Avortul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ludmmyla spune:

quote:
Initial creeata de Andrada

Considerati avortul o crima?


Eu consider ca nu e o crima. Stiu ca exista multe metode contraceptive in zilele noastre dar in societatea romana, oamenilor, mai ales parintilor care au copii de 16-17 ani, le este greu sa vorbeasca despre acest subiect si tinerii fac ceea ce le trece prin cap; si pe cand s-a intamplat sa se conceapa un copil e prea tarziu sa se informeze....trebuie sa faca avortul pt ca de nu se distrug 2 vieti. Nu e usor sa cresti un copil si sa fii si tu insati un copil. Dar in schimb pe acele persoane care fac din avort un sport, le detest. S-a intamplat o data ai grija sa nu se intample a doua oara, pt ca si femeilor sarace li se pun la dispozitie gratuit destule metode contraceptive pe care nu le folosec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Daca se foloseste ca metoda de contraceptie, da, este o crima.

Daca este impus medical, cred ca trebuie sa te conformezi, indiferent cat ti-ar fi de greu.

Deci cred ca raspunsul final este DA>

sanatate la toata lumea si bebei frumosi,]
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Mai fetelor,
faptul ca in Ro sunt conditii grele de trai, ca unele fete raman gravide la 16 ani sau ca se intampla des, poate ca scuza avortul in ochii unora din voi, dar asta nu inseamna ca nu este o crima. Cu sau fara scuza tot crima este. Si daca vorbim de copii handicapati tot crima este, poate o faci ca sa scutesti copilul de suferinte sau sa te menajezi pe tine...dar este crima, faptul ca acel copil nu este 100% normal nu inseamna ca uciderea lui nu este o crima. Si hai sa fim serioase, cate din femeile din Ro fac avort din cauze medicale (a mamei sau copilului)? majoritatea nu vor sa se complice, sa-si asume raspunderea. Ce tot scoateti cazurile astea in fata? sunt rare si nu le scuza pe celelalte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EdeL spune:

Buna,
Am citit parerile expuse mai sus.... si m-am intrebat in cazul in care este vorba de nasterea unui handicapat(dureros mai suna cuvantul) :Oare persoanele care refuza avortul o fac pentru a-i da dreptul la viata sau o fac din egoism pentru a avea o constiinta curata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Draga Otilia daca tu ai fi in stare sa aduci pe lume un astfel de copil, pe o parte palaria jos ca ai puterea asta, pe de alta parte esti inconstienta. Chinui viata aia nefericita si nevinovata si pe tine. Daca tu ai chef de astea be my guest, cum spune americanul. Oricum asta e numai parerea ta nu trebuie sa critici parerea celorlalte.

aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Cine suntem noi sa decidem daca acel copil are dreptul sau nu la viata? Cine ne-a investit pe noi cu puterea asta? Atata vreme cat viata vine de la Dumnezeu, cu ce drept hotaram noi ( chiar si atuncic cand vezi Doamne avem argumente solide) ca acel copil poate sa traiasca sau nu?

Asta nu inteleg eu. De unde pana unde ideea ca avem aceasta libertate? Este un pacat urias...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

Nu m-am referit la copii cu o mana, un picior defect, care nu pot umbla... me refeream la copii care efectiv nu pot sa traiasca fara ajutorul unei persoane, aceeia sunt copii distrushi pe viatza, de ce sa dai viatza la ceva care nu o poate trai, de ce sa faci un om sa il pui numai la suferintze? Copii, oameni care se pot deplasa cu anumite aparate... pot lucra cu mainile, pot sa faca ceva in viata asta shi daca sunt handicapatzi nu ii consider o sarcina cu porblema.... sarcinile cu probleme sunt shi acelea in care bb are 2 % shanse de viatza (o cunoshtintza a trebuit sa faca avort pt ca creierul bb ei se dezvolta inafara craniului... descoperite la ecografi sarcina a fost intrerupta imediat...shi sunt multe alte cazuri; copii care se nasc fara maini shi fara picioare... doar un corp cu un cap... daca se descopere la timp de ce sa duci sarcina la bun sfarshit?)... la acest fel de sarcini ma refeream eu. De ce OtiliaLia vrei sa aduci pe lume un asha copil (daca ar fi cazul doamne fereshte fi sincera shi spune daca nu ai avort SHI TU).
PS: Sa nu se intzleaga ca eu atac persoane... pt ca nu este asha... incer sa imi sustzin punctul meu de vedere... nu toata lumea este obligat sa vada acelashi lucru ca mine.
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos



Scuze ca n-am raspuns mai devreme, dar am fost "pe drumuri" in ultimele 2 saptmani.
Da, in Japonia exista un reporter TV fara maini si fara picioare, care lucreaza nu stiu la care televiziune, si apare in reportajele turistice !
Exista supravietuitori ai bombardamentelor atomice, care erau inca in burt mamei, si care s-au nascut fara creier si sunt sustinuti in continuare sa traiasca.
Sunt o multime de defecte genetice tot din cauza iradierii (in mod special in zonele Hiroshima-Nagasaki), dar n-am prea auzit ca cineva sa-i blameze pe parintii care desi stiu ca o sa iasa 50 % un copil cu probleme, totusi incearca sa-l aduca pe lume. (a 2,3-a generatie de iradiati)
Dar asta e alta lume, cu problemele ei. Eu doar dadeam exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Nu este o crima. E ultima noastra decizie daca vrem acel copil sau nu.
Totusi nu ar trebui sa fie o metoda contraceptiva.
Si daca e vorba de o sarcina dorita, dar se stie ca acel copil va fi bolnav, eu votez pentru avort, mai ales daca mai am si alti copii.
Nu ar fi drept nici fata de ceilalti copii, nici fata de cel nenascut sa aduc pe lume un copil care se va chinui o viata intreaga.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oz spune:

Am intalnit o familie care are o fata de 17 ani cu mintea unui copil de 2 ani, adica handicapata mintal. Fata asta este atat de vesela, se joaca frumos cu copiii mici, deseneaza, rade si efectiv se bucura de viata. E drept ca este desprinsa de realitatea noastra dar acolo la ea e frumos si ea e fericita pentru ca parintii ei sunt extraordinari si o iubesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns george23 spune:

quote:
Originally posted by gabibarta

Nu este o crima. E ultima noastra decizie daca vrem acel copil sau nu.
Totusi nu ar trebui sa fie o metoda contraceptiva.
Si daca e vorba de o sarcina dorita, dar se stie ca acel copil va fi bolnav, eu votez pentru avort, mai ales daca mai am si alti copii.
Nu ar fi drept nici fata de ceilalti copii, nici fata de cel nenascut sa aduc pe lume un copil care se va chinui o viata intreaga.

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

Mergi la inceput