Aventuri, dileme si dezbateri pe ghetar

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns katy spune:

Sa va spun eu cum am inceput sa beau ceai....Mergeam la patinoar si pentru ca imi era frig (stateam in view room dar tot frig era) si pentru ca era dupa-amiaza nu mai puteam sa beau cafea asa ca imi luam ceai de la un Peet's in drum spre patinoar . Si asa am ajuns sa testez mai multe arome.

katy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Aqai, aceeasi problema o am si eu cu inotul. Am forta fizica si rezistenta, dar plictiseala ma saboteaza rau. Daca faci vreo descoperire, zi-mi si mie, te rog. Cam la fel cu orice activitate fizica ce are de-a face cu repetitie - alergat, aparate.

Imi place sa merg pe munte si sa joc fotbal (cu prietenii) si nu ma ia cu plictiseala, dar logistica e mai putin mai complicata.

Buflea, ai idee cum stai cu tiroida? sau alti hormoni? Hormonii astia sint in stare de multe chestii neplacute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Hallo!
Ce agitatie cu platforma asta noua, nu? Chiar e functionala deja? Se deschid subiecte, tot tacamul? Totusi nu vad niciun link spre dansa. Unul oficial, vreau sa spun, pus pe site.

Imi place tare chestia cu revista presei. Cred ca trebuie sa continuie intr-un fel.

Micky si cine mai e interesat de carti... eu ofer. Am multe si de tot felul ... dar e o varza in "biblioteca" mea electronica. Probabil ca deja a capatat dimensiuni prea mari ca sa o pot pune in ordine, dar mai pot cauta prin ea. Ce ma streseaza este faptul ca in ultima vreme se gasesc din ce in ce mai greu si in special cele in limba romana. Bai, nene, avem printre cei mai tari hakeri si totusi, chiar daca stiu ca nu prea e nicio legatura, atat de putine surse de carti bune traduse in romana.

Ce observ... duduia Rina, intrata pe pile aici, dupa cum bine ne amintim, nu-si prea face treaba? Hm... Sunt in asentimentul sefei Buflea in ceea ce le priveste pe cele care mananca si nu se ingrasa. Eu am intalnit astfel de specimene si pot sa spun ca e frustrant. Sunt rare, intr-adevar, dar ele sunt printre noi. Am o colega, de exemplu, cand am cunoscut-o eu deja avea doi copii, acum il are si pe al treilea. Nu stiu cum a fost cu celelalte, dar la a treia sarcina a luat in total asa vreo 5 kile. Aproape ca nu se cunostea ca era insarcinata. A nascut un copil de peste 3 kile, deci a dat aproape totul jos la nastere. In continuare e slaba fara sa faca nimic special pentru asta. Am cunoscut si specimene care mancau in disperare ca sa nu arate inuman de slabe.
Am citit undeva ca cele mai importante procese si "intamplari" placute sau neplacute din organismul nostru sunt determinate de productia de hormoni. Din cate am inteles, masurarea nivelului si depistarea dezechilibrelor fine, dar cu urmari atat de importante, este dificil de realizat, spre imposibil. Stim inca atat de putine lucruri despre ceea ce sa intampla in organismul nostru.

In alta ordine de idei, asa, osciland intre mop si sapa, am facut si eu prajitura a carei reteta a scris-o ralu cu multe pagini in urma. Ea facuse cu capsuni, eu am facut cu zmeura congelata. Nu pun poze sa nu o provoc pe duduia Rina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Apropo de foame... eu nu pot sa nu mananc bine dimineata. Nu stiu cum fac cei care beau un ceisor si atat. Eu daca nu mananc dimineata, si inca bine, ma sfarsesc. In general nu pot sta cu foame. Documentandu-ma eu, am aflat ca in homeopatie, de exemplu, asta se cheama "foame canina pana la pranz" si oamenii se incadreaza intr-o anumita tipologie.... deci n-ar avea sens sa lupt cu asta, ma gandesc.

Si apropo de plictiseala, ca veni vorba, si eu ma plictisesc, da' rau. De exemplu daca vizionez un film, trebuie sa mai si lucrez ceva in timpul ala, oricat de bun ar fi filmul... sau n-am intalnit inca filmul care sa ma captiveze in totalitate. Daca ma apuc de crosetat, de exemplu, mai si citesc in paralel. Cand ma urc pe bicicleta fixa, destul de rar spre rarisim, imi pun musai o carte pe coarnele bicicletei, altfel ma scorojesc de plictiseala. In schimb, cand trebaluiesc pe tarla, nu ma plictisesc, dar imi vin idei .

Nici eu nu ma simt grozav cand fac efort fizic, dar cred ca e din lipsa de exercitiu si cred ca nici nu e in regula. Cred ca daca m-as putea tine de treaba, sa fac cate putin in fiecare zi, crescand treptat, depasind cu cate putin limita aia pana la care nu mai pot, in fiecare zi sau la doua zile, as ajunge la ceva rezultate. Nici nu mai stiu de cate ori mi-am propus sa fac treaba asta. Se baga cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Eu continui discutia cu FOAME pentru ca in continuare mi-e FOAME.
Deci azi sunt la vitamine, am mancat de dimineata 2 banane si 1 para ...iar acum la pranz m-am dus la cantina si mi-am luat diverse legume sotate in valoare de $8. Le-am mancat cu o pofta de elefant, am terminat si mi-e foame. Drept urmare am scos din plasa de acasa niste zacusca si ardei copti. Pe care aveam de gand sa-i mananc mai incolo ... imi simt stomacul plin, adica normal ca e plin dupa atata mancare ...si tot MI-E FOAME ... si mi-e pofta de ceva consistent, un pateu, o branza, o paine cu unt.

Pai daca compar ce am mancat eu azi cu o pruna uscata a lui Michelle, normal ca sunt grasa ...zice ea ca mananca de la 4-7 de 3 ori, dar probabil ca mananca jumatate din cat am enumerat eu mai sus - cap, zid, bang. Am stomacul atat de plin incat simt ca nici apa nu mai intra in el si tot mi-e foame ...dupa ce ma obisnuiesc cu starea de foame, incepe sa imi fie rau ...adica o slabiciune, o moleseala, as dormi, m-as intinde pe jos ... si voi imi sugerati sa ma pun pe alergat ? cap zid, bang, bang, bang

Nu am probleme cu tiroida, nu am avut niciodata ... sau in fine, pana acum 2 ani cand mi-am facut ultimele analize, nu aveam.
Nu stiu de hormoni ... ce analize de hormoni exista ? Poate intru in pre-menopauza si m-au atacat hormonii - in loc sa ma atace la libidou, m-au atacat in stomac.

Katy, deci si tu esti de pasari ? Sa-mi vorbesti de acolo, da ? Sa nu te vad in fatza ochilor ...

Cum mai sa mananci o pruna uscata pana la ora 4:00 P.M. si sa nu iti fie foame, rau, lesin, depresie, vene pe masa ? Cum se poate asta ? ... mi-e atat de ciuda ca imi vine sa ii spun ca are un eating disorder, sa o sperii, sa-i fie si ei rau ca si mie ... Michelle pup, soro !!! ...dar de la distanta. Sa nu vii prin preajma mea ca nu stiu cum ma comport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Buflea, legat de kg in plus vreau doar sa iti spun ca te inteleg. Si ca ai dreptate. Si doua lucruri:
1. te rog, te rooog, nu iti mai imagina ca la 15kg in plus esti vreo balena. Te asigur, e doar in mintea ta. Nu amana calatorii, intalniri, pt ca nu ai silueta ideala. La 120 de ani, cand ai sa fii baba batrana si ai sa te gandesti la tineretile tale.. ce crezi ca vei regreta? Ca te-ai intalnit cu o prietena, desi aveai fundu' cam mare sau ca ai stat inchisa, asteptand masura ideala? Doamne, daca ai realiza cat de multi oameni ar vrea sa aiba doar 15 kg in plus si cat de fericiti ar fi

2. nu mai tine diete cu 3 linguri de branza si 2 pastai. Duc la o frustrare si mai mare

Atat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Bufleo,la inceput asa e..ai senzatia de foame...dar se rezolva in timp...e adevarat ca legumele nu tin de foame...mai ales fierte in abur(cah,bleah)dar poti manca cantitati mai mari si gata.
e vorba sa-ti educi putin simturile....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buflea...eu ti-am zis ca am luat aproape 50 de kg in sarcina.....realizezi ca acum mai am doar vreo 5 de dat jos?Cum crezi ca am facut-o?

Pai iti pun o poza cum aratam atunci si una cam de acu`....
Sa vezi ce poate face streptosctrachina si electrostimularea...ai zis tu bine,eu o fac la cabinet medical de kineto ,nu la salon cosmetic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Buflea si celelalte fete, daca nu e vreo problema medicala, e chestie de obisnuinta si putina vointa. Nu zic, ca vad si eu pe pielea mea cu varsta devine mai dificil de tinut sub control, d anu imposibil. Eu sunt in totalitate de acord cu aqai, asa am facut si eu cu ani in urma, pana a devenit stil de viata. Uiti de mancare, in sensul ca mananc numai cat sa nu imi fie foame (ca si mie imi e rau daca mi-e foame, am dureri de cap si alte alea). Nu ma abtin de la nimic, da cele care stiu ca sunt cu cantec se "desfasoara" in timpul diminetii maxim pranz si cat mai putin. Acuma la buflea (scuze da pe ea am "urmarit-o") e frustarea dietei care vorbeste:)Daca reusesti sa treci peste momentul asta e de bine. E greu, nu e usor da nu imposibil (inca o data daca nu sunt motive medicale la mijloc). Apoi daca nu merge si nu merge, impacati-va cu ideea si aveti grija doar sa nu luati in plus. Ca nu trebuie sa fie toata lumea super supla. important este sa fiti voi bine in pielea voastra. si sa fiti sanatoase, asta e cel mai important.

Numai bine tuturor.
PS: eu am reusit si dincolo dar daca apuc mai scriu tot aici pana se mai lamuresc lucrurile. Nu se pierde mare valoare daca dispar mesajele mele:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, fata draga...se spune ca dupa ce maninci treb sa astepti cel putin 30 min ca sa simti ca esti satula(sa ajunga info la creier)...de aceea e bine sa te opresti, nu cand te simti full dar cand dupa cantitate crezi ca ar trebui sa fii full.

drept sa-ti spun eu nu as putea manca 2 banane in vecii vecilor...nu pot, nu-mi plac mai mult de 1/2 de banana sau una mica...mica de tot(caut mult dupa ea in magazin).

eumada, buflea a mancat legume sotate(asta inseamna calite in ulei sau unt)...si de $8 cred ca a avut 1 lb(400 g). nu-i asa, buflea?

Mergi la inceput