Avortul

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Problema eu o pun in felul urmator: in zilele noastre, avem posibilitatea sa vedem cu ajutorul ecografului, cum arata bebe, daca e sau nu ok. Vazandu-l ca nu e ok, decidem sa il omoram. (in fine - sa facem un avort terapeutic).

Ma intreb: in conditiile in care nu s-ar fi inventat ecograful, si in conditiile in care ar exista libertatea de a alege la nastere daca un bebe poate sau nu sa traiasca (pe considerente terapeutice), ati fi de acord sa vi se omoare pruncul? ...ca sa nu se chinuie toata viata... Cate ati fi atunci de acord cu aceasta decizie..terapeutica?

Eu asa vad problema.

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

quote:
Originally posted by zozela

Cu siguranta e o CRIMA...


http://community.webshots.com/user/zozela




Subscriu...exista metode contraceptive!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Sunt si eu de parere ca este O CRIMA!!!! Nu putem lua noi locul lui D-zeu sa decidem daca cineva trebuie sa traiasca sau sa moara, indiferent de imprejurari! Parerea mea!!!

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
ALEX cantaretul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_m spune:

imi doresc foarte mult un copil!
medicii nu mi-au dat foarte multe sanse, dar intre a chinui toata viata o fiinta umana si a nu avea copii aleg prima varianta.nu ma refer doar la copii cu handicap ci si la cei care vin pe lume "din greseala",pe care ii vezi la cersit goi si flamanzi, batuti daca nu aduc bani la sfarsitul zilei, importanti doar pt alocatia lor,copii carora parintii nu pot sau nu vor sa le ofere minimum necesar. copilul nu cere sa vina pe lume!! cand a aparut trebuie sa-i oferi dragoste, intelegere, un climat familial propice pt. a deveni "om"
concluzia o trageti singuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by claudia_m
imi doresc foarte mult un copil!
medicii nu mi-au dat foarte multe sanse, dar intre a chinui toata viata o fiinta umana si a nu avea copii aleg prima varianta.

concluzia o trageti singuri...

claudia_m



..sunt sigura ca nu pe prima o alegi..cel putin asta concluzie o trag eu.

Luminita si www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">DAVID - 11.03.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David

"Il y a des fleurs partout, pour qui veut bien les voir" (Henri Matise)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flor_25 spune:

Eu nu cred ca este cea mai buna solutie, nu pot sa cred ca in ziua de azi poti ramane insarcinata fara sa vrei cu atatea metode de contraceptie. Daca doresti intr-adevar sa te protejezi ( chiar daca o ,,faci ocazional '') exista destule metode de protectie. Voi nu credeti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inger alb spune:

Sincer DA! si am facut tot posibilul sa raman, insarcinata la momentul potrvit.

Iar in rest avem, foarte mare grija sa nu raman insarcinata. Eu, una multumesc lui D-zeu ca ma ferit de CRIMA!


Si daca, va fi o intanplare ESTE BINE VENITA/T!


Dar, mai este o cauza daca docturul, imi va spune ca copilul, are vro boala si nu este bine venit (voi face crima)

Jesus said, "Let the little children come to me" We love Jesus because He first love us.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flafi spune:

Am votat DA, pentru ca eu consider avortul o crima. Dar asta nu inseamna ca sunt impotriva lui. Cred ca fiecare are dreptul de a hotari si de a-si duce crucea.
cred de asemenea ca un avort, uneori, poate produce mai putine daune decat daca sarcina e dusa la sfasit.
eu una nu imi pot permite sa judec pe cineva care a recurs la asemenea metoda, a fcaut ce a considerat de cuviinta in acel moment, dar nu incurajez aceasta practica.



"So if you tried to understand me
Would you crucify or damn me
Or stand by me
Like smoke around the flame" Vaya con Dios
http://community.webshots.com/user/flafi1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

da avortul este intradevar o crima!!!!!!!!!!!! si tot odata te distrugi si insushi pe tine in toate punctele de vedere,eu fetita care o am am infiat-o,si numi pare rau chiar de loc,dar uniori cind trebue sa alegi intre propia mama,mai avind si citiva frati dupa tine mai mici,care sa nu fii in stare sa-i cresti,chiar daca te-ai dori un copil din dragoste,pe care sal doresti cu adevarat,si care tatal copilului sa nu-l recunoasca,si adevaratu-l tata sa te puna sa alegi intre mama si propriul tau copil,uniori nu ai incotro si trebue sa faci o crima chiar daca suferi o veata pe chestiea asta,eu acum chitiva ani in urma,asa am patit,eram in.......4 luni insarcinata aveam si gemeni imi doream copii din toata inima,chiar daca tatal copiilor nici nu vroia sa auda de ei,atunci eu eram in a noulea cer,nu va pot exlica cit de fericita eram,fatii mei erau mici cind au aflat ca sunt in sarcinata,mea zis,draga noastra sora de unde maninca patru frati mai in cap si doi,doamne va scriu trecutul,cu lacrimi in oki,kare aceasta chestie no doresc nici la dusmanul meu,maicamea la fel era fericita ca va fi bunica tinara,intre timp aflase tatal meu pe timpurile alea,taicameu nu se inpaca cu maicamea bine,si eu certuri scandaluri si etc,dar pe mine nu ma vrut de chind ma nascusem,cind aflase taicameu,venise cu scandal acasa,o batuse pe maicamea,rau de tot si pe fratii mei saracii erau mici inca nu intelegeau cam mai nimica,dupa care ma adusese-n camera unde facuze zarva si-mi zice,punindui cutitul la git mamei mele ..ori copii mei ori maicamea,nu va pot explica ce dezastru ce ......aveam in sufletul meu atunci simtiam ca mi se tae picioarele,maicamea pe jumate avea respiratie jumate no auzeai,fratii mei sarachii,fratii mei se tineau de durerea pe unde ii lovise taicameu,zicea ca dadea in mingea de fotbal in ei,daca nu era maicamea in veata eu nu cred ca eram in stare sa intretin trei frati sai educ si etc,a fost un dezastru pentru mine imi muscam buzele ca sa nui raspund cu lacrimi in oki,vede-am ceata la un moment dat in fata okilor,din cauza lacrimilor,sincer lam uibit pe taicameu enorm de mult, dar nu intelegeam de ce ma ura atit de mult de ce nu intelegea ca vroiam sa fiu fericita,si etc,cind vazuse ca nu raspund ma luat la suturi,si cu picioare-n burtica mea,si mea zis ca daca nu sunt maritate nu am dreptul la copii si sunt o.....,ma luat cu forta si ma dus la un vechin deal nostru din bloc si mi sa facut avort,cind me-am revenit,am ramas cu senzxatie de cosmar acest cosmar il am aproape zilnic,de ani buni,dar totusi ce ma lenisteste putin este rasp;in adincul sufletului mama,de fiecare data dupa acel caz cind ma privea in oki taicameu,imi zinbea cu un semn de multumire,dupa care am reusit sa fug dea casa sa-mi arangez singura veata si sa fiu pe picioarele mele,sa fiu independenta nu nu vreau sa credeti ca vreau sa par modesta chiar de loc acum citiva ani in urma iam propus mamei mele dragi,stiind era scandal in continuare si etc,iam zis mamei mele,daca vre-i sa ma vezi acasa,divorteaza,si dinsa imi raspunse puiule mi frica ne va omora pe toti,atunci maicamea cu frica-n dinti a divortat ca vroia sa-si aiba copii linga ea fericiti,si sa se bucure de ei,acum taicameu sea mai revenit un pic,nu mai e cum a fost eu mam maritat,fratii mei care invata care trebue sa se insoare,taicameu acum sa recasatorit a treia oara cu una mult mai tinara de cit el,si este fericit eu insa copii mei proprii nu pot sa-i fac,dupa acest caz am facut si tratamente si tot degeaba,de aia am ingerasul meu care am infiat-o,dar taicameu stiind ca a gresit cinva fata de mine,de fiecare data cind vorbeste cu un frate de-al meu sau cind o suna pe maicamea,ii transmite,salut-o si pe Dia,mii dor de ia,vreau so vad sper ca intreo buna zi sa ma erte,nam stiut ca o sa iasa asa,vreau sa-mi cer ertare de la ea,sincer lam ertat de mult,dar pin ce am trecut nu pot uita,este foarte greu,pentru mine,si sunt ceva ani dea tunci,de aia va zic la toate avortul este o crima!!!!!!!!-medicul care a fost minan mina cu taicameu acum cind ma vede,nici ma car nu are curajul sa ma priveasca-n oki,si dispare tot timpul din fata mea,o data sa intilnit maicamea si ea zis cum a putut sa faca asa ceva,si stii ce ea zis ca ea singura a venit oricum am lasat-o balta,dar doamne doamnei sus si dinsul vede,si acest medic are si el la rindul lui2 fetite,asa ca nu-mi fac griji,astai povestea mea acra,imi cer scuzer ca am depasit tema si titlul subiectului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana achim spune:

Da, avortul este o crima, una dintre cele mai urate: sa ucizi o faptura incapabila macar sa se apere!

Am doi copii, un baiat si o fata, fetita mea are multe dizabilitati, poate fi etichetata daca vreti cu termenul dezgustator "copil cu handicap".
Cine plange de mila unui copil cu probleme isi plange de fapt lui insusi de mila. Va spun din experienta proprie, copilul are o inocenta dumnezeiasca, pur si simplu nu-si constientizeaza conditia, fetita mea este de o frumusete si veselie cu adevarat minunate, dar viata de parinte este grea, pt ca te lupti continuu pt copilul tau. De asta insa Dumnezeu alege sa ti-l dea, pt ca are incredere in rabdarea si dragostea ta mai putin obisnuite si pt ca TU ai nevoie sa duci lupta asta.

Sper sa nu devin patetica, dar pur si simplu ma ingrozesc argumentele cu "saracul copil care e handicapat sau care moare de foame".

Cineva, nu-mi amintesc acum cine, spunea un lucru cutremurator: PANTECELE MAMEI A DEVENIT CEL MAI PERICULOS LOC DE PE PAMANT.

Mergi la inceput