Aventuri, dileme si dezbateri pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Buflea, cred ca e virsta la care copii se satura sa faca ce le zic altii. Vor independenta, vor sa arate ce pot. Controlul temelor le spune fie "nu am incredere in tine ca iti faci temele" sau "nu te cred in stare sa le faci perfect". Roag-o pe mama ta sa le spuna povesti matematice mai degraba, unele sunt grozave si pot trezi mai degraba interesul. De ex cum calculau pe vremuri navigatorii calea spre America, cum foloseau grecii sin si cos in arhitectura, cum se masura pe vremuri terenul (ffff interesant!).

Cit despre instrumente, eu ii admir pe nemti grozav in atitudinea lor fata de muzica. Aici muzica nu e privita ca ceva pe care trebuie sa o faci perfect sau neaparat sa ai talent. Muzica e ceva care te aduce impreuna, care iti da prilejul sa intri in contact cu oameni si iti da o ocupatie pt toata viata! Eu nu am auzit pe niciunul sa fii regretat ca a invata instrument si sunt aici in orice oras zeci de coruri, de orchestre, de orchestre de carnaval, etc. Majoritatea de amatori si acolo se simt ca in familii, merg zeci de ani in acelasi cor sau orchestra.

Amu despre gradina. Daca nu ai gradinaritul in singe, cindva si o gradina de 1000 m2 iti va fi o povara. Stiu asta de la ai mei, toti au avut ceva pamint dar si servicii. Dupa 60 de ani a inceput sa ii doara ba una ba alta, trebuie sa plateasca in dreapta si in stinga sa vina cineva sa le sape, sa dea cu prasina, etc. La gradina si animale nu poti spune "nu am chef azi".

P&Ana, cred ca eu sunt singura care a auzit de Konapun pe aici . Nu ca folosesc, dar colectionez obiecte asemanatoare japoneze (tehehe, gata facute) si le-am tot vazut pe siteurile respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ana, cat de mari sunt fetele tale ? Scuze daca ai mai spus, mie mi-a iesit prin urechea cealalta ...
Te intreb pentru ca origami asta si cleiurile cred ca se preteaza la varste mai mari, nu ? adica ea cred ca ar face daca i-ar arata cineva ce ... origami ala e chiar greu.

Dar, a inceput tenisul sapt trecuta ... ii place teribil, il alearga pe taica-meu ...si e si puturoasa, cica ala care nu da in teren se duce dupa mingii. A incercat sa joace cu Alex, care nu a luat o ora de tenis dar da mai bine decat ea ... mai bine si mai tare. Ea se sperie de minge, el se enerveaza ca nu o nimereste ...ca de obicei, el e destept si ea mai putin

Viv, cu sedentarismul asta ...stii ce ii trebuie ? O gashca de prieteni activi. Nu stiu de unde sa apara, dar asta e solutie cu reusita 100% ...eu m-am apucat de ski in clasa a 9 a, cand am intrat intr-o gashca de skiori, unde imi placea de vreo 3 masculi simultan. Stii cum am invatzat, intr-o iarna, muscand din Valea Dorului, dupa ce nimeni din gashca nu avea rabdare sa stea cu mine si m-au abandonat la papagali. Din pacate, cand sa ma dau si eu smechera pe partie, 1 din cei 3 masculi vizati de talentele mele atletice, s-a mutat din liceu si ceilalti 2 s-au cuplat cu alte dudui mai de interes ...dar nu-i nimic, am ramas in gashca si am continuat.

Da Carmen, asa face si al meu ... mai rau ... ii spun
Eu : Taci din gura ca iti dau minus
El : Ba nu-mi dai
Eu : Minus
El : Ba n-am, nu merit minus
Eu : Daca mai insisti, mai iei unul
El : Dar de ce sa mai iau unul, trebuie sa ma lasi sa spun ce am de spus
Eu : Ok, ce ai de spus
El : Nu merit minus, nu am facut nimic rau
Eu: ok, eu nu mai discut pe aceasta tema
El: ok, nu mai discutam, dar nu am minus

and on, and on, and on, and on

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

hello,
si voi scrieti tot pe forumul vechi? pe cel nou vad doar 2 pagini.
hmmm...inca nu ma pot obisnui cu cel nou. deci cand trecem definitv doar la cel nou?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

sotul meu a decis ca se poate imbogati daca inventeaza un aparat de ecou. orice spune parintele, repetat la infinit cand incepe debate-ul. e singura cale sa castigi si sa rami intreg la cap :)

si in alta ordine de idei, dna buflea v-ati gandit sa-i dati sla activitati separate? sa nu-i mai dai sansa lui alex sa fie cocos fata de sor-sa. si ea sa fie libera de presiunea de star a lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:


Au 13 si 10, 5 ani.

Pai , fii- mea cea mare , avea 7- 8 ani cand a descoperit origami.

Dialoguri in genul descris de tine il am cu cea mica , atunci cand se simte nedreptatita .
Evit situatiile , ca nu am vene de taiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

noi am declarat ziua asta- "ziua fara complaints". sa vedem daca rezistam...
astazi treb sa fim pozitivi, fara suparari inutile...fara negativism...

noi in general cu asta ne luptam, cu negativismul si cu nemultumirile ...in genral. orice i-ai face lui william...pana la sfisitul zilei gaseste ceva sa fie nemultumit.
de cateva ori l-am dat si pe usa afara...si l-am tzinut vreo 2 minute acolo.
cum vine de la scoala, si intra pe usa,...incepe cu ceva de genul:
(nu tu "hi!", nu tu "ce faci?"...nimic)
-ce avem la lunch?
-supa!
-iaaaaaar?
-e proapsata si de 2 zile nu ai mancat supa!
-nu-mi place!
-nici nu stii de care e!
-oricum, nu-mi place!
...asa ca...i-am zis:" ia iesi tu pe usa afara...si cand vii de la scoala intii sa ma intrebi ce fac, cu a fost ziua mea...
ce ai facut la scoala...nu din start cu nemultumiri".

am facut deja chestia asta de vreo cateva ori...dar tot mai calca in strachini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Aoleu , aschiuta , ce te- ar iubi fii- mea !
Ai dreptate cu gradina si bUflea are dreptate cu casa . Tot timpul e de facut cate ceva .

Agai , esti pe drumul cel bun i, in bucatarie : D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

cu gradinaritul e poveste grea si la noi...dar sutn si satisfactii.
declar pierdut razboioul cu buruienile...asa ca sotul treb iar sa le otraveasca. nu merge cu smulsul...par unde smmullgi azi una...cresc maine 3.

la noi e fff greu ca e pamintul f. tare si fff pietros (o sa va pun o poza cu dealul pe care stam...)
absolut orice floricica care o punem in pamant treb sa facem groapa mare...si sa punem pamant de cumparat. deci noi cu pamant...noi fara pamant!
deci va imaginatzi ca la pomii fructiferi care i-am pus...am chemat niste gradinari, mexicani cu muschi sa ne faca gropile...platit $15...plus pamantul cumparat putin $7/sac...

noi am cumparat casa cu .5 acru pe care nu a fost plantat niciodata nimic...(daca am timp va pun imagini inainte si dupa)...dar de 3 ani, tot municm, plantam...udam...am fost ca pilgimii aia din povestile de pe aici, care au cultivat pt prima data pamantul.
tata a zis cand m-a vazut cu sapa in manca...ca murea si nu credea ca ma va vedea vreodata asa...eu care 40 de ani...nu am plantat o floare in ghiveci...
ehe...e mult de povestit...dar imi place...tot ce facem e cu placere si satisfactii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

va las pt un timp. ma duc sa gatesc. fac:
-seafood soup-chineze style (in premiera)
-varza calita cu carnati.
-paine la cuptor
desert...nu stiu...poate nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Buflea, tu ai fost la mine acasa mai.
Auzi, dar tu ii dai minusul ala daca tot ii spui, sau te faci ca uiti sa i-l dai, ca sa scapi de gura lui?
Michelle eu daca vreau sa-l dau afara trebuie sa ma mut undeva unde primul vecin locuiete la 1 mila distanta, altfel suna aia la politie cand l-or auzi tipand.
Din cate vad, se pare ca sunt doar o plangacioasa, ca vad ca e sport national asta cu talking back. Dar numai eu ma plang pe aici de ceva vreme. Cred ca singura varianta e sa ma obisnuiesc. Ma repet, vai de nervii mei, ca vad ca sunt sensibiloasa.

Mergi la inceput