Strainatatea si singuratatea

Strainatatea si singuratatea | Autor: ancuta13

Link direct la acest mesaj

Am stat alaturi de parinti pana in urma cu 6 luni.
In urma cu 11 ani am nascut un baietel .Numele lui este Alex .
Alex nu a fost recunoscut de tatal sau si nu numai dar a disparut definitiv din viata noastra inca inainte de al naste .Asa ca desi mi-a fost foarte greu l-am crescut cum am putut mai bine .Desi stateam in casa parintilor mi-a fost greu pentru ca numai incetau cu certurile ajunsesera la un moment dat o discutie sa il duc la casa de copii lucru ce pe mine ma omora cu zile pentru ca este copilul meu .Am muncit zii si noapte numai ca sa ii asigur tot necesarul copilului dar sa si acoper din cheltuielile casei si sa ii vad multumiti pe toti.In scoala Alex la un moment dat d-na invatatoare a inceput cu telefoane ca Alex pentru ca nu are tata i-ar trebui un psiholog .Pentru ca nu am dat curs invitatiei orice facea Alex era raportat la director .In fata acestor oameni simteam ca ma scurg de putere numai puteam suporta efectiv discriminarea lor .SOCETATEA dar si cei din casa te condamna si te jignesc .Sorea mea care pe atunci avea un copil ,fusese alungata de acasa de sotul ei ,venise la mama i-am spus ca o s-o ajut sa creasca copilul .mi-a reprosat ulterior cand s-a impacat ca ea nu vrea sa creasca un bastard asa cum e Alex .Bine ca pe urma a facut 3 copii pe care i-a parasit la stat decazand-o din drepturile de mama ,iar tatal lor i-a luat acasa .In urma cu un an lucrasem la MIC.RO ,primesc telefon de la sora mea care plecase in Anglia ca o sa ma cheme acolo.La inceput sceptrica am zis ca ma mai gandesc si m-am gandit ca imi dau seama cat rau am facut copilului meu .Cand a sunat mi-a promis ca are firma de curatenie dar ca face si acte si ca pot lucra si eu .Am aflat intre timp ca sa maritat si ca a mai facut un copil si cu acest barbat .Daca atunci imi promitea marea cu sarea cand am venit aici lucrurile nu au mai fost asa .De fapt lucra la o firma de curatenie dar la 3 saptamani de la venirea mea au fost dati afara inopinant si fara drept de replica iar chestia cu actele sunt de fapt traduceri la alti romani de aici ,deci un loc de munca concret nu .Le-am zis de atatea ori de munca de eu ce fac ??Ce s-a vorbit acum 6 luni nici numai exista .Acum sunt atat de singura si neputincioasa nu imi doresc decat sa ma intorc in tara dar unde ?Ai mei sau suparat rau pe mine cand am plecat ,Alex va trebuii sa reia clasa a patra ca studiile de aici nu se compara cu scoala romaneasca etc etc Simt ca mor de durere cand vad ce rau am facut propiului copil si mie bazandu-ma pe asa bunatate a surorii mele pe care am crescut-o de mica .Nu stiu incotro sa ma duc sau ce sa fac !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da... e simplu. Daca in Anglia nu ai posibilitati iti strangi bani de drum si reveniti in tara.
Parintii tai nu va vor da afara in mod sigur. Iti vei cauta de lucru in Romania, Alex va fi reinmatriculat la scoala in clasa a IV-a si viata va merge mai departe.
Asa cum ai rezistat pana acum si nu a cazut cerul tot asa vei rezista si mai departe si nu o sa cada cerul.
Pe de alta parte eu nu inteleg ca tot o dai cu vina ta in sus si in jos? Ca si tine sunt milioane de oameni cu exact aceleasi probleme ba chiar mai mari ca sunt bolnavi.
Tot ce ai de facut este sa gandesti si sa iei decizia care este cea mai avantajoasa. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancuta13 spune:

Va multumesc frumos pentru raspuns .Ma asteptam la un asa raspuns ofensator .Dau vina pe cine ?Asta denota caracterul tipic al oricaruia care nu a trecut mai prin nimic .Va place si radeti cu gura pana la urechi cand altii rad si fac glume pe seama mamelor ca mine .Credeam ca gasesc prieteni noi de suflet dar m-am inselat si in ce priveste boala multumesc ca ma ferit pentru ca din toate asta mai imi lipsea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu rad de nimeni si nu fac glume pe seama nimanui. Nu stiu ce anume te deranjeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Nu este nimic ofensator in mesajul lui Marius, dar barbatii au tendinta sa dea solutii la probleme scurt si la obiect.Pur si simplu te-a incurajat sa faci ceva pentru a schimba situatia in care te afli. Te poti intoarce in tara sa incerci sa imbunatatesti relatiile pe care le ai cu parintii(daca se poate,daca nu trebuie sa iti vezi de viata ta fara sa incerci sa te faci iubita).Dragostea parintilor fata de tine ar trebui sa fie una neconditionata, daca nu vine din ei,din sufletul lor,atunci ei au o problema.Copilul il inscrii la scoala in RO , iti cauti un serviciu si incercati sa va reconstruiti viata.
Marius a vrut sa iti spuna ca poti sa faci toate astea pentru ca esti sanatoasa si in putere, pentru ca exista oameni care si-ar dori sa schimbe ceva in viata lor,dar neputinta venita din cauza bolii este mai cumplita decat situatia in care esti tu.Si incearca sa nu mai vezi in cei din jurul tau dusmani care te judeca,faptul ca esti alaturi de copilul tau indiferent de problemele de care te-ai lovit este dovada ca nu esti asa cum cred parintii tai ca esti si cum si tu ai inceput sa te vezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Corect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

pai daca iti doresti sa te intorci in Ro, intoarce-te...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pai poate n-are bani sa se intoarca. Ca doar Anglia nu e peste drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Pai poate n-are bani sa se intoarca. Ca doar Anglia nu e peste drum.



pai ea zicea: "Acum sunt atat de singura si neputincioasa nu imi doresc decat sa ma intorc in tara dar unde ?Ai mei sau suparat rau pe mine cand am plecat ,Alex va trebuii sa reia clasa a patra ca studiile de aici nu se compara cu scoala romaneasca etc etc"

isi pune intrebarea unde sa se intoarca nu cu ce bani....

Mergi la inceput