Faceti baita impreuna cu bebelusul?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

hai mai ilinco, nu are cum sa fie neigienica baia in ziua de azi in care oricum faci dus in fiecare zi cel putin.

in rest, te inteleg ca am trecut si eu prin perioada asta. dupa ce am imbatranit am inceput sa apeciez o baie fierbinte cand vin cu oasele inghetate de la sanius iarna sau pur si simplu sa stau sa zac in apa calda fara sa ma deranjeze nimeni. nu stiu din ce motiv, in mintea baietilor mei de toate varstele, in baie e acceptabil sa se stea mult, la dus nu.

asa ca daca bat la usa si spun "fac baie" cristalin, de indata dispare "factorul disturbator"

iar la copii - ai mei se balacesc cu mare drag in noroi, deci in baie e ideal. dupa noroi, ii bag sub dus si cand is curati pot sa puna docul la vana sa se balaceasca in voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si eu, ca Ilinca, nu am mai facut baie de... multi ani. Nu ma mai incanta.

Copilul face baie ca sa se joace. Ca jegul il dam jos la dush.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

Pana acum am tot inteles de ce nu e bine sa faci baie cu un bebelus. Bebe, da, deci copil pana intr-un an.

Dar a scris cineva argumente de ce e bine ?


Pentru bebelusi e foarte important contactul skin-to-skin cu mama mai ales, iar daca cei doi au avut nesansa sa nu se bucure de alaptare, atunci timpul de la baita este unul bun pentru relatie. Si chiar daca bebe e alaptat, cu atat mai mult e fain sa faci baie cu mami.


Mi se pare putin nefireasca intrebarea, eu o percep puternic si m-am gandit mult la ea, desi nu am scris imediat. E ca si cand ai intreba de ce e bine sa te joci, de ce trebuie sa si mirosi florile, cand poti doar sa le privesti... Pentru mine, baia cu bebe e una din micile placeri si bucurii, are timpul ei si nu te mai intalnesti cu ocazia asta (deja nu mai am parte de ea, ca bebe vrea cu piratii mari in vana!).

Nu stiu cum sa spun, ca sa nu par melo-cutzu-dramatica, insa in ultima vreme sunt usor panicata de trecerea vremii, trecerea atat de rapida a vietii, copilaria pruncilor mei se scurge ca in vis, cea mare merge la scoala curand, iar bebele meu...are deja un an, de vreo doua luni! Imi imbogatesc sufletul cu momente mici, dar pretioase...iar baia cu bebe, alaptarea prelungita si alte cele sunt intre ele. Nu fac rau, ci mult bine pentru familie, pentru suflet, pentru relatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Nu stiu cum sa spun, ca sa nu par melo-cutzu-dramatica, insa in ultima vreme sunt usor panicata de trecerea vremii, trecerea atat de rapida a vietii, copilaria pruncilor mei se scurge ca in vis, cea mare merge la scoala curand, iar bebele meu...are deja un an, de vreo doua luni! Imi imbogatesc sufletul cu momente mici, dar pretioase...iar baia cu bebe, alaptarea prelungita si alte cele sunt intre ele. Nu fac rau, ci mult bine pentru familie, pentru suflet, pentru relatii.






"You only live once, but if you live right, once is enough."


Poate e timpul sa te gandesti la un bebe nou mic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Hahaha...al 5 lea? Hmm...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Julia, eu te inteleg. si pe mine ma apuca panica din ce in ce mai des cand realizez cat au crescut si ca anumite momente si oportunitati sunt gone forever.

si cred ca simt si ei ceva ca de vreo saptamana iar noapte de noapte cat e unul aterizeaza la noi in pat, daca nu amandoi. ma doare spatele de cat de rau am dormit, dar zau ca ma ma bucur ca inca mai vor sa fie aproape de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

De ce nu? Mie mai ca imi ies lacrimile de fiecare data cand mai povestesti de ei...n-ar fi rau sa iei in calcul pe al 5 lea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Hahaha...al 5 lea? Hmm...





"You only live once, but if you live right, once is enough."


off topic: waw! waw! waw!4 deja? super! curajoasa mami!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu am sa fiu contra curentului si am sa spun ca mi se pare putin melodramatic faptul ca spuneti ca ne imbogatim sufletul cu baia, alaptat, etc. E adevarat, dar nu trebuie sa ramanem agatati aici,sufletul ni-l imbogatim si la 100 ani, si cand o sa fie copilul mare, numai ca trebuie sa acceptam firescul din viata noastra. Ca ei cresc, si fiecare moment din viata lor e intens. Eu as spune la atunci cand sunt mai mari problemele si provocarile sunt pe masura. Nu mi se pare ok sa faci copii pentru ca nu poti depasi faza de bebelus, ca ti-e dor si drag de momentele acelea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Firescul nostru include aceste lucruri, iar fiecare alege cu ce sa isi impodobeasca sufletul.
Iar copii nu fac din imaturitate, interesant ca asta am lasat de inteles. Multumesc pentru atentionare, totusi.

Mergi la inceput