Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ely_c spune:

Ziua buna, burticute!

Felicitari fetelor care au afla deja ce au in burtica!
In week-end am inceput sa-l simt si eu pe bebe si sunt super incantata!!!!
Am fost si noi vineri la medic, si s-a confirmat: o sa avem un baietel. In rest toate bune.

Sa aveti o saptamana insorita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Bine v-am regasit!

N-am mai intrat de ceva timp, am fost plecata si apoi f ocupata.

Felicitari celor ce-au aflat ce culoare are caruciorul! Se pare ca e aglomeratie de donsoare pe aici.

Nu mai stiu cine zicea de probleme la dormitul pe spate. Si eu patesc la fel, nu am dureri sau alt disconfort insa imi zice sotul ca pare ca ma sufoc...asa ca in ultima vreme ma tot trezeste sa ma intorc pe o parte.

Virgo, imi pare rau pentru cele intamplate, tu stii daca decizia radicala e buna sau nu, noi suntem aici sa te sustinem. Important e sa fiti bine, tu cu burtica si micul Mathias.

Elena, sa stii ca noi am decretat in casa ca ciocolata este buna! Chipsuri si alte alea nu, dealtfel nici nu prea obisnuiam nici inainte, dar de ciocolata mea nu se leaga nimeni da??? Deja tati ma ameninta ca o sa boteze fata Twix , da' cine sa-l creada?

Cre ca sotul meu e mai gravid ca mine, iar s-a razgandit asupra numelui, nu mai vrea Mina, vrea Maia, si mai si actioneaza prin intermediari, respectiv a pus Vizigotu sa ma vrajeasca. Is tare caraghiosi cum comploteaza ei doi impreuna...

Ancutelu, eram datoare cu un raspuns ref amnio. Mie mi-a iesit un rezultat cam urat la bitest, pentru trisomia 21 (sindromul Down), la o limita de 1:250 eu aveam 1:252, iar translucenta nucala era de 2.16. Astfel, desi ambele valori erau, teoretic, in limite, erau totusi prea aproape de ele. Astfel ca desi dr m-a incurajat ca e putin probabil sa aiba ceva bebe, a recunoscut cinstit ca certitudine nu-mi poate da nimeni si mi-a sugerat sa fac amnio, daca vreau sa fiu sigura. Ei, si-am intors pe toate partile problema, am decis ca nu suport incertitudinea si am facut amnio.
Acum stiu cu siguranta ca e totul ok si ma simt muuuult mai bine.
Cat priveste riscul de avort spontan, el exista, insa eu am considerat ca este mult inferior celui de sindrom down. Oricum, interventia in sine e usoara, dupa aceea n-am avut nici un disconfort, am stat ultra cuminte 2 zile si potrivit de cuminte 2 saptamani si totul a fost ok. Daca vrei sa faci, gandeste-te bine ce anestezie alegi, eu am ales partiala si am gresit ca mi-a intrat organismul in defensiva de abia a putut medicul sa intepe pilea de pe burta, de intrat in uter nici vorba. Desi aveam tot curajul la mine... Asa ca pana la urma m-au adormit si totul a mers struna. Una peste alta, in ceea ce ma priveste, amniocenteza este o descoperire stiintifica pe care eu o apreciez din plin .

Pe mine ma asteapta o saptamana f grea, am de organizat un eveniment pt vineri-sambata si deja am intrat in vria ultimelor preparative, nu stiu cat mai intru saptamana asta. Va pup in grup organizat si sa auzim numai de vesti bune!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elba spune:

Ziua buna fetelor!!!

Magda imi pare tare rau de durearea ta.Iti doresc multa sanatate si putere ca sa te refaci!!Ai grija de tine.

Virgo, sper din inima sa va reveniti tu si sotul si sa va bucurati impreuna de copilasii vostri.
Cred ca e o perioada grea pentru cuplu,cu toti hormonii astia care-si fac de cap...Multa rebadare si incercati sa nu luati decizii pripite.La fel imi spun si mie.

Noi azi am fost la dr. si suntem bine.Avem 14 saptamani, inca cu greturi si varsaturi dar mai bine ca acum o luna.Astept sa vina si mai bine.
sunt un pic speriata ca baiatul meu a iesit pozitiv pt streptococ A si astept sa vad daca face scarlatina sau ma rog eruptia aia ca tratamentul l-am inceput deja.Am intrebat si eu ginecologul si mi-a zis ca nu-i ceva grav, sper sa nu fac ceva.

In rest va pup si va doresc o zi frumoasa!!!

a, noi inca nu stim ce avem in burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia spune:

Buna ziua gravidute harnicute,
raportez ca a trecut prima saptamana fara vomat deci m-am despartit brusc de amorul meu closetul si odata cu acesta de tona de bicuiti rontaiti zilnic.

Nu mai mananc ca o disperata pentru ca nu ma mai doare c

ntinuu stomacul deci nu ma mai deprim la urcarea pe cantar.
Am facut eco si triplu test si suntem ok. Pitica a supt degetel plus jucat cu cordonul intr-o veselie . Singura chestie ciudatica e o bucatica de placenta separat de bucata mare (lob placentar) care speram sa se alipeasca la un moment dat si care data trecuta nu era acolo..am gasit pe net ca daca nu se dauga la placenta mare probabil va trebui cezariana. pun un link cu despre ce e vorba ca sa stiti in caz ca va loviti si voi .

http://www.sonoworld.com/fetus/page.aspx?id=181

Magdalos: timpul vindeca incet dar sigur multe lucruri. De uitat nu uitam doar ca reusim s amergem mai departe.

Virgo: imi pare rau ca te-ai despartit dar cred ca acum este vital sa ai liniste restul poate se rezolva in timp.

Restul gastii: vad ca a plouat cu fetite, noi nu reusim deloc sa gasim un nume sa ne placa la toti patru dar mai avem ceva timp deci deocamdata nu ne panicam.

in rest nebuneala la servici cursuri si un pic de respiro in gradina dar va citesc cat de mult pot.
Flavua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Salut burticute dragute,

Felicitari fetelor care au avut eco si au aflat ce ascund burticile

Mi-am facut si eu programarea pt morfo de trimestrul 2 pe 6 Mai!! Inca doua saptamani si aflu si eu ce fel de samburel am Abia astept!!

Va pup rapid ca am o tona de lucru azi!! O saptamana usoara la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onnu spune:

Seara buna,dragi mamici si viitoare mamici!Mai e un loc in clubul vostru?Am si eu la purtator o burtik de 14 sapt,cu speranta catre un mandru fecior,pentru k akasa ma asteapta deja o domnisoara de 1an si 9 luni(Erika-Maria 24.08.2011).Evident k n-am habar cum sa ma trec in lista asa k o sa rog pe cine stie cum s-o faca pentru mine.DPN e pe 13 oct, UM 12 ian.
V-am tot citit pana acum....de fapt...citesc site-ul asta ink de la prima sarcina...dar am tot amanat inscrierea pana mam trezit cu bb in brate asa k acum nu mai pierd timpul.Am citit si din celelalte capitole cat am putut de mult k sa fiu la zi cu ce se intampla asa k va felicit si eu pe cele care deja stiti ce ascund bb-ii vostri intre picioruse si pentru rez bune de la eco!!Eu abia pe 13 mai merg la control si sper sa aflu ce e,pt k la eco de 12 sapt n-a vrut sa ne arate.Oricum,important e k bb e bine,riscurile de SD si trisomii sunt mici...toate bune.
As putea spune k sunt o norocoasa pentru k eu n-am nici un fel de 'simptom' de sarcina,nu tu greturi,nu tu pofte...pe la incepu,cnd ink nici nu banuiam sarcina,imi era rau de la nes si cafea.Am renuntat deci,la ele,acu beau doar o cafeluta mik dimineata si totul e ok.Sper sa scapati si voi cat mai repede de ele!!
Va pup si s-auzim numai de bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Onnu, bine ai venit si sarcina usoara!

Mina
, succes cu organizarea evenimentului!

Si la mine la job e nebunie saptamana asta, dar cu cat am mai mult de lucru, cu atata zboara timpul mai repede. Nici nu stiu cand trece o zi intreaga si trebuie sa ma intorc acasa. Nu ma supar, dimpotriva.


Virgo
, maine ajungi pe plaiuri neerlandeze. Drum bun si zbor usor!

Flavia
, din cate am citit eu, chestiutza descoperita la tine nu e motiv de ingrijorare. Succes la gasitul numelui!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalogos spune:

Citat:
citat din mesajul lui pastilutza

buna dimineata,

Dragele mele , Elutza, Elena, Ela-Ella2003, Danyce, DarkBendis si Joy, plus toate gravidutele , va multumesc pentru felicitari si urari.


La eco a fost si sotul si a vazut-o pe bebelina Maria si s-a emotionat parca mai tare decat maine.
Acum e tare incantat de bebelina lui, mai ales de cum dadea ea din picioruse si manute.

As vrea sa intreb fetele care au deja copilasi, daca au nascut la termen sau mai devreme? Si daca au nascut mai devreme daca li s-a administrat Dexamethasone sodium phosphate pentru a ajuta plamanii bebelusului sa se dezvolte.

Acum ma tot panichez din cauza nasterii premature, intrucat infectia cu microplasma si ureaplasma nu s-a rezolvat dupa tratamentul cu antibiotic si medicul mi-a zis ca el nu crede ca repetarea tratamentului v-a rezolva ceva, asa ca de acum incolo doar vom supraveghea dupa sapt 28 riscul de rupere de membrane si vom face eventual si injectii cu dexamethasone.




Eu am nascut prematur primul copil, in saptamana 34.Am facut injectiil e respective. Din punctul meu de vedere, la bebelusii prematuri cel mai important aspect e spitalul in care se naste - dar banuiesc ca aici te va sfatui doctorul tau ce e mai bine sa faci.
Ca sa te mai relaxez poti sa iti spun ca eu nu am avut risc de nastere prematura la baiat - si totusi l-am nascut la 34 de saptamani.
Am avut in schimb la fata, mi s-a spus de la 14 saptamani de sarcina ca e posibil la maaxim 32 de saptamani sa o scoata afara. Pana la urma cezariana mi s-a facut la 40 de saptamani...asa ca cel putin din experienta mea...nu se stie cand isi pune bebe in cap sa vina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss21 spune:

Buna dimineata dragelor,

Revin sa va povestesc cu ce m-am confruntat in weekend, dureri crunte in abdomenul inferior, in zona vezicii urinare, cateodata simteam niste taieturi care treceau daca ma asezam in pat. Normal ca am inceput sa ma panichez, cu toate ca nu am avut sangerari. Ieri fuguta la dr care a ras de mine ca e normal in al doilea trimestru si mi-a explicat ca durerea e din cauza articulatiilor, mai exact simfiza pubiana. Eu una fiind la prima sarcina habar n-aveam de asa ceva, dar m-am bucurat ca bebe e bine si nu e nimic grav. Mi-a recomandat calciu si colagen

Noi maine plecam intr-o vacanta de vreo 3 sapt acasa in Ro, unde nu o sa mai timp prea mult de forum asa ca va doresc in avans Paste fericit !

Mergi la inceput