Cratita de fonta Vitesse

Cratita de fonta Vitesse | Autor: manumanu

Link direct la acest mesaj

Buna,
Are cineva asa ceva? http://www.pentrugatit.ro/p/353/cratita-fonta-21cm28-l-vitesse

Mi se pare singura la un pret rezonabil, dar nu stiu de unde diferenta... iar firma asta Vitesse... nu am reusit s-o gasesc nicaieri, desi zice ca e frantuzeasca... in magazinele din Franta nu exista.

Daca aveti opinii despre oalele de fonta (dar nu despre cele care costa cat salariul mediu pe economie), ma intereseaza...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Exista la Ikea o cratita la fel, doar ca un pic mai mare:
http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/70131724/

Eu o folosesc pe post de "tuci" pt a praji cartofii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Eu tocmai mi-am cumparat un tuci de fonta cu maner, din Obor.20 lei.E absolut minunat...Asta dupa ce ma invart pe langa astea de milioane de cateva luni, si nu ma indur sa dau atatia bani pe o cratita.E drept ca interiorul nu e smaltuit, dar am facut mamaliga, am fiert lapte, am facut budinca, mancare, e perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Eu am ceaun din fonta,dar emailat
http://www.davion.ro/index.php?main_page=product_info&products_id=130

E super bun ,il recomand chiar si pentru facut muschi :-)
Am dat cautare upa Vitesse France si mi-adatbun site,care desi zice ca e oficial,e mai mult in rusa

http://www.vitessefrance.com/catalog/dishes/

Daca vrei ,vorbim pe privat si tecresolv cu ceaun din fonta emailat,putintel mai ieftin decat pe site-uri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Multumesc pentru raspunsuri. Ma intereseaza si ce gatiti in ele - nu cartofi prajiti, ca noi nu consumam... mancaruri, fripturi... si daca merita investitia. Stiam cratita de la IKEA, dar nu avem in Sibiu... o sa vad cum rezolv. De asta am intrebat de Vitesse, ca am vazut-o la KitchenShop pe site, e nitel mai scumpa ca IKEA, dar o au si in magazin in SB.

Astept in continuare pareri despre gatitul in aceasta cratita, eventual retete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu o am pe cea de la Ikea. este exceptionala. fac friptura inabusita in diferite sosuri, pui intreg cu lamaie, cu bere, sarmale, etc. merge si in cuptor si nu stai sa pazesti nicio mancare. nu modific nicio reteta special pentru ea, doar in cazul sarmalelor pun mai mult lichid la fiert pentru ca mi se pare ca se usuca, se evapora lichidul mai mult in ea.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

Eu tocmai mi-am cumparat un tuci de fonta cu maner, din Obor.20 lei.E absolut minunat...Asta dupa ce ma invart pe langa astea de milioane de cateva luni, si nu ma indur sa dau atatia bani pe o cratita.E drept ca interiorul nu e smaltuit, dar am facut mamaliga, am fiert lapte, am facut budinca, mancare, e perfect.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...


Din cate stiu eu, vasele alea nu sunt din fonta. Si eu am vrut sa-mi iau.
De altfel, nu are cum sa fie fonta la 20 lei.
Dar daca te satisface, conteaza mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

E greu de nu il pot tine intr-o mana.Daca nu e din fonta, aia e.Corespunde din punct de vedere al utilitatii, chiar daca nu e atat de aspectuos ca celelalte.La tigai in schimb, nu fac niciun rabat...alea sunt toate de calitate exceptionala!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Citat:
citat din mesajul lui caress

E greu de nu il pot tine intr-o mana.Daca nu e din fonta, aia e.Corespunde din punct de vedere al utilitatii, chiar daca nu e atat de aspectuos ca celelalte.La tigai in schimb, nu fac niciun rabat...alea sunt toate de calitate exceptionala!:)

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...


acum sper sa nu supar cu un off topic,dar pe mine asta ma "doare" acum...tigaile...vreau sa imi cumpar si mie si musai una si socroseniei .Ce tigai folosesti,esti multumita de ele?
Eu zilele trecute am comandat la top-shop si am bagat si un wok cu ceramica si capac,de la Delimano,dar m-au cam bagat in sperieti cateva fete care au zis ca nu e de treaba si sunt bani aruncati degeaba .daca stiti careva si de astea Delimano,detailati,va rog,ca poate inca pot renunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Multumesc pentru raspunsuri. Ma intereseaza si ce gatiti in ele - nu cartofi prajiti, ca noi nu consumam... mancaruri, fripturi... si daca merita investitia. Stiam cratita de la IKEA, dar nu avem in Sibiu... o sa vad cum rezolv. De asta am intrebat de Vitesse, ca am vazut-o la KitchenShop pe site, e nitel mai scumpa ca IKEA, dar o au si in magazin in SB.

Astept in continuare pareri despre gatitul in aceasta cratita, eventual retete...


Eu stiu ca perioadic baga in Lidl sau Aldi!
Deci potzi incerca si acolo.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara


.Ce tigai folosesti,esti multumita de ele?
Eu zilele trecute am comandat la top-shop si am bagat si un wok cu ceramica si capac,de la Delimano,dar m-au cam bagat in sperieti cateva fete care au zis ca nu e de treaba si sunt bani aruncati degeaba .daca stiti careva si de astea Delimano,detailati,va rog,ca poate inca pot renunta



Eu nu am fost incantata de cele ceramice, deloc chiar...Cand ajung acasa iti trimit marca ultimei achizitii, care e teflon, si e f f buna.

Mergi la inceput