Avortul

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

ESTE O CRIMA!!!!si daca vreti sa stiti de ce...priviti clipul urmator http://www.sfaturiortodoxe.ro/_avort.htm filmul este interzis minorilor....ATENTIE este ceva zguduitor!!!!!!!!!!!!

http://www.sfaturiortodoxe.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Eu am vazut un filmulet pe net si de atunciimi este groaza ! nu am facut nici un avort si daca as ramane gravida l-as face fara ezitare chiar daca nu am casa, masa...samd

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Completare....l-as face (adica copilul) ...in sensul ca l-as naste ! ma temeam sa nu se inteleaga gresit !

cat despre avortul terapeutic asta este cu totul altceva!

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

Nu stiu ce sa zic sincer...este o optiune care tine exclusiv de cei aflati in situatia de a alege: da/nu.

Sper din suflet sa nu fiu niciodata nevoita sa cunosc aceasta stare...

Moment dificil de a aduce pe lume un copil este tot timpul...scuzele exista, oare cand o sa fim mai pregatiti decat in momentul in care viitoarea viata este deja inauntrul nostru.

Mai sunt si cazurile sociale....sincer sunt pentru protectie si impotriva avorturilor..este mult mai bine sa nu aduci pe lume un copil si sa te protejezi decat sa faci avort dupa...si daca este sa ramai totusi gravi...cel mai bine infrunta situatia si alege o viatza pentru viitorul tau copil.
In primul rand este copilul tau, parte din tine, sange din sangele tau...

Cat despre cazurile cu risc de boala sau malformatii sa ne fereasca Dumnezeu de a fi in situatia alegerii..nu stiu sincer ce ar fi in sufletul meu si daca as putea alege sa renunt la copilul meu.

Pupicei fetelor si intelepciune multa, copii frumosi si sanatosi la toate!




Floricica lu' Taticu'

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=551117007&security=ZavRUA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Eu personal, consider ca problema acuta este proasta informare privind metodele de contraceptie, lipsa informatiilor si a comunicarii in randul tinerilor, persoanelor din mediul rural, etc. Poate ca doar asa vom constientiza gravitatea actului in sine si consecintele acestuia, prin foarta multa preocupare si implicare a multor persoane abilitate: parinti, profesori, medici, organizatii, primarii, etc.
Avortul, ca si metoda de intrerupere a evolutiei unei sarcini din propria ta vointa este un act criminal.Cele care aleg aceasta cale as prefera sa le intreb ce ar fi fost daca si mamele lor ar fi fcut la fel? Oricum subiectul in sine creaza multe discutii din tabere adverse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulissa spune:

[quote]Originally posted by iulissa

Nu stiu ce sa zic sincer...este o optiune care tine exclusiv de cei aflati in situatia de a alege: da/nu.

Sper din suflet sa nu fiu niciodata nevoita sa cunosc aceasta stare...

Moment dificil de a aduce pe lume un copil este tot timpul...scuzele exista, oare cand o sa fim mai pregatiti decat in momentul in care viitoarea viata este deja inauntrul nostru.

Mai sunt si cazurile sociale....sincer sunt pentru protectie si impotriva avorturilor..este mult mai bine sa nu aduci pe lume un copil si sa te protejezi decat sa faci avort dupa...si daca este sa ramai totusi gravi...cel mai bine infrunta situatia si alege o viatza pentru viitorul tau copil.
In primul rand este copilul tau, parte din tine, sange din sangele tau...

Cat despre cazurile cu risc de boala sau malformatii sa ne fereasca Dumnezeu de a fi in situatia alegerii..nu stiu sincer ce ar fi in sufletul meu si daca as putea alege sa renunt la copilul meu.

Pupicei fetelor si intelepciune multa, copii frumosi si sanatosi la toate!
Floricica lu' Taticu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Cum au spus si multe fete...Doamne fereste sa fii in situatia de a alege intre un copil cu probleme si un avort. Dar eu va spun un lucru: daca va gasiti intr-o asemenea situatie, ganditi-va bine ce decizie luati!!

Cunosc o persoana careia i s-a zis ca nu va putea duce sarcina pana la capat, pentru ca este cu probleme si i s-a propus un avort, dupa care nu ar mai fi putut sa aiba copii...si era la prima sarcina. A fost curajoasa si a decis sa pastreze copilul, si uite ca Dumnezeu a ajutat-o, si acum fetita are 3 ani si bine sanatoasa.



Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

eu vin din vremea in care avortul era interzis ,in cazul in care erai dovedit ,de pe masa de nasteri intrai la puscarie .sau faceai avort cine stie in ce conditii si ajungeai la cimitir .nu erau prezervative,anticonceptionale etc,fiti sigure ca nimeni nu se simte confortabil psihic dupa ce face un avort .oricum decat inconstienta de a turna copii si sa nu le poti asigura minim de conditii si le plangi de mila si nici nu te induri sa-i dai spre adoptie sau la casa de copii.fiti sigure ca nimeni nu face un avort degeaba,fiecare are motive si nu prea face pace cu ea insasi prea curand.e usor sa te gandesti ca faci un copil cand esti in aer dar cand te vei trezi cu el in brate si nu stii incotro s-o apuci?credeti ca e usor sa-l dai spre adoptie?ca nu ti se sfasie sufletul ?eu am experienta unor avorturi si daca exista fapte pentru care nu ma iert ,acestea sunt ,dar nu aveam de ales .voi poate aveti de ales si nici acum lumea nu alege corect dar fiecare persoana procedeaza in functie de cat de disperata este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

"Dragi credincioase,

Lasati copii sa se nasca, nu-i omorati prin paza, nici prin medicamente si mai ales prin avort. Cand s-a nascut Sfantul Ioan Botezatorul, rudele si vecinii, vazand minunile ce-au insotit acea nastere, se intrebau: "Ce va fi, oare, copilul acesta?" (Luca 1, 66). O astfel de intrebare se va puneti si voi mamelor, inainte de a face un avort. "Oare ce-ar putea fi copilul acesta? Poate un descoperitor de taine din Univers, sau un erou al neamului! Sau toiagul batranetilor noastre!" Si mai ales, nu uitati ca "fiii sunt mostenirea Domnului, rasplata rodul pantecelui. Fericit este omul care-si va umple casa de copii..." (Ps. 126, 3, 5).

Parintii, prin nasterea si cresterea copiilor aduc lui Dumnezeu jertfa bine placuta, se fac purtatori de cruce, iar crucea este o cale ce va duce la mantuire. "Femeia se va mantui prin nasterea de copii (I Tim. 2, 15) - spune Sfantul Apostol Pavel.

Jertfiti-va pe altarul familiei, nascand si crescand copii, pentru ca parintii ce isi omoara pruncii, isi nimicesc singuri continuitatea vietii si pomenirea lor pe acest pamant. Lasati placerile trecatoare, rabdati necazurile acestei vieti, luptati cu barbatie pentru inmultirea neamului nostru. Dumnezeu ne-a facut in acest scop ca sa umplem pamantul si sa-l stapanim. Sa cautam a ne arata vrednici acestei meniri dumnezeiesti, pentru ca sa nu auzim in vremea judecatii: "Departati-va de la Mine cei ce ati lucrat faradelegea!" (Matei, 7, 23). Rugati-va neincetat Bunului Dumnezeu sa va ierte acest mare pacat si cereti ajutorul Maicii Domnului, ca este o calda rugatoare pentru mantuirea celor pacatosi, ca sa fiti izbavite de chinul cel vesnic." http://www.orthodoxphotos.com/readings/avortul/serafim.shtml

Bunul Dumnezeu sa va ajute!
Arhimandrit Serafim Man
Manastirea "Sf. Ana" - ROHIA



"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Un copil dorit e o binecuvantare a cerului!


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

http://paul-aaron-domme.memory-of.com/

http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url

Mergi la inceput