Stiti ceva de gripa asta?

Stiti ceva de gripa asta? | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj

Nu urmaresc stirile. Deloc. Deci nu stiu daca a spus cineva ceva despre asta.

Dar ma framanta chestia.

E sau nu e epidemie de gripa in Romania?

De ce spun gripa... Din cauza simptomelor care depasesc limitele de raceala cunoscute de mine, si anume:

- debut: tuse seaca + muci curgatori
- etapa II: febra mare, tahicardie, ameteala, pierderea echilibrului, pierderea poftei de mancare, senzatie de slabiciune, deshidratare, dureri de muschi, oase, in special in zona lombara, frisoare alternate cu incalzire puternica a corpului, senzatie de cap infundat, urechi infundate, durere de ureche, chiar incetosare a privirii
- fenomene intestinale: greata, voma si/sau diaree

Spun epidemie pentru ca:

Maica-mea locuieste in judetul BN si a avut-o.
Varul meu locuieste cu sotia si copilul la Cluj, el inca o avea saptamana trecuta, tragea de 8 zile si era in etapa de diaree, slabise 3 kg
Noi locuim in Braila, suntem afectati cumnata, sotul (boleste de 11 zile), copilul (rau, doua episoade de febra 40), eu (ma sufoc noaptea, tusesc ca apucata), soacra
In mai putin de 24 de ore am aflat de alte 4 cazuri in Braila.

Toate persoanele mi-au confirmat simptomele descrise.

Am luat "n" chestii (nu antibiotice, insa), si inca nu suntem bine. Tusea nu ne slabeste deloc, mi-a vomat copilul azi din cauza ei.

1. Ati fost afectati, voi sau familia, prietenii, cunoscutii, de simptomele de mai sus, chiar si partial? Daca da, care a fost parerea medicului?

2. Daca imi pun in cap sa aflu cu ce virus suntem contaminati, cum o pot face?




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Nasol. Insanatosire grabnica!

Eu nu am habar de niciun caz...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Multumim! Mi-e si groaza sa ma duc la culcare...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Nici eu nu stiu niciun caz, nici in familie si nici printre cunostinte. Mama mea lucreza intr-un liceu si a spus ca nu se stie / vorbeste de nicio epidemie / crestere a numarului de gripati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

In Tm au fost cazuri de gripa porcina recent, dar nu e epidemie. Toate au fost aduse din alte orase (adica pacientii au fost transferati din alte orase pt ca in TM avem un plaman artificial la spital).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Primele simptome, adica in afara de diaree/voma, suna a gripa porcina. Noi am avut in ianuarie, toti 4, a adus-o sotul de la spital. Nu a fost epidemie nici la noi, au fost cazuri izolate, anul asta inca, pentru ca vaccinul inca mai avea efect.

In tot cazul, trece, cam in 10 zile-2 saptamani, depinde de imunitate. Celei mici si sotului care stau mai bine cu imunitatea, le-a trecut cam in 5-7 zile. Noi n-am facut febra insa. Tusea e nasoala, tine 3-4 saptamani. Cea mare a facut sinuzita virala ca si complicatie.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Io sunt varza! Amigdalele le simt cum atarna pe gat, cred ca e si un pic de rosu in gat ca ma jeneaza tot gatul. Tusesc de zici ca acus imi dau duhul si muci... cu gramada! Da` nu am febra de data asta.
Nu am ce sa i-au ca alaptez... un paracetamol la culcare, galgare, apa cu sare ... cam atat. Baiatul mi-a spus in dimineata asta ca il doare urechea... si el e gripat dar parca e mai bine.
Cel mai rau e ca e a doua oara in primavara asta... si eu zic ca e o epidemie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vauva spune:

Mihaela_s, dar voi parca v-ati facut vaccinul impotriva gripei porcine, daca mi-aduc bine aminte atunci cand se dezbatea pe forum pro si contra vaccinului. Tot asa forme urate ati facut cu tot cu vaccin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Si eu de 2 sapt. inc oncediu medical cu tuse puternica si nas curgator. In prima faza am avut si febra usoara + durere in git, acum numai tuse. La inceput am erupt, apoi a fost seaca, acum iar erup Am luat cortizon (10 pastile sapt trecuta), salbubronch si rtyasol (asta are codeina si ambele sunt picaturi). Plus litri ce ceai , paracetamol...Dar nu antibiotic. Si nici nu am vomat/diaree...
Oricum, si mie mi s-a luat de stat acasa in aceste conditii, vreau la serviciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Fii-mea a avut imediat dupa intoarcerea din excursia de la Brasov,a zacut o saptamana.I-am administrat paracetamol si ceaiuri Hapciu si pt tuse ceai de patlagina si cimbru dupa reteta Mariei Treben.

Noi n-am facut ca eram ocupati cu varicela .

Unul din baieti vad ca a inceput sa behaie,momentan ii dau doar sirop de tuse Rinathiol,caci alte simptome n-are si oricum la el fiind sportiv trebuie sa fiu atenta la substante.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

raportez si io : avusei nemernica asta de gripa/viroza sau ce-o fi. intai a fost fetita bolnava, apoi am luat si eu, si sotul. oribil. simptomele se regasesc, exact asa am patit si noi, dureri de cap, musculare, febra pana aproape de 40 grade, lipsa apetit, burtica deranjata. eu am scapat cel mai usor, fara antibiotic. copila si sotul au luat. fiecare a slabit in perioada bolii, copila aproape 2 kg, sotul vreo 4.
desi episodul cu imbolnavirea s-a petrecut acum 2 saptamani, inca mai tusim, eu mai putintel, sotul destul de mult, doar in timpul zilei, noaptea nu.
o multime de alti colegi si cunostinte au avut aceasta "boala", una dintre colege a facut pneumonie, sotia altui coleg a stat internata in spital vreo 10 zile, dupa 2 saptamani de zacut tot nu se simtea bine, samd
asa ca e belea cu boala asta, protejati-va cat si cum puteti, ca tare urat se manifesta si starile prin care treci sunt oribile.

Mergi la inceput