Avortul

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

quote:
Originally posted by irinaelena

Cum au spus si multe fete...Doamne fereste sa fii in situatia de a alege intre un copil cu probleme si un avort. Dar eu va spun un lucru: daca va gasiti intr-o asemenea situatie, ganditi-va bine ce decizie luati!!

Cunosc o persoana careia i s-a zis ca nu va putea duce sarcina pana la capat, pentru ca este cu probleme si i s-a propus un avort, dupa care nu ar mai fi putut sa aiba copii...si era la prima sarcina. A fost curajoasa si a decis sa pastreze copilul, si uite ca Dumnezeu a ajutat-o, si acum fetita are 3 ani si bine sanatoasa.



Irina




Ce deznodamant fericit. Ma bucur mult pentru prietena ta.
Nimic nu e mai greu decat sa iti vezi copilul cum se stinge si sa nu poti sa faci nimic pentru a il ajuta. Sa va pazeasca Dumnezeu pe toti sa treceti prin asa ceva.

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielutzu spune:

Din pacate, in cazul meu a fost necesar (lipsa conditiilor materiale, etc). Ca ma consider vinovata de crima si nu fac inchisoare pentru asta este alta chestie...... Nu cred ca este o crima (depinde de constiinta fiecaruia de cate ori o face).

rasfatzata de Bucuresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marutz spune:

DA din toate punctele de vedere si indiferent de circumstante! Ca a fost o greseala, ca a fost un viol, ca a fost incest, ca e handicapat cu cele mai grave malformatii si nu va trai nici 2 ore, ca va trai toata viata marginalizat si suferind, ca mai stiu eu ce.. Atata timp cat omori cu buna stiinta acel suflet nevinovat se condidera crima. Acea fiinta are dreptul la viata, are dreptul la un botez mai ales! Viata dupa mine incepe atunci cand oul si sperma se intalnesc formand acea celula numita zigot care deja are o misiune pe acest pamant si un loc in cerul lui Dumnezeu.
Trebuie sa ne gandim si la faptul ca atunci cand un copil nu vine sanatos, poate este vina noastra, poate noi sau cineva din familia noastra a facut ceva care sa meritam si sa ducem crucea asta. PACAT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

quote:

Trebuie sa ne gandim si la faptul ca atunci cand un copil nu vine sanatos, poate este vina noastra, poate noi sau cineva din familia noastra a facut ceva care sa meritam si sa ducem crucea asta. PACAT



Marutz, nu vorbi asa pentru ca nu merita nimeni asa ceva...

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdidicris spune:

avortul nu este o crima, dar trauma psihica de dupa e destul de mare ca sa le faca pe unele femei sa se gandeasca inainte de a mai ramane insarcinate. dar cu atatea metode contraceptive cred ca ar fi pacat, totusi, sa facem apel la astfel de metode. bineinteles, exista si situatii in care avortul ar fi cea mai buna solutie; ma refer aici la malformatii, handicapuri severe, etc. responsabilitatea aducerii pe lume a unui astfel de copil este uriasa si nu cred ca cineva ar condamna o mama sa recurga la astfel de metode, decat sa vada un om chinuindu-se toata viata.
cris, mama lui bebe bogdanael andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriella21 spune:

hello,
referitor la avort. zilele aste discutam cu niste prietene despre acest subiect. eu sunt de parere ca depinde foarte mult de situatie. de ex.daca o fata este violata si ramane insarcinata???eu nu cred ca as suporta sa cresc copilul celui care m-a hartuit .totusi e jumatate din el.nu?
eu mai degraba as renunta la jumatatea ce face parte din mine decat sa caresc un copil pe care il urasc.pentru ca nu cred ca cineva ar putea iubi pe deplin un astfel de copil.
in orice caz nu sunt in totalitate convinsa ca aceasta este cea mai buna atitudine pe care o am in legatura cu acest subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Avortul cu siguranta va lasa urme adanci in sufletul unei femei.In cazul meu doar gandul unei sarcini nedorite imi intristeaza sufletul, si ca ar trebui sa curm o viata ce creste in mine.Sigur ca ideal e sa te protejezi , dar cate cazuri nu se intampla din neglijenta.Cunosc atatia tineri de varsta mea pe care nu ii intereseaza consecintele unui act sexual neprotejat si intreruperi de sarcina care marcheaaza pe cele care se pregatesc sa-si ia zborul in viata.Scuze daca am fost putin offtopic.
Nu cred ca cel mai important e sa judeci ca fiind crima sau nu.Mai degraba sa ajutam pe cineva care trece printr-o altfel de situatie si cel mai important ca inconstienta poate ucide vieti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Eu am pierdut o sarcina si am suferit f mult.Apoi Dumnezeu m-a binecuvantat cu 2 copii minunati.Iubesc copiii ff mult.Nici unul din noi nu avem dreptul sa luam viata cuiva(chiar si a unui copil nenascut pt ca si aceasta e tot crima)doar Cel ce da viata,adica Dumnezeu.
Si un clip f sugestiv pe aceasta tema http://www.youtube.com/watch?v=tzoxJ05Y1d4

dewww.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank">Ruty&Erikutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BOCANILA spune:

IERTATI MA am pus gresit situl;www.avort.ro
Acesta este bun.
Multumesc pentru intelegere.

poze cu familia mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Off topic: Bocanila ! Ai o familie extraordinara!
Felicitari din inima!


Nana, aspiranta la titlul de mamica!
In asteptarea lui bebe

Mergi la inceput