deshumare-reinhumare.help

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

tot nu inteleg de ce sunt implicate si firmele...
sa-ti spun cum a fost la noi. tata a fost dezhumat dupa 14 ani de la moarte ca s-o ingropam pe mama pe acelasi loc. toate ramasitele lui le-au pus groparii intr-un sac de panza adus de mine si le-au pus la picioarele sicriului.
ce-i drept, nu am mutat nimic, insa de platit am platit o taxa de dezhumare la administratia cimitirului si le-am mai dat vreo 20 lei de om la gropari. atat! groparii daca sunt angajati ai cimitirului sunt obligati sa faca ce li se cere de catre conducere, iar partea cu baccisul e optionala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

de la un cimitir de categoria II la categoria I.

10-20 de lei nici la cel care trage clopotul nu mai dai.

acum 18 ani am dat 20 celui care a tras clopotul.
si dac anu dia la gropari, se apuca si sapa de parca ar sta si oricum sapa alte gropi si ajuge in final si la tine.
1 mil.gropar e bine la cel de categ II.groparii nu ii platesc eu.
eu voi asigura doar transportul decedatei,pachetele la cimitir, asistenta tehnica la exhumaree si reinhumare,logistica ,coliva etc.
daca mai traiesc, impart pachetele.
dupa se face o pomana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Androiz - daca ai platit taxa de deshumare sunt obligati sa faca lucrarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

histamina, chiar daca trebuie sa te ocupi de partea hard, cum ii spui tu, nu e musai sa te si uiti la ce e in groapa, la ce se pune in sac si apoi in cutie.
Nu te uiti si gata. Le dai sacul si cutia de transport si gata, fac ei ce trebuie facut, iti da cutia inchisa si la revedere.
Nu te gandi prea mult la ce este efectiv acolo.
E o cutie pe care o transporti.
Imi pare rau ca treci prin asta.
Cu pretul la gropari, subscriu, sub 1 milion de caciula nu se misca nimic.
In rest, daca muti pe cineva in alt loc, pomana care se face este ca si cand l-ai ingropa atunci, eu asa stiu. Este bine totusi sa discuti si cu un preot, ca mult folclor este in domeniul asta.
De deshumari si mutari nu stiu prea multe, in schimb de inmormantari... am avut parte de 4 una dupa alta in nici un an calendaristic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

da.asa e.
la noi e cam o inmormantare la maxim 2 ani in ultimii 20 de ani. in 8 luni am avut 3.
groparii,mai ales daca e iarna,. nu misca lopata.
faza ca sunt angajati ai cimitirului am patit-o la var-mea.pana sa aduc suplimentul de bani,sapasera gropile altora,de eram cu mortul langa groapa si ea nu era gata.
la un f bun pireten a pus mana gasca si a finalizat gorapa, pe motiv ca er apamanutl inghetat si nu am dat suficient.
deic nu vb de astea. tot la prietnul acela,de la morga de la marius nasta s-a spus clar:10 mil spaga ca sa va dam mortul.s-a negociat la sange si am scapat cu 5.


la socrul meu a fost ff ok.in sensul ca dupa ce a murit a venit d ela biserica un cantor, ne-a instintat cum suntem cu taxa pt biserica.am dat 250 ca era neplatita de 20 de ani.l-au luat.l-au depus la capela.acolo a stat 3 zile.groparii nu au costat nimic,de asta s-a ocupat preotul caruia i-am platit taxa.socrul era catolic.pomenirile au fost liturghii si atat.ceva onorific am dat.nu chestii cu haine, mobila si alte cele.de aia nu stiu ce si cum.

voi vb cu preotul,sabilesc ce si cum.
sper sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

uite din cauza asta am ajuns sa-i cer d-lui popa chitanta dupa ce platesc. acum vreo 3 ani am platit, el nu m-a trecut pe registru dar mi-a dat chitanta. anul urmator imi cerea banii pe 2 ani in urma. doar chitanta m-a salvat.

histamina iti doresc putere multa. si se poate si mai rau, spun din proprie experienta. gen formolizare mort... si nu in spital...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Citat:
citat din mesajul lui histamina

d
deic nu vb de astea. tot la prietnul acela,de la morga de la marius nasta s-a spus clar:10 mil spaga ca sa va dam mortul.s-a negociat la sange si am scapat cu 5.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167651&nm=Sebastian-Minunea-mea


daca nu ar fi durerea si momentele acelea grele, sigur ar trebui mers la politie si organizat un flagrant, mai ales la partea cu morga... e inuman sa dai bani sd iti dea mortul... dar asta se intampla la noi, traim in Romania...

Mergi la inceput