Avortul

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns george23 spune:

Motivat sau nu avortul ramine o crima.
Se poate spune o crima necesara in anumite conditii
dar numai Dumnezeu stie care.
Oricum mai devreme sau mai tirziu totul se plateste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns debby spune:

Parerea mea : este o crima . Pe de alta parte constienta fiind de nasterea unui copil cu handicap , as fi prima care ar recurge la aceasta , si nicidecum pt mine ci pentru sufletelul chinuit si intrebarile infinite pe care si le va pune in viitor : de ce Doamne , de ce eu ?. Un lucru e sigur , sa lasam egoismul deoparte si , chiar daca nu suntem perfecti , cu multa gandire , sa luam decizia ce ni se pare cea mai apropiata de a fi cea buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Am votat "nu".Decat sa aduci pe lume un copil caruia nu-i poti oferi din punct de vedere material nici strictul necesar, atunci mai bine nu-l fa decat sa vina pe lume si sa chinuie.In Ro stim ce situatie este, copiii din familiile sarace nu au nici un viitor.Nu posibilitati de scolarizare, nu viitor.Cand apuca sa-si cumpere un apartament???Dar ce tot vorbesc...o garsoniera??In veci!!!!
Eu nu am probleme din punct de vedere material, chiar deloc, dar decat sa se chinuie copilul meu in viata ca sa-si faca cele necesare, am facut un singur copil, D-zeu ma ajuta sa-i fac de toate incat sa nu aiba nici un gand in viata.Stiti cum e "banii nu aduc fericirea dar o intretin".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns debby spune:

Ceea ce nu inteleg eu la mare parte din familiile sarace este ( generalizez ) ca se gasesc bani pt avort sau bautura dar nu si pt niste nenorocite de anticonceptionale . Or fi 50000lei rigevidon-ul , cele mai ieftine . Prefera sa chinuie un copil sau , in cazurile cele mai dese mai multi . Suntem persoane rationale si acum avem posibilitatea de a alege momentul oportul , bine intr-un procent de 90% , dar de ce oare sa nu profitam ? Nu vreau sa judec pe nimeni dar de ce oare la noi mai des decat la altii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

La noi lipseste cu desavarsire educatia sexuala.Din pacate daca intrebi in familiile sarace de metode contraceptive nu cred ca vei auzi ceva.Nu sunt educati, nu-i intereseaza...ceva de genul asta cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

De cand urmaresc acest site opinia mea s-a schimbat total. Sincer va spun, cand am citit cum se chinuie cateva fete sa aiba si ele un bebelus, m-a facut sa stau sa chibzuiesc mai bine. Nu il am in plan, dar daca e sa fie....fara discutie il pastrez.
In Romania de azi, sa dai nastere insa unui copil cu probleme medicale grave, cred ca este o usoara inconstienta. Deocamdata, ca societate suntem departe de a oferi un climat normal pentru persoane cu handicap de orice fel
Spuneti fetelor, cate institutii ati vazut voi adaptate pentru persoane cu handicap motor?? (nu va ganditi doar la un amarat de closet sau un loc de parcare) Nici macar institutii de stat nu sunt.
Si cate firme sunt dispuse sa angajeze astfel de oameni in posturi cu responsabilitate?
Sa il las sa fie batjocorit si sa se chinuie intr-o societate care nu este pregatita sa il intampine, doar ca sa traiesc cu constiinta impacata ca nu am facut avort? Si daca se intampla ceva cu noi parintii lui cat este inca mic, doamne fereste, ce se va alege de el????
Draga Oz...e foarte frumos ce spui de fetita..DAR SE INTAMPLA IN ALTA TARA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Eu as zice ca e o crima. A, ca exista justificari...
Stiti, din toate cunostintele mele care au facut avort, una singura l-a facut medical.
La toate celelalte raspunsurile au fost:
- n-am ce sa le dau nici la astia de mancare
- asa venim noi in fiecare an de la mare cu un cadou in burtica
- doar n-o sa fac un copil la 16 ani
- trebuie sa-mi termin facultatea
- sunt prea tanara, n-am apucat sa-mi traiesc viata, abia am terminat facultatea.
- ce sa fac daca prietenul e viril
- parca n-as face un copil acum.... si n-a facut

... si variatii pe aceleasi teme

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by debby

Ceea ce nu inteleg eu la mare parte din familiile sarace este ( generalizez ) ca se gasesc bani pt avort sau bautura dar nu si pt niste nenorocite de anticonceptionale . Or fi 50000lei rigevidon-ul , cele mai ieftine . Prefera sa chinuie un copil sau , in cazurile cele mai dese mai multi . Suntem persoane rationale si acum avem posibilitatea de a alege momentul oportul , bine intr-un procent de 90% , dar de ce oare sa nu profitam ? Nu vreau sa judec pe nimeni dar de ce oare la noi mai des decat la altii ?



raspuns simplu: lipsa de educatie si de informare sexuala. Un copil stie tabla inmultirii daca i-a fost explicata de cineva, daca l-a ajutata cineva sa inteleaga sau, eventual, daca a invatat-o singur. Altfel daca nu a invatat-o, ce pretentie ai sa iti raspunda la intrebarea cat fac 5 x 9?

In Africa de ce se fac atatia copii in conditiile unui nivel de trai de mizerie? In primul rand din lipsa de educatie si informare. Diferenta e ca ei sunt atat de saraci si lipsiti de educatie incat nici avort nu pot face. Acolo sunt cel mai aproape de procesul natural al reproducerii.
Cu cat tara e mai dezvoltata cu atat reproducerea poate fi mai mult controlata.
Trebuie sa intelegem ca Romania trece printr-o perioada de tranzitie si in domeniul acesta. Vor trebui ani de zile care sa aduca schimbari in comportamentul femeii romance (ma refer la usurinta cu care se face un avort in cele mai mutle dintre cazuri).

Legal, avortul nu-i o crima si este permis pana in 12 sapt. de sarcina (nu vorbesc aici de exceptii: avort din considerente medicale), peste 12 sapt. el este considerat crima.

Moral, tine de fiecare in parte. Unii avem morala mai stricta si mai putin permisiva, altii suntem mai libertini in gandire, altii suntem foarte religiosi si legam viata de Dumnezeu, altii consideram ca viata a aparut din intamplare pe pamant si e un proces pur natural care nu are legatura cu divinitatea.
De fiecare data se discuta problema avorturilor din acest punct de vedere: moral, iar diferentele de opinie nu inceteaza sa apara. Trist este ca nu putem sa respectam decizia celui de langa noi si ca incercam continuu sa ne impunem punctul de vedere. Consideram ca judecata noastra e mai dreapta decat a celorlati, in fapt toti avem dreptate si nici unul in parte. Discutiile astea au toate baze relative, nu-i nimic construit pe certitudini, totul e construit pe norme, reguli, pareri, idei, opinii, sentimente. Cand o sa constientizam fragilitatea si relativitatea propriilor noastre pareri si idei o sa avem mai multa intelegere fata de parerile si ideile celor din jur.



10 sapt DNP 1 nov.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Am citit candva,intr-o carte de la biserica,ca avortul este o crima.

Si spunea acolo ca este o crima mai odioasa decat daca omori un om cu sange rece,pt ca prin avort...ucizi o fiinta FARA APARARE.

Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

quote:
Originally posted by maggda

Decat sa aduci pe lume un copil caruia nu-i poti oferi din punct de vedere material nici strictul necesar, atunci mai bine nu-l fa decat sa vina pe lume si sa chinuie.


in aceasi nota: decat sa ramai gravida si sa faci avort mai bine nu ramai gravida.

Mergi la inceput