MONTIGNAC (188)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariadna16 spune:

Supragreutate, obezitate - studii americane arata ca tratamentele de 20 de zile cu drojdie de bere, repetate de mai multe ori la rand, ajuta la scaderea in greutate. Aceasta remarcabila proprietate se datoreaza cromului continut din belsug de drojdia de bere, oligoelement important si intr-o alta maladie in care acelasi remediu ajuta foarte mult, si anume diabetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Dulceticooooooooooo ....... tocmai ce va laudam cat sunteti de cuminti si tu placinta trei bucati ? hmmmmmmm ...... nu ma mai joc asa

Ariadna mda, campioana am fost anul trecut, cand efectiv pluteam cand ma vedeam ...... acuma deja sunt ca si voi ..... iar la inceput pentru unnou salt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Ariadna, iti dau reteta de fursecuri maine, nu vrei sa faci acum, nu?Sunt cu faina de migdale, faina Monti cu tarate de ovaz, nu de grau, 2 oua si 100 ml ulei-asta ca sa te asiguri ca ai ce iti trebuie.

Andanii, te dadusem disparuta!Si cand colo erai bine mersi, cu felia de paine cu icre in mana!.Nu m-ar ispiti, clar,poate doar niste icre de somon sa ma faca sa cad in pacat.Desi pentru ca sa pot sa mananc paine cu unt si icre de somon cred ca as fi in stare sa ma apuc de facut paine, chifle, ceva care sa mearga cu lipide si sa fie si bun(nu turtitele de tarate...)-am vazut niste retete pe blogul Cerrei...cum gateste fata asta!!!
Nu am citit nicaieri ca taratele ar ajuta, sau ceva parca am citit pe undeva, dar nu de tarate ci de introducerea mai multor cine glucidice pentru deblocarea cantarului.Chestia cu taratele am observat-o practic, pe mine, pe Carmencat, pe Klara...cand mancam clatite la miezul noptii, dupa cina, a doua zi avem mai putin cu cateva sute de grame.Oricum nu ai nimic de pierdut, budinca aia se face in 5 minute.Eu am facut din 500 ml lapte, fructoza am pus gustand, nu m-am obisnuit inca sa o dozez cum trebuie, si oricum dupa prelucrare termica mi se pare ca totul e mai putin dulce decat inainte.Taratele tot dupa ochi, ca fierb repede si iti dai seama daca mai trebuie, depinde si cum iti place.Eu am facut-o tare, ca mamaliga era cand s-a racit, pentru ca o mancam cu dulceata care are destul ,,sirop''.Din 500 ml au iesit 3 castronase serioase-n-am reusit sa termin unul...

Eu cumva imi explic stiintific fenomenul, taratele sunt extrem de putin digestibile, adica mare lucru din ele nu alegi, si in plus au o mare capacitate de absorbtie a lichidelor, inclusiv a lipidelor, si probabil ca interfereaza cu digestia si absorbtia acestora.Vad ca la mine functioneaza si in amestec cu faina integrala, dar pentru un efect mai bun as zice sa incerci doar fara, sa vedem ce se intampla.

Dulcetica, ce sa iti spun...am ras cu lacrimi de postarea ta.Si iti repet, esti un spectacol !!Fa-ti cumparaturile de pe lista si apuca-te sa iti mai faci cate ceva bun, ca sa nu mai cazi in ispite din astea grele!Si pregateste-te sufleteste sa slabesti putin spre deloc saptamana asta.Asuma-ti greseala si nu renunta.Am spus de Corina, prietena mea, care a manct papanasi in a doua saptamana.In saptamana respectiva a slabit doar 500 g, fata de 1,7 in prima si 2,1 in a treia, cand a fost cuminte si fara abateri.

Brindusik, cum a iesit scrumbia?

Fetelor, eu in seara asta am baut jumatate de pahar de bere, dupa nenumaratii pogacei cu cascaval pe care i-am mancat.Cred ca nu am pus gura pe bere de minim 3 ani,eu nu beau alcool niciodata, niciodata,nu stiu ce m-a apucat.De fapt stiu, imi era sete, si altceva de baut in afara de apa, nu era...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

eu azi am mancat asa:
cafea cu cofeina
MD: oua ochiuri, salata de vinete, rosii
P: supa de rosii cu taitei din tarate de ovaz si galbenus de ou, tocanita de ciuperci cu carne de vita, ciocolata amaruie sly
C: pulpa pui la gratar cu muraturi, 1 pahar de vin

de maine seara trec la tarate cu lapte seara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Carmen, ma uimesti...chiar ai inceput sa mananci ca un om normal...:)))Pentru cine nu stie, inainte sa se apuce de Monti Carmen ajunsese undeva la 700 kcal/zi, si cu acea dieta draconica nu numai ca nu slabea un gram, dar se ingrasa constant , putin cate putin.

Las-o mai usor cu vinul in F1, ce te-a apucat si pe tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Meritam un pahar de vin amandoi. Toata ziua am dezmembrat si reasamblat mobile. Plus dus la piata si luat rasaduri, plus masa pusa, spalat vase dragalit copchil, jucat, pupat, gadilit printre scos tzoalele din doua dulapuri si comasat in unul... nu vrei sa stii ce a fost la mine azi!
Nu mai fac prea curand, promit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

PeSeu': variam intre 500 si 700 cal pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Mie imi e dor sa imi fie foame...cred ca nu sunt sanatoasa! :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Esti sigura? Iti fac imediat un meniu care consta din 3 iaurturi degresate pe zi, din alea mici. Multa apa si sa zici mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Si 2 pulpite...:))))))Si asta era dieta data de nutritionista cu facultate!!!!!


Azi:MD 3 pancakes cu mere coapte
P- mancarica de fasole verde cu marar+o turtita de tarate
G- 5 fursecuri -cam multe, dar tare bune
C- 1 iaurt degresat cu nenumarati pogacei+1/2 PAHAR DE BERE

Ma uit acum si constat cu stupoare ca din 4 mese 3 au continut aproape 50% diferite amestecuri de tarate...cam mult, va spun maine cand ma cantaresc la cabinet ce efect a avut acest meniu.Un lucru e clar, te satura intr-un hal de nu iti mai trebuie nimic 2 zile...

Mergi la inceput