Mentalitati...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Off topic: Da, nu-mi place orasul. Chestie de gust. Nu-i o surpriza pt nimeni, nici macar pt socrela. Tu ai stat in Braila sau vb vorbe?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Aici nu-i vorba de a-tzi place sau a nu-tzi place orasul!

TU ai spus:
"Banuiesc ca a fost ea mai destupata la minte si si-a dat seama ca in Braila nu ai cum sa-ti faci un viitor cu adevarat (ma refer la educatie, sanatate). "

Potzi sa-mi explici ce inseamna asta?
Cum adica educatzia si sanatatea(le aduc in discutzie doar pe cele enumerate de tine)sunt altfel decit in restul tzarii?

Sanatatea e extrem de eficienta in alte orase,invatzamintul performant...doar in Braila ,e un capat de lume si sistem?

Bineintzeles ca-s mentalitazi(as face o paralela cu un alt subiect si o remarca a giuliei 71)si bineintzeles ca-s jignitoare afirmatziile tale.

La fel cum a si o colega d eforum spunea"Doamne-ajuta"()ca scapa Selene de acolo "din ghearele Gheonoaiei"probabil!

Un pic de consideratzie si respect pentru cei ce stau acolo,n-ar strica!

In rest nu va incurcatzi de postul meu referitor la mentalitazi...!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

andacos, cred ca se referea ca in Braila nu ai aceeasi perspective ca intr-un oras mai mare...nu cred ca s-a referit ca in Braila e capat de lume...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui giulia81

andacos, cred ca se referea ca in Braila nu ai aceeasi perspective ca intr-un oras mai mare...nu cred ca s-a referit ca in Braila e capat de lume...


Iubeste animalele: Dumnezeu le-a dat gandire rudimentara si bucurie netulburata. Nu le deranja bucuria, nu le hartui, nu le priva de fericirea lor, nu lucra împotriva intentiei lui Dumnezeu. Omule, nu te mandri cu superioritatea fata de animale; ele nu au pacat, dar tu, cu mareti ta, pangaresti pamantul prin existenta ta si iti lasi urmele prostiei dupa tine - aceasta, e adevarata pentru aproape fiecare dintre noi!"(Fyodor Dostoievski)


giulia,care este diferentza dintre sistemul de educatzie din Braila si cel din ...Cluj,de exemplu?(asta ca s aiau mot a mot si sa cred ca e vorba de sistemul de educatzie scolar/invatzamintul adica)

Sau care este diferentza dintre sistemul de sanatate dintre Braila si Arad?

Crezi cumva ca cei ce traiesc in Braila sunt cumva analfabetzi,ascociali ...niste ratazi d efapt,cum am mai scris?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

andacos, haidi bre, si-a exprimat omul o opinie personala, n-a pus anatema pe braila. mie, de ex, mi s-a parut buzaul cel mai urat si trist oras ever. mi-e clar ca opinia mea e absolut subiectiva si probabil eram cam prost dispusa cand am vizitat buzaul. dar na, asta-i opinia mea, pana-l vizitez data viitoare (probabil never).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

andacos, cred ca blackgirl vorbea de atmosfera de aici. O atmosfera depresiva, cum ii spune ea. Nu stiu daca e adevarat sau nu, pe mine, din 50 de braileni, 49 m-au sfatuit sa plec inapoi in Ardeal. Ca nu sunt perspective aici, ca e mizerie, saracie si mancatorie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

selene, n-am raspunsuri la dilema ta (cred ca as merge pe santajul sentimental, cum a sugerat anya), dar mi se pare admirabil faptul ca ai o relatie asa de apropiata cu soacra ta si ca vorbesti atat de frumos despre ea. chapeau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

portocalia, m-a tinut "pe palme" de cand am intrat in viatza fiului sau. Are ea tarele ei, insa nu tin de relatia cu mine, ci de educatia primita si de alegerile facute. Chiar mi-a tolerat niste iesiri urate care numai cinste nu-mi fac. Am ignorat eu diferenta de varsta si statutul ei, tocmai fiindca nu avem o relatie rece, distanta.

De asta mi-e greu s-o ignor, pentru ca sunt niste sentimente la mijloc. As vrea s-o vad multumita, macar, daca nu fericita.

I-am propus sa vina cu noi, sincer, dar nu vrea sa plece de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

andacos, haidi bre, si-a exprimat omul o opinie personala, n-a pus anatema pe braila. mie, de ex, mi s-a parut buzaul cel mai urat si trist oras ever. mi-e clar ca opinia mea e absolut subiectiva si probabil eram cam prost dispusa cand am vizitat buzaul. dar na, asta-i opinia mea, pana-l vizitez data viitoare (probabil never).


hai mey...inseamna ca voi n-atzi vazut niciodata ce scrie selene pe forum despre Braila?

Iar acum i-a tzinut isonul si blackgirl(de la care ma asteptam la altceva,intr-adevar e vina mea aici ca am avut alte asteptari),cu generalizari si mai mari.

Si acolo traiesc oameni perfect normali,eu asta am vrut sa precizez inca odata!Nu doar ratazi,needucatzi,betzivi...ma rog pricepetzi voi.

In rest...doar mentalitazi!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Si eu cred ca in Cluj ai alte perspective de job decat in Braila.
Desi fiecare oras cu atractiile lui...sunt convinsa ca si dupa Braila vei ramane nostalgica...

Oricum, e mare lucru ca e vorba de Cluj si nu de Bucuresti. Poate ca in Bucuresti oportunitatile ar fi fost chiar mai mari, dar si diferenta de abordare si acomodarea ar fi fost mult mai grea. Cei ce au venit din alte orase in Bucuresti inteleg exact ceea ce spun.

Si eu apreciez atitudinea pe care o ai fata de soacr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

andacos, haidi bre, si-a exprimat omul o opinie personala, n-a pus anatema pe braila. mie, de ex, mi s-a parut buzaul cel mai urat si trist oras ever. mi-e clar ca opinia mea e absolut subiectiva si probabil eram cam prost dispusa cand am vizitat buzaul. dar na, asta-i opinia mea, pana-l vizitez data viitoare (probabil never).


hai mey...inseamna ca voi n-atzi vazut niciodata ce scrie selene pe forum despre Braila?

Iar acum i-a tzinut isonul si blackgirl(de la care ma asteptam la altceva,intr-adevar e vina mea aici ca am avut alte asteptari),cu generalizari si mai mari.

Si acolo traiesc oameni perfect normali,eu asta am vrut sa precizez inca odata!Nu doar ratazi,needucatzi,betzivi...ma rog pricepetzi voi.

In rest...doar mentalitazi!

Dana


andacos, daca echilibreaza situatia, eu am auzit numai lucruri bune despre braila :). serios, chiar ma gandeam ca n-am fost niciodata acolo si ca mi-ar placea sa merg. inteleg ca structura orasului e foarte frumoasa, radiala, si ca inca se mai pastreaza multe din cladirile interbelice si de inceput de secol.

Mergi la inceput