Avortul

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Da, il consider o crima! Cine suntem noi ca sa decidem daca un copil are sau nu dreptul la viata???????????? Ce, daca este al nostru, avem acest drept? Noi suntem cei care ii dam viata, sau Dumnezeu?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jazz spune:

Chiar daca femeia a ramas insarcinata in urma unui viol? Cine nu a trecut prin asa ceva nu stie ce inseamna. Teama, cosmarurile, cicatricile permanente si dureroase...
Intreb doar din curiozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana achim spune:

jazz, nu cred ca durerea si cicatricile produse de un viol dispar printr-un avort...dimpotriva, s-ar putea sa se inrautateasca...nu de alta, dar macar din sentimentul difuz ca te-ai facut si tu partasa unei alte violente, mult mai oribile...pana la urma, care e vina copilului zamislit in astfel de conditii teribile? stiu ca e ingrozitor, am auzit de astfel de cazuri, dar cunosc o poveste din timpul celui de-al doilea razboi mondial despre o femeie violata de un soldat inamic, copilul nascut a fost de neinlocuit apoi in viata ei...

daca gasim o singura circumstanta atenuanta pt crima, drumul e deschis in multe alte directii...pana la urma, si Raskolnikov era indreptatit sa gandeasca ca o baba nenorocita si zgarcita nu merita sa traiasca in vreme ce atatia tineri inteligenti mor de foame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iully spune:

DA.
EU consider avortul o crima.Dumnezeu nu face greseli..(copii cu handicap)Orice fiinta are un rol in planul Sau.
E parerea mea.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uka spune:

Eu am votat pt da cu toate ca am facut un avort.Si nu pt ca nu as fi avut situatie financiara ci pt ca erau 2% sanse sa fi fost sanatos:un rinichi lipsa, probleme cu inima, cu capul.Care isi doreste sa se fi nascut asa? Cu aceasta exceptie sunt total impotriva.Chiar daca nu am avut situatie si eram "copil" (17) tot nu am facut avort si copiii nu au murit de foame si au cam tot ce le trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Apanda spune:

Eu am votat cu da nu pentru ca ma aflu prin cele care au facut un avort, dar daca te gandesti ca sarcina este in urma unui violnristi sa nasti un copil pe care nu ti l-ai dorit si care mereu iti va aduce aminte de o experienta neplacuta. Stiu ca este cel mai mare pacat sa decizi tu cine traieste si cine nu, mai ales ca noi femeile avem acest dar divin de-a da viata. Asta e parerea mea


Pupici pitici multi si mici, de la A@A@A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

Si eu am votat da, dar asta nu inseamna ca il onsider o crima%, depinde de motiv.Daca este din punct de vedere medical,daca medicii itirecomanda acest lucru mi se pare normal, chiar sunt impotriva cerora care spera sa gaeasca o solutie.
Insa in momentul can tu faci un copil cu buna stiinta, adica nu ai grija de tine, cred ca este unul dintre cele mai mari pacate din lume pentru o femeie.Cred in Dumnezeu si in minunile Lui, dar cred si in medicina.Iar in ziua de azi sa faci un avort ca s-a intamplat sa ramai gravida, la cate metod de prevenire sunt mi se pare o idiotenie,
Sper sa nu fii jignit pe nimeni, dar asta e parerea mea personala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scumpyy19 spune:

Buna
DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE AVORTUL ESTE SI VA FI O CRIMA DEOARECE EXISTA ATATEA METODE CONTRACEPTIVE PE CARE LE POATE FOLOSI ORICINE IN FUNCTIE DE ORGANISMUL PE CARE-L ARE. UNELE CAZURI SUNT DE INTELES DESI SI ACELEA SUNT CONSIDERATE CRIME DAR DECAT SA ADUCI PE LUME UN COPIL BOLNAV SA SUFERE O VIATA INTREAGA ATAT EL CAT SI MAMA LUI MAI BINE SA NU-L FACI.SA NU SE SUPERE LUMEA DAR ACESTA E ADEVARUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya Apostol spune:

Din punctul meu de vedere nu ar trebui sa existe sarcini nedorite ,toata lumea stie ca in momentul unui act sexual o femeie poate sa ramana insarcinata in orice moment , de aceea daca vrei sa nu ramai insarcinata ori nu te "culci" cu nimeni ori din acel moment iti iei niste metode de precautie care te scutesc de momente neplacute si foarte nefericite.IN momentul cand vrei sa ai un copil trebuie sa stii ce faci, este totusi o viata nu este ca la scoala ca ai luat o nota proasta si o repari cu o alta mai buna sa iti iasa media..............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gangurici_licurici spune:

Cred ca e gresit sa consideri ca avortul e o metoda contraceptiva. Insa se pot intampla greseli. Am patit-o si eu: am ramas insarcinata intr-un moment nepotrivit. Alegerea mea a fost sa nu am un copil pe care sa mi-l creasca mama (pentru ca eu nu as fi putut sa o fac la acel moment). Cred ca un copil ar trebui facut atunci cand e si dorit, poate asa n-ar mai fi atatia copii abandonati. Ideea e sa nu abuzezi de asta, adica sa gandesti: las' ca daca se intampla pot sa fac avort. Ideea e sa te protejezi, dar asa cum spuneam accidente se pot intampla. In cazul meu, s-a intamplat ca eu luam pastile de cativa ani buni, dar am hotarat, la sfatul medicului, sa fac o pauza de 1 luna-2. Nu stiu de ce aveam eu impresia ca dupa asa mult timp de luat contraceptive prima luna e sigura, ca o cant insemnata de hormoni ramane in organism si te fereste de sarcina. De fapt, cum am aflat mai tarziu-prea tarziu- e exact invers.
Cred si acum ca am luat decizia corecta.
Oricum, baietelul nostr a venit pe lume tot printr-un "accident": s-a spart prezervativul, chestie pe care nu o mai patisem niciodata, adica s-a spart la tanc, cum se zice. Nu ne-a parut rau nici o clipa, desi noi planificasem bebele in anul urmator. Se pare ca el acum a vrut sa vina pe lume...

Mergi la inceput