MONTIGNAC (188)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caresstocmai ce spuneam ca nu-mi place scrumbia mie ca nu-mi place cum miroase si nu mananc.. puisoara era cu ea

apropo de diete ..eu am primitit supa de varza dupa o sapt de aia nu am mai mancat vreo 2 ani varza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

..Si eu tocmai ce spuneam ca am baut jumatate de pahar de bere Iarta-ma pentru confuzie, oricum erai si tu in discutia despre scrumbie, chiar de doua ori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

caress sigur berea ta o avut mai mult alcool decat o bere obisnuita ...sau ai beut tu si m-am imbatat eu...ca nu-mi vad numele deloc de doua ori in discutia cu scrumbia

apropo de mere coapte...am facut si de asta pentru dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Buna!
Efect dezastruos ,catastrofal:+0.5 kg. Oamenii destepti invata din greselile proprii.
Am si eu o karma.... comestibila.
O saptamina fara abateri!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Neata,
dezastru si la mine... + 400 gr dupa abaterea cu cartofi prajiti si praji alba ca zapada de saptamana trecuta! Era de asteptat... asa ca sincer nu merita o abatere de asta! devin fata cumintica!

Azi:
md: papanasi cu smantana
p: branza cu castraveti, ridichi
:gustare: niste migdale si 1 mar
c: ceva pe la mama: o friptura ceva cu salata

Caress, vreau si eu reteta de pogacei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Si eu +200g dupa paharul de vin de aseara . Ca sa vezi ce poate face un pahar de vin.
Azi:
cafea cu cofeina
MD: 1 iaurt mic 0.1% cu fulgi de secara
P: telemea cu rosii (nu mai am altceva de mancare)
C: lapte cu tarate de ovaz



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Buna dimineata si din partea mea
raportez ... nu am indraznit sa ma urc pe cantar sunt inainte de rusi si din cauza ca am constatat ca-mi sunt degetele umflate am dedus ca am si o retentie hidrica mare deci nu am vrut sa ma deprim la prima ora in prima zi din saptamana

caress te-ai cantarit ?? hmmm
in alta ordine de idei iti doresc din tot sufletul ca si peste cinci ani sa vorbesti la fel, sa fi la fel de entuziasmata de montignac, sa respecti cu tot atata corectitudine principiile lui, sa nu te influenteze nimeni, nimic si sa nu poftesti niciodata interzise oricate ar fi in jurul tau


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Buna dimineata!

Wow, inflatie de +0,5...+0,4...+...0,2 Ce se intimpla fetelor?
La mine e -0,1, deci ma bucur , caci nu e nici plus, nici stagnare. Bob cu bob va pleca kg
Ei, lasa, presimt ca va fi o saptamina cu rezultate bune, sa ne mobilizam, da? Am in plan -2 kg pina pe 5 mai, nu? (deci trebuie un ritm de -0,2/zi )
Nu-i asa, Carmen? Tu cum stai? Hm, +0,2 ...not ok. Ai gresit semnul?
Eu cred ca un rol important in plecarea kg in plus il au taritele de ovaz. Dragele de ele, trebuie sa mai cumpar. Sunt si bune la gust. Le pun in mincarea verde
Tocmai beau paharul de apa calda, ca apoi sa-mi beau si bautura calda de dimineata cu gem si turtite. La prinz voi minca tot mincare verde si imi fac supa de linte. Si ma mobilizez sa fac humusul.
O saptamina conforma va doresc cu rezultate excelente! Vreau sa vad mai multi de adio spusi kg plecate (definitiv )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Claudia_a-reteta de pogacei:

Ingrediente:
250 g faina Monti( faina integrala+tarate de grau 50:50)
125g margarina pentru prajituri(jumatate de pachet)
125 g smantana grasa-fermentata
125 g cascaval ras
1/2 pachetel de drojdie proaspata-se face maia, cu fructoza, fara, fiecare cum stie
1 ou intreg-pt aluat
1 lingurita rasa de sare
1 ou intreg pentru uns
seminte de susan

Se taie margarina, lasata la inmuiat , nu rece, feliute, se omogenizeaza cu faina si cu sarea, se adauga maiaua pregatita in prealabil si se amesteca bine.Separat se amesteca oul cu smantana si cascavalul,se adauga la compozitie si se framanta atat cat este necesar ca sa se obtina un aluat omogen(noi am ras cascavalul mare, se mai vedeau bucatelele din loc in loc pentru ca aluatul e destul de inchis la culoare).Se infasoara in folie de aluminiu si se baga la frigider minim o ora.Nu a crescut spectaculos, dar nici nu ne asteptam, au crescut insa foarte mult in cuptor.

Se intinde foaie groasa cam de 0,7 cm-pentru ca a folosit toata faina si nu mai aveam deloc pentru plansa, am intins foaia intre 2 hartii de copt, dar nu cred ca e necesar daca ai ce pune pe aluat.Se taie forme rotunde,se ung cu ou si se presara susan.Se coc la foc mediu, in cuptorul bine incins, cam jumatate de ora-scoateti unul si il incercati.Noi am incercat vreo 4 ...
Aseara am facut faina Monti cu tarate de ovaz, au iesit mult mai buni, mai albi, mai gustosi.Si am lasat aluatul in frigider vreo 4 ore.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ariadna, nu stiu daca neaparat taratele de ovaz, eu abia acum am inceput sa le folosesc mai mult, abia dupa ce mi s-a acrit de cele de grau, cred ca taratele in general..

Andanii, m-am cantarit, am exact cat aveam sambata, 58.3 cu cizme, pantaloni grosuti si o bluza de bumbac cu maneca lunga.Cizmele stiu sigur ca au 1 kg, pantalonii si bluza undeva la 0.5 kg.Deci nu am slabit, nu m-am ingrasat...Dar am mancat excesiv de mult in we, carbohidrati la greu, dulciuri, e drept ca totul a fost conform-mai putin berea, dar mult.Aseara mi-a fost cam rau, am stat cu ultimul pogacel in gat pana am adormit.

Claudia, vreau si eu reteta de papanasi fierti, mai detaliata pe cantitati, te rog.

Mergi la inceput