere sfasietoare.As vrea sa le pot ajuta cumva, dar in afara de o rugaciune nu stiu ce pot face.dar chiar si posibilitatea unor grave malformatii nu justifica avortul, ca sa nu spun ca in multe cazuri copilasii nu s-ar fi nascut bolnavi...Doctorii nu sunt totusi Dumnezeu...
Iertati-ma, chiar nu vreau sa fac rau nimanui!
..................................................................
Daca vreau sa nu mint atunci cand spun ca sunt crestin ortodox sigur nu pot aproba avortul( sub orice forma ar fi el... sterilet, pilule,chirurgical s.a.).Multe femei cad in plasa dezinformarii poate si pt. ca nu vor sa stie... asa cum nici eu n-am stiut adevarul despre anticonceptionale 4 ani de zile...vinovati suntem cu totii pt. ca nu ne informam si luam de bun tot ce ni se spune de doctori sau persoane fara mustrari de constiinta.Din fericire exista inca doctori care au curajul sa spuna adevarul,chiar daca confratii ar face orice ca sa le astupe gura...
Unde altundeva se pot scrie astfel de lucruri daca nu aici, unde e clar ca oamenii sunt totusi preocupati de Dumnezeu?Ma intreb totusi cate din femeile care au apelat la avort si-ar mai ucide pruncul odata nascut?...
Sincer imi vine sa plang de cate ori ma gandesc la cruzimea cu care ne ucidem propii copii care ne incurca socotelile in viata...Si oricat plang pt. acei 4 ani de pastile in care numai Cel de Sus stie cati copii am ucis(se numesc copii si nu oua fecundate, tesuturi, produse de conceptie si alte denumiri care dezumanizeaza!)stiu ca nu-i pot aduce inapoi.Dar pot impiedica alti oameni sa se lase pacaliti, pot ajuta alti oameni sa nu repete greseala si sa nu se amageasca.
Cate femei si-au vazut apoi copii avortati? Cati doctori au informat cu adevarat femeile despre ce inseamna un avort si cati doctori au refuzat sa-l faca pt.orice suma de bani???
Nu vreau sa ranesc pe nimeni... dar nici nu pot sa tac, pt. ca tacerea este cea care ne distruge.Dreptul mamei este asupra ei nu asupra pruncului, si totusi lumea continua sa se imbete cu ideea emanciparii,a libertatii in numele carora e in stare sa-si vanda sufletul diavolului.
Cati dintre cei ce cititi aceste randuri va sumati riscul de a incerca sa convingeti pe cineva sa renunte la avort(prin orice mijloace)???


mamica fericita!

Raporteaza la Moderator

Tzuni
nimeni nu e perfet!


Membru din:01/02/2005



Togo
Tzunamia
3404 Mesaje
Trimise - 16/02/2007 : 14:55:22
--------------------------------------------------------------------------------

Ia vezi aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=23211

_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mik - Ancadragoman - Tzuni - Dordia2000
Raporteaza la Moderator

tyaa
membru incepator


Membru din:10/02/2004



Romania
Toplita
430 Mesaje
Trimise - 16/02/2007 : 15:06:05
--------------------------------------------------------------------------------

Acum ce metoda contraceptiva ai putea sa folosesti? Dupa ce ai aflat adevarul......

tyaa si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/tyaa2002

Raporteaza la Moderator

Oana_B
*<<OuTLieR>>>


Membru din:16/01/2003



USA
rock bottom
4859 Mesaje
Trimise - 16/02/2007 : 15:07:22
--------------------------------------------------------------------------------

Continuati discutiile la subiectul indicat de Tzuni, va rog

Oana_B




mamica fericita!

Mergi la inceput