Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Spalatul impreuna sau spalatul hainelor impreuna?

Spalatul impreuna: nu ma simt eu confortabil, nu ma simt confortabil nici cand intra peste mine in baie. Plus faptul ca avem alti microbi.
Spalatul hainelor impreuna: piticii de pe creierul meu spun ca nu e OK.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







intrebam de spalatul hainelor.... si pana la ce varsta le vei spala separat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Pai, cred ca pana va locui cu noi. Fratele meu are 25 de ani si mama inca ii spala hainele separat. Nu mi se pare nicio mirare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Pai, cred ca pana va locui cu noi. Fratele meu are 25 de ani si mama inca ii spala hainele separat. Nu mi se pare nicio mirare.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.







interesant...e prima data cand aud...de asta ma miram eu i-am spalat hainutele copilului separat pana pe la varsta de 6 luni....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu nu am inteles-o pe aia cu microbii diferiti. Oricat m-am gandit, tot imi da cu virgula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Eu nu am inteles-o pe aia cu microbii diferiti. Oricat m-am gandit, tot imi da cu virgula.





"You only live once, but if you live right, once is enough."


cred ca se refera ca ai lui selene is mai batrani decat ai copilei.
eu vad chestia asta exact ca si dormitul impreuna cu copilul. unora li se pare cat se poate de normal, iar altora inacceptabil ( tot din cauza de microbi, de zici ca astia se deplaseaza numai in apa si cand dormi , ca daca nu e asa va propun sa nu mai puneti mana pe copii decat cu manusi de unica folosinta si in veci sa nu indrazniti sa il pupati.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Acum sa spun si eu ce gandesc si cum vad lucrurile. Microbii sunt pe corp, in zonele intime ( ma rog, oua de viermi intestinali care au cale de transmitere anus-mana-gura si alte minuni din zonele respective), pe piele, in saliva si ...in multe alte locuri la fel de minunate.

Eu fac dus zilnic, dar cu antibacterial si cu alcool triplu rafinat de 90 grade nu ma dau, caz in care copiii mei alaptati pun gura pe pielea mea, asa impura cum e. Timp in care isi baga mainile in decolteul meu, ma gadila pe subsuori (auch, bad zone!) si evident ca nu alerg de nebuna sa ii spal pe maini dupa aceea. Ma simt daca nu extrem de curata, atunci macar ok pentru mine si familia mea.

Folosim acelasi wc, vai mie, ca ai mei prunci nu au vrut olita, ci au trecut direct din scutece la varianta pentru profesionsti. Unii din ei nu mai vor reductor, ci se aseaza asa, se tin cu mainile de capac. Care e curat, nu colcaie viermi pe el, dar nici dezinfectat zilnic nu e.Spalat da, ars cu flacara nu( apropo de un topic mai vechi). Nici macar saptamanal nu il spal cu antibacterial, pentru ca asa consider eu, ca nu e bine sa fii asa de anti- la tot ce misca in spatiul microscopic in jurul tau.
Dupa ce pleaca pruncii de la wc, se spala pe maini, dar cat stau acolo...e jale. De regula se organizeaza plutoane de excursionisti spre zona WC, din care unul e pionul principal care va activa in forta, iar ceilalti sunt aghiotanti, povestitori, tinatori de urat cat stai pe tronul central. Ei, si cat stau ei si rad, si povestesc, si se mai tin de wc, si iar se scarpina la nas sau se sterg la gura...nu stiu exact, dar banuiesc ca se intampla.

Si-acum sa stau eu sa le spal hainele separat de ale noastre, sa ii culc intr-o incapere aseptica mi se pare frectie la picior de lemn. Copiii sunt sanatosi, nu au burta plina de limbrici, oxiuri sau tenii, nu sunt negri taciune pe fata, dar nici in categoria copil de manastire nu-s. Suntem normali, incerc sa nu las fixatii din astea sa mi se agate de creier. O fi mai velina suprafata, probabil,ca nu ar avea prea multe circumvolutiuni de care sa se prinda... :))


So, cum se recunosc microbii tineri de aia batrani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Despre spalatul hainelor impreuna sau separat s-a mai discutat. Ce am spus atunci, e valabil si acum. In cazul meu, desigur.

Si-apoi, da-o-ncolo. Sunt femeie, am secretii vaginale, ba chiar mai abundente decat alte femei, am ciclu, destul de abundent cat sa patez lenjeria intima, pijamaua si cearsaful de pat, nici mama Always-ului nu mi-e de folos, daca tot e pana acolo, lipesc un Always super plus in continuarea altuia si tot se duce pana pe spate, cum sfantu' sa amestec asemenea chestii chiar si cu lenjeria copilului? Brrr...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Plus, in urma epiziotomiei, am ramas cu o anumite chestie intima jenanta, stanjenitoare. Tot de igiena si spalat tine, ma pune intr-o postura ingrata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_2010 spune:

Nici mie nu mi se pare ok sa bag copilul in cada cu mine. Chestie de igiena, asa cum spunea si @selene bunny. Sunt total de acord cu ea.

cat despre spalatul rufelor, la fel, cum Doamne iarta-ma, sa-i bag bluzitele lui cu chilotii mei sau ai lu' ta-su?(de ex.) Pe langa faptul ca pentru copil, la spalat rufe, nu folosesc vanish si balsam, doar detergent, si ala putin. La adulti pun de toate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Mai, eu nu stiu cate perechi de chiloti aveti voi sau de cate ori pe luna aveti menstra, dar din tragismul cu care povestiti despre asta, parca se intampla in fiecare zi sa speli 25 de perechi de lenjerie intima si 10 cearsafuri patate de sange, in care sa mai bagi si 1-2 bodies de toddleri.
Noi spalam rufe o data la doua zile, cate 2-3 masini, cu rufe albe, rufe inchise la culoare si inca o masina cu ce mai e. Intr-o mare de haine de copii, indes un Tshirt si o pereche de colanti de interior, un sutien si 1-2 perechi de slipi. Suntem oameni curati si moderni,si voi la fel, nu e ca pe vremea bunicilor, cand se stergeau la fund cu frunza de brusture sau cu coceanul de porumb, iar lenjeria intima, cand era, era prastie.
Sunt absorbante intime pentru scurgeri vaginale frecvente, este hartie igienica, servetele umede pentru zona respectiva, biodegradabile si aruncabile in wc, sunt bideuri, asa incat cand faci dus schimbi lenjeria intima asa, ca e fain sa fie proaspata si curata, nu ca nu mai poti de jeg si de murdarie. Cel putin asa e la noi, asa vad eu situatia, sunt lucruri care fac parte din viata, normale, sa n-o mai dam pe dupa dud, ca vai de sacrilegiu sa ii contaminezi pe copii cu realitatea ta, a adultului...Hmm.

Mergi la inceput