Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Pana acum am tot inteles de ce nu e bine sa faci baie cu un bebelus. Bebe, da, deci copil pana intr-un an.

Dar a scris cineva argumente de ce e bine ?


Pentru bebelusi e foarte important contactul skin-to-skin cu mama mai ales, iar daca cei doi au avut nesansa sa nu se bucure de alaptare, atunci timpul de la baita este unul bun pentru relatie. Si chiar daca bebe e alaptat, cu atat mai mult e fain sa faci baie cu mami.


Mi se pare putin nefireasca intrebarea, eu o percep puternic si m-am gandit mult la ea, desi nu am scris imediat. E ca si cand ai intreba de ce e bine sa te joci, de ce trebuie sa si mirosi florile, cand poti doar sa le privesti... Pentru mine, baia cu bebe e una din micile placeri si bucurii, are timpul ei si nu te mai intalnesti cu ocazia asta (deja nu mai am parte de ea, ca bebe vrea cu piratii mari in vana!).

Nu stiu cum sa spun, ca sa nu par melo-cutzu-dramatica, insa in ultima vreme sunt usor panicata de trecerea vremii, trecerea atat de rapida a vietii, copilaria pruncilor mei se scurge ca in vis, cea mare merge la scoala curand, iar bebele meu...are deja un an, de vreo doua luni! Imi imbogatesc sufletul cu momente mici, dar pretioase...iar baia cu bebe, alaptarea prelungita si alte cele sunt intre ele. Nu fac rau, ci mult bine pentru familie, pentru suflet, pentru relatii.






"You only live once, but if you live right, once is enough."


Voiam sa spun ca nu neaparat firescul tau e firescul altora.

Contactul mama-bebe la piele se poate realiza in multe feluri, baia e doar unul dintre ele. Si daca mama si copilul au o super-relatie inclusive fizic nu baia e cea care face diferenta. Un bebe poate sa fie extreme de fericit in bratele mamei in baita, altul dand din picioare si maini in voie, evident cu mama alaturi. Eu am cu al meu filmulete si poze de cand era mic, de la baie era un moment de distractie maxima pentru el, adunam multa apa de pe jos dupa... Si am explicat mai sus, mie mi se parea ca nevoia lui nu era sa-l inghesui in cada ci sa-i las cat mai mult spatiu si apa la dispozitie, sa fiu tot timpul acolo ca sa radem impreuna si sa-i dau ceea ce arunca cu mare drag pe jos !

Dar asa cum am spus mai sus, daca mama simte ca trebuie sa intre in cada cu bebele, de ce nu ? Insa nu in scopul de a se spala ea si copilul ci pentru alte idei, gen risipirea temerilor de apa sau relationarea asa cum spui tu skin to skin daca asa simt cei doi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Si eu, ca Ilinca, nu am mai facut baie de... multi ani. Nu ma mai incanta.

Copilul face baie ca sa se joace. Ca jegul il dam jos la dush.



Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.






A, pai si fiica-mea se joaca la dush, sta in cada "gugutz" si toarna apa cu stropitoarea in galeata:)) Si cand o spal pe cap ii zic sa stranga ochii si sa lase capul pe spate si gata!


Mergi la inceput