Mentalitati gresite despre animalele de companie!!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Laura, citeste mesajul cu politicienii, bisericile, spitalele cu atentie si ia-l ca atare/in context. Eu l-am mentionat in idea in care daca autoritatile nu sunt in stare sa se ocupe de interesele omului de rand pentru ca evident omul e cel mai important, atunci e clar ca nu prea ar trebui sa ne asteptam sa se realizeze ceva pentru animale.
Cei ca tine care scot cuvintele/expresiile/propozitiile din contextele lor, le interpreteaza, le sucesc ca sa se muleze pe interpretarile lor aberante.
Si iar intrepretezi si insisti! Unde naiba am spus eu TOT? Niciunde. Asa ca nu spune ca imi pute TOT pentru ca eu NU am afirmat asa ceva, nu imi atribui cuvinte pe care niciodata eu nu le-am scris!
Eu am inceput sa vorbesc frumos despre caini si pisici, apoi a venit nu stiu cine, a ignorant COMPLET subiectul despre caini si pisici si s-a luat de semnatura mea dupa care am inceput unii/majoritatea sa dam pe langa subiect. Deci mai uite-te si la altii cum dau pe langa subiect nu doar la mine.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

KittyMummy, daca vrei doar sa pui niste informatii la care sa nu-ti raspunda nimeni, fa-ti blog. Si acolo vei putea sa bagi si politica si sa te plangi ca nimeni nu face nimic in tarisoara asta (btw, nici tu nu faci nimic in tarisoara asta), poti sa pui si muuuulte poze cu copilasii tai patrupezi, deci te poti desfasura nestingherita.

Insa cata vreme ai ales sa postezi pe un forum, e de inteles ca vor mai fi alti participanti doritori sa-si impartaseasca experientele, cunostintele. Care pot fi diferite de ale tale, de ale tarii tale de adoptie si pe care e normal sa le accepti, chiar daca nu le impartasesti.

Tonul tau belicos nu te ajuta cu nimic la schimbarea "mentalitatilor gresite". Sincer, eu as fi raspuns mai demult la topic dar tonul tau m-a deranjat. Am scris totusi pentru a-i impartasi experientele mele Laurei, care este la primul catel.

Eu de acuma ma retrag, tonul si "mentalitatile" tale sunt indigeste pentru mine.

Laura, daca te mai pot ajuta cu ceva info ne intalnim noi pe la alte topicuri. (Nu uitati de vaccinul pt parvoviroza )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Daca vrei subiecte fara off topic, sterge emoticoanele alea sadice. :P



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui boticelina

Nici pisicile noastre nu pun botul pe mancare gatita. Insa motanul meu e mare fun alune, floricele (popcorn), biscuiti, sticksuri, pufuleti, lasa oricand o aripioara cruda pentru 2 fursecuri

Ce le mai dam si le place mult si le si face blana frumoasa e cate un ou crud o data pe saptamana. De prepelita la noi ca numai din astea avem, dar merg foarte bine si alea de gaina.



Monica si Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"


ce gusturi ciudate au uneori animalele. pisica ce am avut-o inainte adora maslinele si fursecurile stiu un catel care adora pepenele si ciresele....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Alizee, tu esti aia cu aberatiile. Eu vorbeam frumos de caini si pisici si apoi apari tu, ignori complet subiectul, inca il ignori si acum si in schimb te iei de semnatura mea ca vezi doamne esti prea sensibiloasa si te deranjeaza la ochi De aia ai intrat tu pe subiectul asta si inca intri, sa te iei de semnatura mea, asta este problema ta.
Si da, mamica de pisici si de catelusa. Ai vreo problema cu asta? Te jeneaza pe creier formularea sau care e problema ta? Cel putin eu stiu sigur de animalele mele ca ele nu imi vor da in cap mai tarziu. Tu nu stii sigur despre copilul tau daca iti va da sau nu in cap mai tarziu, asa ca mai usor cu rasul, ca poate urmeaza plansul. Vaaaaai, daca nu ma crezi uite-te la stirile de la ora 5 sa vezi cati copii "minunati si iubitori" dau in cap parintilor mai tarziu
Asa ca, da, mamica de animalute!

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

boticelina, multumesc! I-a facut stapanul initial primul vaccin, noi mergem maine la veterinar sa ii faca urmatorul si sa mai cerem sfaturi. Hai ca ma duc sa deschid subiect separat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Boticelina, eu NU am spus ca nu vreau sa imi raspunda lumea, nu imi lua si tu cuvintele din context, te rog frumos. Am spus ca nu asta este motivul principal pentru care postez. Nu astept replici. Daca le primesc bine, daca nu iar e bine. Pur si simplu. Daca le primesc prefer sa fie pe subiect, nu pe langa, chiar atat de greu de inteles? Chiar regulamentul forumului spune sa ramanem pe subiect. Bine ca intra moderatorii si inventeaza reguli legate de semnatura mea in loc sa vada cum altii sunt pe langa subiect importiva unei reguli deja existente!
Eu sunt foarte fericita sa vorbesc cu cei care doresc sa vorbeasca pe subiect, chiar daca au pareri diferite. Problema mea este atunci cand eu vorbesc despre caini si pisici si intra o desteapta sa se planga de semnatura mea fara sa spuna NIMIC despre caini sau/si pisici. Pe acea desteapta nu sunteti in stare sa o vedeti? Ei nu ii spuneti nimic? NU! Pentru ca faceti front comun cu ea ca nici voua nu va place semnatura si daca nu va place si ei nu ii place atunci nu mai conteaza ca e pe langa subiect, nu? Foarte frumos.
Si eu cand am fost acolo si am incercat sa fac ceva in tarisoara asta, mi s-a dat peste nas, nu i-a pasat nimanui, nu ii interesa, etc. Nimeni nu poate schimba nimic singur.
Eu invit pe oricine cu draga inima sa posteze la subiectele mele dar sa ramana pe subiect. Daca nu si daca se mai si leaga de chestii ca semnatura mea ignorand complet subiectul atunci voi replica pe masura. Cine are ochi neorbiti sa vada, cine nu sa ramana orb in continuare!

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy


Si da, mamica de pisici si de catelusa. Ai vreo problema cu asta? Te jeneaza pe creier formularea sau care e problema ta? Cel putin eu stiu sigur de animalele mele ca ele nu imi vor da in cap mai tarziu. Tu nu stii sigur despre copilul tau daca iti va da sau nu in cap mai tarziu, asa ca mai usor cu rasul, ca poate urmeaza plansul. Vaaaaai, daca nu ma crezi uite-te la stirile de la ora 5 sa vezi cati copii "minunati si iubitori" dau in cap parintilor mai tarziu


This is too much! Stimata doamna, sunteti pe un forum pentru parinti (de copii adevarati) si toate trebusoarele alea citate de mine sunt deosebit de jignitoare in acest context

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:


Citat:
citat din mesajul lui KittyMummy


Si da, mamica de pisici si de catelusa. Ai vreo problema cu asta? Te jeneaza pe creier formularea sau care e problema ta? Cel putin eu stiu sigur de animalele mele ca ele nu imi vor da in cap mai tarziu. Tu nu stii sigur despre copilul tau daca iti va da sau nu in cap mai tarziu, asa ca mai usor cu rasul, ca poate urmeaza plansul. Vaaaaai, daca nu ma crezi uite-te la stirile de la ora 5 sa vezi cati copii "minunati si iubitori" dau in cap parintilor mai tarziu


Mvaaai ! Pe acelasi ton iti pot zice ca animalutele, a carei mamica fericita esti, nu stii daca nu vor turba intr-o zi...

Apropo, io cred ca tu ai aterizat din greseala pe un forum despre copii, daca desconsideri mamicile de copii adevarati, nu de animalute vii sau de plush.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KittyMummy spune:

Sunt pe subiect despre animale.
Nu am jignit pe nimeni in particular.
Copiii care dau in cap parintilor cand devin adulti sunt multi si foarte reali sau iar va faceti ca nu vedeti?!
Eu am spus doar ca este o posibilitate pentru orice parinte cu copil spre deosebire de animale, ceea ce este perfect adevarat.
Parintii de animale sunt la fel de reali. Daca preferam sa ne consideram parinti si nu stapani este alegerea noastra si nimeni nu are dreptul sa ne ironizeze. Ce mai vreti acum? Ca nu am nascut eu animalul? Nici copilul ADOPTAT nu a fost nascut de parintii adoptivi dar tot parinti ii sunt. La fel si animalele. Acum ca voi le considerati inferioare, treaba voastra.
Adevarul doare, nu?
Scuzati ca nu am fost mai voalata, ca nu am imbracat adevarul in zahar!
Pai daca acel user indrazneste sa ma ironizeze ca sunt mamica de animale atunci voi raspunde pe masura, fara regrete! Plus ca am spus doar adevarul! Este o POSIBILITATE in cazul copilului dar NU in cazul unui animal domesticit (cu exceptia celor salbatice si celor dresate sa fie agresive, desigur). Tot de mine va luati, tot eu sunt de vina ca unii copii dau in cap parintilor sau ce? Nu am voie sa afirm o realitate? Ei bine, fie ca va place sau nu, asta e adevarul.

Mamica fericita de pisicute alintate, minunate, mieunatoare si torcatoare: Casey(8.09.2001.),Daisy(20.01.2012.),Gracie(31.03.2012.)si de catelusaiubitoare, afectuoasa, tandra si blanda, Lacey(11.05.2010.)

"So many people are alive only because it is against the law to kill them."

Mergi la inceput