Piersicute de iulie august (37)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare fetele. Eu incerc sa-mi revin. multu tuturor pentru urari. Cu platforma noua nu am nicio idee. asa ca, ma tin dupa voi. O sa pun niste poze in picassa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ada, ai fost superba in ziua cununiei iar Nectarel un dolofan si frumusel de nu se mai poate. Mi-au dat lacrimile cand l-am vazut la tine in brate, cat de frumos a evoluat!
Va doresc tot binele din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ola fetelor

Sunt ingropata in diverse
Abia astept vacanta de Paste

Meniul de azi
Mar cu banana si biscu
Supa crema de dovlecei cu curcan ( yac)
Urzici ( yac) desi ieri a papat
Iaurt
Suc de morcov si o felie de paine in loc de pranz
Si a dormit doar 2 h la pranz
In rest a stat treaza ...

Ms de urari

Anto ai primit emailul?

Pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

hahaha, leti, mi-a placut faza cu facebook-ul . n-am timp de fb, nu pot sa tin pasul cu activitatea de acolo.
stau din ce in ce mai prost cu timpul, bebe-ii ma solicita la maxim, plus ca mai e si curatenia zilnica pt care se pare ca am facut o obsesie .
nu stiu ce e cu platforma asta noua de pe DC, dar nu am chef de schimbari. daca se poate sa ramanem aici, bine, daca nu...

fetelor, am 2 intrebari:
- cum se face mamaliga pt bb-i? am inteles ca se fierbe o ora, dar care este proportia apa/malai? trebuie mestecat 1 ora in ea????
- budinca de legume a mariei cam cat dureaza pana se face? (coacerea efectiva). le-as face si eu maine alor mei si as vrea sa stiu cu cat timp inainte de ora mesei sa o pun la cuptor.

iuli, ce faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

si eu raman doar aici. ca si asa nu mai am timp de nimic...

la mamaliga nu stiu proportiile. pun o canuta de malai si mai multa apa, asa ca sa predomine (la adulti e ca o ciulama mai groasa de la inceput). nu tb amestecata incontinuu (fiind asa multa apa nu se prinde de fund). eu ii pun capac. daca mi se pare ca e prea moale la sf, ii iau capacul cu 10 minute inainte ptr a se evapora apa si atunci tb amestecat cand se ingroasa, dar doar vroe 2-3 minute.
acum am descoperit ca in oala ZEPTER nu se prinde de fund nici in proportia de la adulti 1 cana malai la 3 cani apa, asa ca asa fac toata mamaliga (si ptr noi fiarta 1 ora; amesteca sotul la inceput sa i sparga cocoloasele si apoi pun capacul si timerul la sunat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

in rest noi suntem la mancarea clasica bebeluseasca. voi aveti niste meniuri super evoluate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

azi i am facut ptr prima data branzica calcica din lapte de vaca (pana acum doar din lp). a mancat o cu piureul de legume si carnita. a acceptat o. o sa i mai dau si voi urmari toleranta la lapte de vaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Buna dimineata!

LMA tuturor celor care se serbeaza de Sf Gheorghe!

LML colegilor de zi de nastere cu noi, caci astazi implinim 9 lunite! Sa ne traiasca!
Va servesc cu cafea, ceai, fresh si inghetata!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Neata.
Ina,merci de tratatie si LMA piersicutei.
Si noi papam mancare bebeluseasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata fetele.

Nu este atat de complicata noua platforma a DC.

Balanta max. 30 de minute las budincile la cuptor preincalzit la temperatura max.
Mamaliguta o fierb cam 15 minute.

Sa aveti i zi minunata.



Mergi la inceput