Buburuze(27)!Bravo maria_r, Hai Iulia,Ramona!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Chiar ca e liniste pe-aici... Eu astept sa se trezeasca domnisoara. Are seara sau noaptea cate un somn de 5 ore de ma sperie. Dimineata avem programare la pediatru, chiar o sa intreb daca e normal la o luna sa o las atatea ore. Nici sa o trezesc nu imi vine, ca are somn linistit. Bebeii vostri au asa perioade lungi de somn?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Of, Iulia, imi pare rau ca treceti prin necazul asta acum cand se naste fetita... Iti doresc multa putere sa rezisti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Este ok. De la natere bbii au capacitatea de a dormi 5-6 h. Si a mea dormea la o luna 6 ore legate.
Bafta in continuare cu somnul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka80ank spune:

Neata fetelor.
Liza al meu doarme noaptea aproape 7 ore de 3 zile incoace. Reuseste sa adoarma pe la 21.20 si se trezeste la 4 sau 4.30...
Acuma am alta problema cu el...e cam constipat de la lapte praf...sambata mi-a facut caca dimineata si apoi nu a mai facut pana duminica dupaamiaza cand am cedat si i-am bagat o juma de supozitor cu glicelina si a facut saracul...acuma cred ca-l asteapta si azi un supozitor ca nu a facut pana dimineata...in rest e mult mai bine de cand a venit caldura, il scot in parc cateva ore pe zi si doarmeee.
Va pup pe toate si ramonik si iulia baftaa.
Felicitari maria-r !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kopilash spune:

Anka...si al meu e constipat si noi ii dam lp foarte rar. Mananca aproapr numai de la tzatza. Acum nu a facut de 5 zile...ma lupt cu astia pe aici ca sa ii dea ceva dar ei zic ca e normal si ca sa nu-mi fac griji. Pe mine ma termina ca e el saracu ne comfortabil si ca nu poate sa fac....trage doar vanturi.
Ai grija cu supozitoarele insa sa nu pui prea des ca sa nu afectezi muschi din zona anusului. Mai bine incearca sa-l mai diluezi lp sau alte metode.
Maine mergem si noi la doctorul de familie sa vedem ce putem face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Kopilash, cam mult 5 zile... pana la urma tot ii pui supozitor
Mcoca, Anka, m-am lamurit si eu, o sa o las sa doarma cat vrea, oricum n-am trezit-o pana acum, doar ca imi faceam griji daca e sau nu normal. Pediatra ne-a zis sa o lasam sa isi faca programul, ca pana acum a luat corect in greutate, s-a dezvoltat bine - avem 4.750g, adica vreo 900g fata de cat avea la nastere, si 7cm in plus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Buna dimineata!

Feli, Tusferi, Elena, aveti niste bebelusi deliciosi!

Liza, nu cred ca e o problema daca doarme Teodora 5 ore. Stiu ca e recomandat sa-i trezesti sa manance macar la 4 ore in primele zile de viata si mai ales daca sunt prematuri pt ca altfel risca sa se deshidrateze, insa altfel cred ca ar trebui sa profiti sa te odihnesti pt ca ei isi schimba frecvent comportamentul si s-ar putea, cat de curand, sa inceapa sa se trezeasca mai des.
Ieri a dormit si baiatul meu pt prima data 5 ore ziua si tare ne-am minunat; cred ca a stiut ca sarbatoream un an de la cununia civila si a vrut sa ne lase macar sa luam masa impreuna .

Pana la urma mi-am achizitionat si wrap si sling. In wrap a stat Tudor maxim o ora cat a dormit, in rest s-a tot foit insa sper sa se obisnuiasca si slingul ajunge abia astazi, sa vedem daca il prefera.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Of Iulia!!! imi pare tare rau sa aud de soacra ta, nu prea exista cuvinte de alinare. Cred ca sotul tau e si mai terminat... incerc doar sa imi imaginez cum e sa te imparti intre durerea de a-ti pierde propria mama si bucuria nasterii fiicei. E o situatie... nicic nu stiu cum sa ii spun. Noi suntem aici, daca simti nevoia sa te mai descarci, cat putem te ajutam.
Cu durerile si eu la fel, dar nimic nou, nici grasunul meu nu vrea, dar el u mai apuca DPN care ar fii de azi intr-o saptamana caci peste 2 zile ma asteapta doctorul la spital. Inca sper ca poate nu va fi o cezariana la rece, poate poate sa intampla ceva. De cezariana clar nu scap, dar macar sa stiu ca si grasunu meu e pregatit sa iasa.

38+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR putin putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Liza, pe la noi prin Tm am tot auzit ca, desi e mic, daca bebe doarme 2, 3 5, 8 ore lasa-l. Nu va muri nici de foame nici de deshidratare. Cand ii va fi fomica sigur te va anunta, Acum nu stiu ce sa zic, eu nu am experienta. Am fost doar la discutiile altora, inclusiv cu medici. Erau mamici care se stresau ca bebeii lor de 2-3 luni dorm si 8 ore pe noapte(mai mult cei cu Lp, ca e mai satios ca cel de la san) si ca daca le moare copilul de foame, sa nu-l trezeasca? si toata lumea nuuuu! nu-l trezi, bucura-te si dormi, ca anunta el cand ii e foame :)))
Legat de caca, tot asa am auzit/vazut ca nu e neaparat o regula sa faca de x ori pe zi, depinde f mult si de alimentatie. Mie mi se pare prea mult totusi apelarea la supozitor dupa o zi...la 5 zile da, dar daca 1 zi nu a facut nu cred ca e problema, mai bine astepti, vorba aia diluezi LP, sau alte variante si daca nu face in cateva zile atunci. Dar e strict parerea mea, din experienta altora si recomandarea unor medici.
Sper sa nu imi primesc reclamatii :)

Veve, la noi in Tm, e o asociatie numita Scoala mamei junior, pt mamici si burtici, condusa de dr Ioana Vartosu. In cadrul asociatiei e o tipa ce aduce si comercializeaza wrap, sling, manduca, ergo baby, etc etc. Ea ne-a spus ca recomanda mai degraba wrap decat sling, pt ca e mai ergonomic pt tine ca mamica. Greutatea bebelului e distribuita uniform, la sling, e mai intr-o parte. E ca si cum ai purta un ghiozdan pe ambii umeri, sau o geanta din aceea pe diagonala. Acum vezi tu care ti-e mai comoda tie si lui Tudor. Sa nu uiti pana la vreo 2-3 luni sa nu ii scoti piciorusele afara din wrap, noua ne-a aratat ca ele trebuie sa stea inauntru in pozitia broscuta. De abia apoi se scot afara pe lateral, cand isi sustine singur capsorul, etc.
Si eu vroiam wrap, dar e pana la vreo 9 kg (scrie mai mult, dar daca e elastic, dupa 9 kg nu mai tine ca lumea, se lasa. Daca e tesut, ala duce pana la 15 kg parca). Matusa mea a zis ca imi ia ergo baby si probabil mi-l aduce in iunie la botez si asa am cam renuntat la wrap. Oricum, orice ai alege, eu deja incep sa fiu fan cu sistemele astea de putat, fiind practice si am vazut ca bebeii sunt tare fericiti ca stau lipiti de mami.

ma duc sa imi fac micul dejun desi habar nu am ce sa pap :(

pusi fetele si Iulia inca o data, fi tare! si sper sa va ajute Doamne Doamne sa isi vada bunicuta nepotica, chiar si doar in poze. pupici

38+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3
AMR putin putin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

am schimbat si semnatura! vai nu imi vine sa cred, ce emotii, frica, groaza, suspans, etc etc am!!!

Mergi la inceput