stii ca esti dependent/a de Desprecopii cand ...

stii ca esti dependent/a de Desprecopii cand ... | Autor: Elena

Link direct la acest mesaj

Stii ca esti dependent/a de DC cand:

- primesti prin email o gluma/banc/"ceva dragut, sensibil" si dupa ce o citesti ii dai repede copy&paste si o pui pe forumul DC;
- daca se intampla ca intr-o zi cand vrei sa intri pe www.desprecopii iti apare "page cannot be displayed", atunci aia e o ZI PROASTA (da`stiti voi, d-aia, "a rrrrrreally bad day"); in primul rand iti vine sa dai cu calculatorul de pamint, apoi intri pe alte site-uri, CNN sau evenimentul zilei si acolo, ce sa vezi, MERGE !!! dupa care incerci la fiecare 2-3-5-10 min. (in functie de gradul de dependenta) sa vezi daca apare mult-indragita-prima-pagina-www.desprecopii.
- cel putin o persoana din familia ta (sot/sotie/mama/soacra) iti spune "da` mai termina draga, cu forumu`asta!"
- spuneti cel putin o data pe zi " am citit pe forum ca .."
- ai inceput sa stii muuuult mai multe despre bebelushi si copilashi; dai cu incredere sfaturi la altii.
- ti s-a ars cel putin de 2-3 ori mincarea pe foc citind pe forum sau fiind pe chat; i-ai pus copilului o caseta luunga cu desene, ti-ai lasat bebeul sa planga ceva mai mult ca de obicei, etc.
- colegii de la servici incep sa se uite ciudat la tine, pentru ca de cite ori citesti la calculator, ori rizi pe infundate ori ti se umezesc ochii si te induiosezi;
-in multe seri cand te duci la culcare te gandesti la o poveste impresionanta de pe forum si te gandesti ce ai fi facut tu in locul ei; cand te trezesti, nu ai stare pana nu citesti "subiecte active", de abia apoi faci cafeaua, dai cupilului mancare, etc.
- si nu in ultimul rand, parca ai devenit mai...bun, nu-i asa ?; hmmm, ba ai inceput chiar sa te rogi..hmmm, pai de obicei tu nu prea te rugai si acum uite, chiar te rogi si NU NUMAI ca te rogi, dar te rogi PENTRU ALTII!!!... pe care nici nu ii cunosti..si constati ca asta iti da asa un sentiment de bine si.... astepti cu nerabdare o noua dimineata ca sa poti vedea inca o data mesajul "logare cu succes".



Hai, mai spuneti si voi

Cu drag,



Elena&Laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Pai,poti sa mai spui ceva ???
Elena,tu ai spus deaja totul,nici nu se putea mai bine descrie "dependenta de

"...

Pupicei la toti dependentii/dependentele DC

Un Craciun feeric tuturor membrilor DC !!!
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

Mai adaug eu.. cand stai pe forum pana la 1 noaptea.. in loc sa doooormi!

Roxana&Ruxandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

Draga Elena, Foarte -foarte adevarat!!!deci nu e numai sotul meu care zice asa..ha ha!!
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:


F. adevarat, bravo!

ruxij

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Va mai spun eu: cand visezi ca stai la PC si intri pe www.desprecopii.com, sau cand il rogi frumos pe sotul tau, care are de munca la calculator ca la balamuc, sa te lase si pe tine "doar 10 minute, te rooooog!", sau daca chiar nu ai putut in ziua respectiva, sa incerci sa nu adormi inaintea sotului, ca sa poti intra pe site, macar un pic!
Pupici!
Laura, mama lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

dependenta- droguri - dar placute


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Va mai spun eu una...
Cand te duci la baie pe la 3-4 dimineata si cand dai sa te intorci in pat (am calculatorul in dormitor conectat la internet 24/7) nu te poti abtine sa dai "doar un click" sa vezi ce se mai intampla pe DC si te apuca zorii zilei si chiar soneriile desteptatoarelor. Atunci realizezi ca s-a terminat cu somnul tau si ca toti cei ai casei te iau de proaspata... dar, deh! esti la curent si nu ti-a scapat nika de pe DC.
N-ati stiut-o pe asta???
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

quote:
Originally posted by aquariusrpro

Mai adaug eu.. cand stai pe forum pana la 1 noaptea.. in loc sa doooormi!

Roxana&Ruxandra



Hihi, sau cand se supara sotul ca ti-ai facut un obicei din a sta la computer pana la doua noaptea in loc sa dormi ...iar dimineata nu te-ai mai trezi.
Sau cand sotul sau alt membru al familiei cunoaste multe personaje de pe forum si povestile lor fara sa fi citit vreun mesaj.

Adela
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Mai am o completare de facut la:

- daca se intampla ca intr-o zi cand vrei sa intri pe www.desprecopii iti apare "page cannot be displayed", atunci aia e o ZI PROASTA (da`stiti voi, d-aia, "a rrrrrreally bad day"); in primul rand iti vine sa dai cu calculatorul de pamint, apoi intri pe alte site-uri, CNN sau evenimentul zilei si acolo, ce sa vezi, MERGE !!! dupa care incerci la fiecare 2-3-5-10 min. (in functie de gradul de dependenta) sa vezi daca apare mult-indragita-prima-pagina-www.desprecopii.

In cazul asta, ma uit repede pe msn sau yahoo messenger si oricine e online e rugat sa incerce sa acceseze www.desprecopii.com ca sa fiu eu convinsa ca nu e de la computerul meu.

Mamamariana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:


Alt semn: sotul te ameninta ca baga divort daca nu te potolesti cu statul la calculator, ca nu mai faci nimic prin casa, ca s-a facut o dezordine de nedescris si el nu mai face fata.
Alt semn: iti petreci sambetele si duminicile la intalnire cu fetele cunoscute pe forum (noi ne-am vazut de vreo patru ori in doua luni), sau la telefoane interminabile cu acelea care nu au internet acasa si au intrat deja in prenatal.
Adrianain 33 de saptamani

Mergi la inceput