Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Scoli, gradinite, crese, bone...

after school - urgent!!!!!!!

Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 2

cecilialia
cecilialia

67 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite cecilialia un Mesaj Privat  Reply with Quote

after school - urgent!!!!!!!

Va rog sa imi spuneti daca aveti idee de cat costa after school-ul de la scoala 194 si daca stie cineva daca exista la scoala 79 posibilitatea de a da copilul la after school, nu pot sa cred ca o scoala asa celebra nu are, ce fac toti parintii de acolo, doar nu au toti bone.....
multumesc
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
orchis
orchis

318 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite orchis un Mesaj Privat  Reply with Quote
79 chiar nu are after! Sunt in schimb in zona cateva, private fireste!!
De 194 nu am idee.....

Orchis si Danut
('');
Mergi la inceput
ellej
ellej

2505 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ellej un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nu e musai sa mearga la after schoolul scolii; sigur exista un after privat pe langa 79; vine cineva si-ti ia copilul de la scoala. Eu de exemplu am ales sa mearga la un after school de langa scoala desi scoala are si semiinternat si after school. Printre altele am decis asta si pentru ca ma gandeam ca e bine sa schimbe "peisajul" dupa amiaza. Sa stai de la 8 la 6, adica 10 ore la propriu pe bancile scolii mi se pare mult pentru un copil de 6-7 ani.

Editat de - ellej on 15/04/2013 15:32:11
Mergi la inceput
cecilialia
cecilialia

67 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite cecilialia un Mesaj Privat  Reply with Quote
multumesc, este adevarat dar din pacate este vorba si de bani, si astia sunt chiar o problema acum.....
Mergi la inceput

monicabo

2539 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monicabo un Mesaj Privat  Reply with Quote
off-topic: care este diferenta intre semiinternat si afterschool? Ambele sunt forme de supraveghere dupa orele scolii, dar ce le deosebeste?

La subiect, nu cunosc scoala 79 sau afterurile din zona, din pacate
Da, este o problema maaaaare asta cu supravegherea copilului dupa pranz, din moment ce parintii au servicii de min. pana la orele 16.
Nu toti au bunicii prin zona si ma indoiesc ca, chiar toti au bani de bona sau after privat

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria
Mergi la inceput
anya
anya

5168 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat  Reply with Quote
Semiinternat era pe vremea comunistilor. Acum ne-am modernizat si folosim termenul de afterschool. Aceeasi Marie.
Din punct de vedere al programului atat after-urile de la scoli cat si cele private pot fi diferite. After-ul de la Scoala 56 e intr-o sala separata, copiii sunt dusi undeva in zona sa manance (nu mananca in scoala) si isi fac temele pana la 18.00 (parca). La Scoala 46 mananca pachetel adus de acasa si stau in propria clasa, cu propria invatatoare pana la 15.00 dupa care...se descurca parintii cum pot. La after-urile particulare - dupa buget - atat orarul cat si masa sau alte activitati.

Anya
Mergi la inceput
Yagmur
Yagmur

2036 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiYagmur Adauga semn de carte la raspuns Trimite Yagmur un Mesaj Privat  Reply with Quote
Nici eu nu pot raspunde strict la subiect.
Eu am ales un after privat, langa scoala. Suntem amandoi tare multumiti de alegere. Cat voi putea sa-l platesc nu voi renunta la el. Cand nu voi mai putea, va merge la semi-internat. Mentionez ca am ales afterul privat si pentru perioada vacantelor cand bunicii nu pot sta perioade lungi cu el.
In mintea mea diferenta intre semi-internat si after school este ca la semi-internat nu au invatatoare sa ii supravegheze la teme si la afterul scolii au. Poate ma insel.

Mergi la inceput
aneline
aneline

138 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite aneline un Mesaj Privat  Reply with Quote
Yagmur si la semi au invatatoare care sta cu ei sa faca temele. Din cate am inteles e o decizie (de la minister cred) prin care se precizeaza ca doar invatatorii pot lucra temele pentru acasa cu copiii. Pedagogii ii pot supraveghea doar la somn sau la alte activitati extra... cum ar fi cele de la clasa pregatitoare.

Mami de Anelin-George

Editat de - aneline on 16/04/2013 14:25:40
Mergi la inceput
anka77
anka77

2420 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luianka77 Adauga semn de carte la raspuns Trimite anka77 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna. Eu am copiii la after la 194. Costurile sunt cam asa: 12 ron/copil/zi, iar de anul asta pe langa acesti bani se mai plateste o taxa de 50 ron/copil. Sper ca ti-am fost de folos.
Mergi la inceput
ellej
ellej

2505 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ellej un Mesaj Privat  Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui anya

Semiinternat era pe vremea comunistilor. Acum ne-am modernizat si folosim termenul de afterschool. Aceeasi Marie.
Din punct de vedere al programului atat after-urile de la scoli cat si cele private pot fi diferite. After-ul de la Scoala 56 e intr-o sala separata, copiii sunt dusi undeva in zona sa manance (nu mananca in scoala) si isi fac temele pana la 18.00 (parca). La Scoala 46 mananca pachetel adus de acasa si stau in propria clasa, cu propria invatatoare pana la 15.00 dupa care...se descurca parintii cum pot. La after-urile particulare - dupa buget - atat orarul cat si masa sau alte activitati.

Anya

La Scoala Centrala semiinternatul este gratuit si presupune supravegherea copiilor "la gramada" (cls I-VII) de un pedagog, dar nu si a temelor. Exista si un after school in scoala, pe langa semiinternat, care costa cam cat un after school privat (sau putin mai putin) la care copii sunt regrupati pe varste si supravegheati de o invatatoare care-i ajuta si cu temele.
Mergi la inceput
CristinaIon
CristinaIon

16 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna ziua,

scoala nu are un after school personal, dar in general cam toate invatatoarele au o intelegere cu asemenea institutii din vecinatatea scolii si tot in general marea majoritate a copiilor din clasa merg la after- school-ul la care merge doamna invatatoare. In acest mod parintii stau linistiti, iar copii continua practic pregatirea de la scoala tot cu doamna invatatoare si cu colegii de clasa, fara a fi amestecati cu copii de la alte scoli.Fiind un afterschool privat evident ca se platesc si taxe dar se poate negocia functie de numarul de ore, mesele servite la after (pranz, gustare dupaamiaza etc.)
Sper ca v-am fost de folos :)
Mergi la inceput
Pag. din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate - 20 | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com