Aventuri, dileme si dezbateri pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Lali, vroiam sa spun ca eu sunt de acord cu tine ...who cares ca e dezordonat ? Serios acum, mi se pare cel mai mic defect pe care un om il poate avea in viata ... bine, mai rau e de aia care o sa traiasca cu el, dar mai e pana atunci.

Poate daca tu acasa ii spui sa incerce "his best" dar sa nu isi taie venele, nu mai e asa de stresat.

Acum despre instrumentele muzicale - baiiii, eu am toata admiratia pentru cei ce se pot imprieteni cu ele, daca o fac si singuri, mi se pare si mai remarcabil ... eu nu am avut nici o atractie pentru muzica in general, de nici un fel, la Ateneu am adormit de doua ori si la restul de muzica, am fost asa in ton cu varsta si hormonii ...adica fara pasiune. decat temporara. Nu am o muzica preferata, un cantaret preferat, un gen anume ... pot sta luni intregi fara muzica, in masina ma plictiseste, adica nu ma deranjeaza daca e in fundal dar nu ma pot concentra punctual pe ea, sa inchid ochii si sa visez adanc la mesajul muzical.

Copiii par a ma mosteni - canta din gura, fara voce, fara ureche muzicala ... nu mi-au cerut sa invete un instrument si nici eu nu vad utilitatea asta. Ar trebui totusi sa ii expun si la aceasta experienta, conform teoriei ca daca nu incearca nu au cum sa stie daca le place.

Totusi ar trebui sa ii vad pasionati de arte, nu ?

Ai mei sunt pasionati de sport (Alex), de nimic (Flavia) si de batut unul pe altul (amandoi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Viviana succes...la puzzle. Le lipesti dupa? Daca nu le inramezi se cam indoaie nu mai stau drepte, cel putin eu asa am patit cu ele.

Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Toata admiratia pentru voi cu puzzle.Noi suntem complet afoni la asa ceva,nu am deloc imaginatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Thanks, asa ma gandeam si eu.

Buflea, pai expusi la arte sunt la scoala. daca vin si-ti spun ca vor mai mult ca le-a placut tare sa bata la tobe, atunci o sa ai dovada.

la arte... al meu cel mic non-stop deseneaza. cum are timp liber, deseneaza, creaza scenarii si povesti. are deja prima carte a lui ilustrata. se cheama "the money manta-ray" si imbina armonios cele 2 interese ale lui de la vremea respectiva:

monezile - sub forma unei comori cu monezi de aur si manta-rays care sunt atrasi de comori. dupa ce a stalcit el bine cuvintele din text, m-a chemat pe mine sa scriu povestea dupa dictare :))))

acuma alexul tau e sportiv, cu el esti gata pe ruta sigura. tre' sai mai gasesti Flaviei interesele sau sa o ajuti pe ea sa si le gaseasca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ah ! Si mai vroiam sa spun cu casa de la tzara ...

Dupa mine, e frumos sa te duci la tzara asa in weekend - cand cobori de la bloc, unde in principal nu exista nici un fel de maintenantza, si evadezi un weekend in care bagi mainile in pamant.

Eu stau intr-o casa veche, din 1956, careia in fiecare an trebuie sa ii facem cate ceva. In orice zi ma astept sa se strice cate ceva - minore, dar dese ... cand se infunde canalizarea, cand trebuie curatate filtrele la instalatia de incalzire, cand trebuie curatat cosul semineului, iarba taiata la 2 sapt, atentie buruieni, atentie frunze, acum s-a spart un robinet de la furtunul de afara ...apar furnici, gandaci, printre pietrele terasei din curte a inceput sa creasca un fel de muschi verde care se intinde ca ciuperca, am o groapa pe driveway care trebuie reparata, nu e o groapa obisnuita, s-a scufundat pamantul cu tot cu asfalt ... ah, asfaltul de pe driveway trebuie tratat in fiecare an ca altfel crapa ... in anul in care ne-am mutat am taiat 7 brazi din curte, ca erau foarte inalti, muribunzi si mi-era teama ca o sa cada pe casa ...etc, etc, etc.

Cand ai serviciu 10 ore pe zi, plus familie, casa + gradina devin o obligatie si nu o placere. Cand ai curtea la dispozitie, foarte rar se iese in ea - tot in parc ne ducem la joaca, tot la restaurant mancam pe terasa, in rest - vara ne e prea cald, iarna nu are rost. Singura modificare majora fata de bloc este ca mancam gratar in fiecare weekend si vinetele le coacem afara.

Intr-un loc, langa terasa, ai mei au amenajat acum 9 ani, un loc de gradina - tata il curata, cumpara pamant, sadeste diverse legume ...ii place, mult, dar sta acasa si pana la 15:30 cand vin copiii de la scoala, cu asta isi ocupa timpul. Cand pleaca, gradina ramane pe umerii mei - barbatul nu gadila decat gazonul ... nimic nu ma dispera mai tare decat buruienile, pe care eu le pigulesc saptamanal si care am impresia ca isi bat joc de mine ...cand dau roadele intram in lupta cu veveritele, ratonii si pasarile. Cat suntem la serviciu, vin si rup rosiile de pe vrej, strica aracul, musca din rosie si le lasa imprastiate pe gazon.
Intr-un an barbata-meu a vrut sa isi ia BB Gun sa le impuste de la geam, ca veneau cu ghinde, faceau gauri si le ascundeau in pamant ... multe, multe de tot.

Nu stiu daca merita ...un weekend, cred ca mi-ar placea si mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Buflea parca spuneai ca ai inscris fata la tenis? Cum e, ii place?


Despre bunici..sunt langa nepoti sa le faca toate poftele.Mie nu mi-a placut copil fiind sa imi faca bunicii educatie consideram cicaleala alor mei suficienta. Plus ca ma gandesc copiii nu sunt obraznici, ei doar sunt sinceri si spun cand ceva nu le place. Bunicii ar trebui sa inteleaga asta si sa nu se simta ofensati. Cu matematica nu e limba de vina ci doar faptul ca ei vor sa isi arate muschii fata de bunici ca stiu ca le merge( cu parintii nu au sanse.

Plus ca aici se pune mare pret pe ce se spune la scoala daca a zis doamna sa fac adunarea ca ea pai nu fac altfel ca o sa ma fac de ras:-) Eu am reusit sa imi impun metodele foarte tarziu, cand a realizat ca iese in avantaj per total, adica regula de trei simpla e de 1000 de ori mai "simpla" decat proportiile bramburistice ale duamnei.
Concluzia: nu e chiar asa de rau sa aiba personalitate si e bine sa exerseze de mici cu cine pot:-) adica in familie.
Katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buflea,e o lentila de argila moale pe driveway,acolo unde s-a lasat asfaltul....ca sa nu se mai lase trebui injectat nu stiu ce dedesubt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

Thanks, asa ma gandeam si eu.

Buflea, pai expusi la arte sunt la scoala. daca vin si-ti spun ca vor mai mult ca le-a placut tare sa bata la tobe, atunci o sa ai dovada.

la arte... al meu cel mic non-stop deseneaza. cum are timp liber, deseneaza, creaza scenarii si povesti. are deja prima carte a lui ilustrata. se cheama "the money manta-ray" si imbina armonios cele 2 interese ale lui de la vremea respectiva:

monezile - sub forma unei comori cu monezi de aur si manta-rays care sunt atrasi de comori. dupa ce a stalcit el bine cuvintele din text, m-a chemat pe mine sa scriu povestea dupa dictare :))))

acuma alexul tau e sportiv, cu el esti gata pe ruta sigura. tre' sai mai gasesti Flaviei interesele sau sa o ajuti pe ea sa si le gaseasca.


Da, ai dreptate ... mai deseneaza si ai mei prin casa, dar nu exagerat ...
Ai dreptate si cu Alex, macar lui ii place ceva ...
Flavia creste atat de mult in umbra lui Alex si nici nu este o fire opinionated, incat, de cand s-a nascut, nu face decat sa il copieze pe fratele ei ... s-a si obisnuit asa, ea nu gandeste, ea se uita la ce face Alex si face si ea ...

De ex, ei nu ii place soccerul ... nu ii place sa alerge, se sperie de minge daca vine mai tare, da pe langa ea ...etc. In mod constant, Alex o cheama afara in curte sa ii traga la poarta - ea se duce, ca nu are alta idee de joaca, trage ... prost, el apara si se umfla de arogantza. El crede ca e bun si sora lui bleaga ...ea crede la fel.

Sapt trecuta, a descoperit ea in garaj, niste adidasi cu crampoane mai vechi a lui Alex ...Bicu i-a pus in picioare si cumva i-a spus ca joaca extraordinar de bine cu aia ... dintr-o data ii place soccerul. Joaca la fel de prost, din 10 incercari 7 le da aiurea dar daca baga 3 goluri si taica-meu o sustine, este foarte fericita.
Problema este ca daca taica-meu o sustine pe Flavia, inseamna ca e importiva lui Alex ...daca ea baga gol, inseamna ca el este un protar prost ... nu se poate jignire mai mare, fiu-meu nu este prost, da ? Niciunde, mai ales intr-o competitie cu sora lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello-inca ma gandesc dc bag o cafea sau nu,am dormit doar 2,rh azi noapte, fii-miu a avut insomnii si s-a culcat inapoi la 7 am si a ratat gradinita normal.
Si v-am citit pe voi ca sa imi revin, si am mincat quinoa si almonds cu gandul la sefa:)
:Legat de talking back-da si fii-mea mai are dina stea, si ii spun frumos ca nu va mai fi cea mai buna dc nu citeste,asta e singura chestie la care comenteaza si i-am zis ca de acum incolo, dc are timp in cursul saptaminii care e pina simbata, se poate uita la TV atatea minute cate pagini citeste, ea are si in french, dar vrea,asa ca , raportul este pt 1 pagina citita primeste 5 min la E si 10 min la cea de french..
Sefa si a mea e uneori snappy si cu gura mai mare dc e moody sau tired,dar o corectez si mama ii spune povesti cu mine de cand eram mica si apoi o pun pe ganduri si se calmeaza, ei ii plac mult povestile astea, le cere ea singura unoeri..
Legat de faza cu casa, cam asa si pe la noi, mai putin ca nu ne maninca rosiile creaturile de prin jur..acum ca e frumos afara tb sa incepem treaba in gradina,mi-e groaza...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Asta ziceam si eu, ca intr-o fuga de weekend e o placere ...cand stai zi de zi la curte, devine o obligatie apasatoare.

Eu am zis ca atunci cand imi pleaca copiii de acasa ma mut la townhouse ...e un fel de apartament cu curte.

Mergi la inceput