Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

de ce sa nu ma mir cand eu pun cel putin 3 masini/saptamana? pt 2 copii ce-i drept. mai ales cand e mai rece si poarta si hanorac sau geaca de ploaie. ai mei merg in parc zilnic si se murdaresc. la masa mananca singuri, etc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

de ce sa nu ma mir cand eu pun cel putin 3 masini/saptamana? pt 2 copii ce-i drept. mai ales cand e mai rece si poarta si hanorac sau geaca de ploaie. ai mei merg in parc zilnic si se murdaresc. la masa mananca singuri, etc.


Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012


Daca e vorba de doi copii atunci se explica. Plus ca, acuma am vazut ca ai tai sunt un pic mai mici decat al meu, care are deja 4 ani si un pic. Eu una cand se joaca fi-miu prin curte ilschimb de hainele cu care intelege domnu sa se "tavaleasca" prin curte doa daca transpira si cand intram in casa seara. In rest il las sa se joace si sa se murdareasca oricat pofteste,dar nu ii schimb hainele imediat ce s-a murdarit un pic, ca asa...as spala si eu 3 masini doar cu hainele lui. La masa deja nu se mai murdareste cand mananca decat foarte rar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Poate cineva sa spuna cat ar costa curentul aferent unei spalari la masina de spalat rufe, un program de 60 min, o masina de spalat standard ce incalzeste apa? (o fi si costul apei semnificativ?)

Ar fi bine sa vedem totusi despre ce valori si ce economii vorbim aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madanic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Unii parintii gasesc acest lucru cat se poate de firesc, altii considera ca nu este o idee buna... Ce parere aveti?

Fascinatie

Ea si Eu


Nu, nici nu mi-a dat vreodata prin gand. Si nici acum, cand are 4 ani, si nici niciodata.

Nici hainele nu i le spal (si nu i le-am spalat vreodata) impreuna cu ale noastre.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.



In afara de cazul in care auferi de vre-o boala contagioasa de piele, anumite STD-s sau viermi intestinali, nu vad de ce ai face asta. Aici la nastere se recomanda ca copilul sa fie tinut pe pielea mamei (skin-to skin) ca sa ia contact cu bacteriile de pe pielea ei. Eu initial am spalat separat hainele fetitei pentru ca avea dermatita atopica si le spalam cu un detergent special antialergic, dar ulterior am spalat si hainele noastre su ale lor cu acelasi detergent (cel anti alergic) si le-am bagat la gramada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am 2 cosuri de rufe, unul al copiilor, unul al adultilor. Spal separat hainele albe adulti, hainw albe copii mari, iar cele negre si pe cele rosii le spal impreuna. Iar hainele lui bebe separat. Mi-e mai comod asa si cand le strang, intr-o transa sunt numai de copii sau numai de adulti. Cam o data pe saptamana spal cate o masina pt bebe, una de albe copii mari, una de albe adulti, una de negre si una de rosii. Ah, si una la jumatate de haine rosii pt bebe :). Plus asternuturi, prosoape pe care iar le spal separat (adica o masina doar de prosoape si servete de masa).

Fiecare cum se organizeaza, nu vad care e dezbaterea aici.

Baie cu bebe nu fac, nici nu mi-am pus problema, in primul rand mi-ar fi mai incomod sa o scot pe ea din apa si sa o sterg si imbrac daca si eu sunt uda si trebuie sa ma sterg si imbrac si pe mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

umpli doar 1 masina pe saptamana cu hainele celui mic? da-mi si mie reteta.


Finn Constantine 15.10.2009 si Euan Tudor 04.05.2012


Cel mic are 1 an si o luna si pana acum iesitul afara se facea in carut sau tinut de mana de mami sau tati, asa ca intr-o saptamana nu se aduna mai mult de o masina de rufe. Dar imi imaginez ca de acuma numarul se va dubla, avand in vedere ca a inceput sa mearga singur de ceva timp si ca afara e deja cald.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Citat:
citat din mesajul lui alyx

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Revenind la intrebarea initiala... cineva se intreba cu cateva pagini mai in urma daca titlul subiectului se refera strict la bebelusi, adica la copii sub 1 an. In principiu asta am avur in minte cand am pus intrebarea, dar, ma rog, cred ca varsta e variabila. Eu am facut baie cu bebe in momentul in care l-am "transferat" din cadita mica in care ii faceam baita zilnica, in cada mare. M-am gandit ca daca mai intai il iau cu mine in cada o sa evit eventuale sperieturi... si asa a si fost. Am facut cu el de vreo 3 ori baita si dupa aia gata, singur... Faza cu microbii mi se pare exagerata. Da, de acord, exista niste riscuri, mai mari sau mai mici, dar cred ca depinde de fiecare cum isi gestioneaza obiceiurile si stilul de viata.

Cat despre rufe... ca tot a deviat discutia in directia asta... da, inca ii spal separat hainele lui bebe, desi a trecut de curand de un an. Nu stiu de ce, cred ca din obisnuinta. Rufele lui le pun intr-un cosulet separat si la sfarsitul saptamanii se aduna de o masina. Ale fetei, in schimb, le spal cu ale noastre. Recunosc, ma depaseste faza cu separatul rufelor pana la obsesie.




Adica? Mai concret.

alina


Concret, daca cineva e obsedat de microbi si de bolile eventuale pe care le-ar putea contacta copilul sau, atunci cu siguranta si obiceiurile, stilul de viata vor fi in concordanta cu aceasta obsesie. Si mai concret - daca esti obsedat de microbi, nu faci baie cu copilul de teama sa nu ia nu stiu ce de la tine. Eu nu sunt atat de obsedata de microbi, imi feresc copiii de ei, dar in niste limite, zic eu, normale. Si normalitatea mea nu interzice baia cu copilul, cu toate ca, asa cum am spus, nu practic acest obicei, ci doar l+am considerat o metoda potrivita de a-l face sa se adapteze mai usor la trecerea din cadita in cada mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Melise, ai mare dreptate cu normalitatea. Eu ma consider normala si nu-mi las copii sa se atinga de cainii soacrei ca-s murdari.
Da' zau ca ma consider normala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Melise, ai mare dreptate cu normalitatea. Eu ma consider normala si nu-mi las copii sa se atinga de cainii soacrei ca-s murdari.
Da' zau ca ma consider normala.


Mik.

Eu in copilarie imbratisam si mangaiam si maidanezi proaspat iesiti din tomberon:)) Maica-mea avea habar de pasiunea mea, stia ca-s trilulilu cu cainii, dar nu-si imagina proportiile dezastrului:)) N-am avut veci nimic, desi probabil colcaiau microbii pe pietii caini
Fiica-mea a mangaiat capatzana de maidanez (cunoscut, de incredere:)) la 1 an, ca s-a instalat nemernicul langa carucior si ea a intins mana incantata. Am sters-o ulterior cu servetel umed. Da' eu toata viata (si insarcinata fiind) am pus mana pe animale fara gretzuri. Ma consider normala
On-topic: baie cu copilu' nu fac ca nu mi s-a parut niciodata comod (desi nu am incercat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Poate cineva sa spuna cat ar costa curentul aferent unei spalari la masina de spalat rufe, un program de 60 min, o masina de spalat standard ce incalzeste apa? (o fi si costul apei semnificativ?)

Ar fi bine sa vedem totusi despre ce valori si ce economii vorbim aici.


Iti pot spune eu dar nu in clipa asta ca e prea dimineata si trebuie sa scotocesc dupa cartea tehnica si sa calculez. Dar o sa fac asta azi sau maine, ok?

Ok, am citit pe repede din cartea tehnica si inca nu am gasit consumul in kw, dar scrie ca doar atunci cind e incarcata la maxim este mai economica. Adica poti incarca jumate, dar per total consuma mult mai putin cind e incarcata complet decit cind merge tot cu jumatati. Asta iaca nu stiam, dar imi justifica modul de a spala.

Mergi la inceput