after school - urgent!!!!!!!

after school - urgent!!!!!!! | Autor: cecilialia

Link direct la acest mesaj

Va rog sa imi spuneti daca aveti idee de cat costa after school-ul de la scoala 194 si daca stie cineva daca exista la scoala 79 posibilitatea de a da copilul la after school, nu pot sa cred ca o scoala asa celebra nu are, ce fac toti parintii de acolo, doar nu au toti bone.....
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

79 chiar nu are after! Sunt in schimb in zona cateva, private fireste!!
De 194 nu am idee.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Nu e musai sa mearga la after schoolul scolii; sigur exista un after privat pe langa 79; vine cineva si-ti ia copilul de la scoala. Eu de exemplu am ales sa mearga la un after school de langa scoala desi scoala are si semiinternat si after school. Printre altele am decis asta si pentru ca ma gandeam ca e bine sa schimbe "peisajul" dupa amiaza. Sa stai de la 8 la 6, adica 10 ore la propriu pe bancile scolii mi se pare mult pentru un copil de 6-7 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilialia spune:

multumesc, este adevarat dar din pacate este vorba si de bani, si astia sunt chiar o problema acum.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

off-topic: care este diferenta intre semiinternat si afterschool? Ambele sunt forme de supraveghere dupa orele scolii, dar ce le deosebeste?

La subiect, nu cunosc scoala 79 sau afterurile din zona, din pacate
Da, este o problema maaaaare asta cu supravegherea copilului dupa pranz, din moment ce parintii au servicii de min. pana la orele 16.
Nu toti au bunicii prin zona si ma indoiesc ca, chiar toti au bani de bona sau after privat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Semiinternat era pe vremea comunistilor. Acum ne-am modernizat si folosim termenul de afterschool. Aceeasi Marie.
Din punct de vedere al programului atat after-urile de la scoli cat si cele private pot fi diferite. After-ul de la Scoala 56 e intr-o sala separata, copiii sunt dusi undeva in zona sa manance (nu mananca in scoala) si isi fac temele pana la 18.00 (parca). La Scoala 46 mananca pachetel adus de acasa si stau in propria clasa, cu propria invatatoare pana la 15.00 dupa care...se descurca parintii cum pot. La after-urile particulare - dupa buget - atat orarul cat si masa sau alte activitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Nici eu nu pot raspunde strict la subiect.
Eu am ales un after privat, langa scoala. Suntem amandoi tare multumiti de alegere. Cat voi putea sa-l platesc nu voi renunta la el. Cand nu voi mai putea, va merge la semi-internat. Mentionez ca am ales afterul privat si pentru perioada vacantelor cand bunicii nu pot sta perioade lungi cu el.
In mintea mea diferenta intre semi-internat si after school este ca la semi-internat nu au invatatoare sa ii supravegheze la teme si la afterul scolii au. Poate ma insel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aneline spune:

Yagmur si la semi au invatatoare care sta cu ei sa faca temele. Din cate am inteles e o decizie (de la minister cred) prin care se precizeaza ca doar invatatorii pot lucra temele pentru acasa cu copiii. Pedagogii ii pot supraveghea doar la somn sau la alte activitati extra... cum ar fi cele de la clasa pregatitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka77 spune:

Buna. Eu am copiii la after la 194. Costurile sunt cam asa: 12 ron/copil/zi, iar de anul asta pe langa acesti bani se mai plateste o taxa de 50 ron/copil. Sper ca ti-am fost de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Semiinternat era pe vremea comunistilor. Acum ne-am modernizat si folosim termenul de afterschool. Aceeasi Marie.
Din punct de vedere al programului atat after-urile de la scoli cat si cele private pot fi diferite. After-ul de la Scoala 56 e intr-o sala separata, copiii sunt dusi undeva in zona sa manance (nu mananca in scoala) si isi fac temele pana la 18.00 (parca). La Scoala 46 mananca pachetel adus de acasa si stau in propria clasa, cu propria invatatoare pana la 15.00 dupa care...se descurca parintii cum pot. La after-urile particulare - dupa buget - atat orarul cat si masa sau alte activitati.

Anya


La Scoala Centrala semiinternatul este gratuit si presupune supravegherea copiilor "la gramada" (cls I-VII) de un pedagog, dar nu si a temelor. Exista si un after school in scoala, pe langa semiinternat, care costa cam cat un after school privat (sau putin mai putin) la care copii sunt regrupati pe varste si supravegheati de o invatatoare care-i ajuta si cu temele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaIon spune:

Buna ziua,

scoala nu are un after school personal, dar in general cam toate invatatoarele au o intelegere cu asemenea institutii din vecinatatea scolii si tot in general marea majoritate a copiilor din clasa merg la after- school-ul la care merge doamna invatatoare. In acest mod parintii stau linistiti, iar copii continua practic pregatirea de la scoala tot cu doamna invatatoare si cu colegii de clasa, fara a fi amestecati cu copii de la alte scoli.Fiind un afterschool privat evident ca se platesc si taxe dar se poate negocia functie de numarul de ore, mesele servite la after (pranz, gustare dupaamiaza etc.)
Sper ca v-am fost de folos :)

Mergi la inceput