Poze pe facebook

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ca sa iasa doar al tau intr-o poza de grup nu poti decat sa aplici efectul "blur" pe fetele celorlalti copii, dar strici poza...

Rufus, ai dreptate, controlatul telefonului nu este doar abuziv, ci si ilegal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Uite, noua ni-i s-a cerut clar la gradinita sa nu facem nici o poza cu ceilalti copii si in nici un caz sa nu punem poze cu ceilalti copii din grupa pe internet.



Asta nu stiu cum se poate face; ma gandesc la o serbare, cum faci sa iasa doar al tau in poze?
Legat de subiect: dianama, nu stiu daca-i paranoia sau nu, dar daca tu nu vrei expunerea copilului tau pe internet, nu vad ce altceva ar mai fi de spus. Pe de alta parte, nu vad ce riscuri asa mari ar fi. Nu peste mult timp, copilul se va pune singur pe net, ca-i FB sau altceva. Cred ca este xegerata aceasta grija, dar fiecare isi face ce griji vrea.
In schimb, daca prietenii tai nu au discutat aceasta conditie cu bona si au procedat cum spui, nu merita nici un fel de consideratie. Gestul lor este cu mult mai grav decat cel al bonei. Este un abuz, iar controlatul telefonului este ilegal.



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


se face ca nu ai voie sa faci poze (desi se mai fac...), pozele sunt facute de un angajat al gradinitei sau de o persoana autorizata de conducerea gradinitei, parintii isi dau acordul in scris si sub semnatura si confirma ca li s-a adus la cunostinta ca nu au voie sa preia si sa expuna imagini cu alti copii...(poti avea in casa o poza in care aapar si alti copii, dar n uai voie sa o publici in vreun album online sau pe fb... dac esti descoperit si te reclama parintii copilului dupa ce platesti o amenda substantiala te poti astepta sa fi tarat prin tribunale)....


si se fac poze pentru fiecare copil in parte, pozele cu grupul raman in gradinita si sunt expuse pe panouri (cu acceptul parintilor, daca nu esti de acord, copilul este extras din grup in momentul pozarii)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Am inteles. Asta-i legea (unde e), nu-i tocmeala.
Totusi, mie imi sunt dragi pozele mele de la gradinita, scoala, unde apar cu colegii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Copilul le-ar putea reprosa mai tarziu parintilor ca nu are amintiri cu grupa de la gradinita sau clasa de la scoala ca urmare a "supraprotectiei" lor. Nu mi se pare corect fata de copil sa nu-l lasi sa apara in pozele cu colegii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asta sunt fixisme sau ma rog neofixisme. Cine vrea sa traiasca cu ele - sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Ce inseamna profil privat? Intreb si eu pentru ca nu ma pricep..pozele sunt vazute doar de prieteni si prietenii sunt verificati cu CNP, locul si ora nasterii si cu butonul click dreapta la mouse blocat?


Nu e nevoie, am in lista numai oameni pe care-i cunosc personal, din afara FB-ului.

Oana mami de Mara 11.08.2004 si Calin 11.10.2011

Noi


Depinde cum postezi. Ca daca ramane implicit setarea "Public" la fiecare postare, apoi acea postare o vede toata lumea care-ti acceseaza pagina, nu doar prietenii din lista. Acolo trebuie atentie.

Pa pagina ta, in dreapta butonului "activity log" este butonul (ascuns intr-o lista) View as...si acolo poti sa afli cum vad altii pagina ta. (public sau cum o vede un prieten din lista/daca il tastezi)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui adi2003

Citat:
citat din mesajul lui oana_s

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Ce inseamna profil privat? Intreb si eu pentru ca nu ma pricep..pozele sunt vazute doar de prieteni si prietenii sunt verificati cu CNP, locul si ora nasterii si cu butonul click dreapta la mouse blocat?


Nu e nevoie, am in lista numai oameni pe care-i cunosc personal, din afara FB-ului.




Depinde cum postezi. Ca daca ramane implicit setarea "Public" la fiecare postare, apoi acea postare o vede toata lumea care-ti acceseaza pagina, nu doar prietenii din lista. Acolo trebuie atentie.

Pa pagina ta, in dreapta butonului "activity log" este butonul (ascuns intr-o lista) View as...si acolo poti sa afli cum vad altii pagina ta. (public sau cum o vede un prieten din lista/daca il tastezi)


Micul paradis


Done that, sunt vigilenta, plus impartit prietenii in :apropiati, cunostinte etc., dar nu din paranoia vis-a-vis de poze de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cristina_C

Copilul le-ar putea reprosa mai tarziu parintilor ca nu are amintiri cu grupa de la gradinita sau clasa de la scoala ca urmare a "supraprotectiei" lor. Nu mi se pare corect fata de copil sa nu-l lasi sa apara in pozele cu colegii.


De acord, insa ideea e sa clarifici cum sta treaba. Sunt unii parinti care nu accepta deloc sa le fie pozati copii de "necunoscuti".

Am cautat hirtia pe care am primit-o de la gradinita. In ea sta nu ca nu am voie sa fac poze, doar ca nu am voie sa le pun in internet fara acordul parintilor si a educatoarelor. Deci pot face poze doar pt uzul si albumul personal si nu sa le pun pe blog, forumuri, facebook, youtube, etc.

Pe mine ma deranjeaza numai pozele cu copilul gol sau in situatii penibile / intime si cele care ar dezvalui adresa si alte detalii prea private.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu n-am primit nimic de felul asta de la gradinita si pana intr-a 4-a vad ca nici de la scoala, de unde trag concluzia ca toti parintii si-au dat acordul. Poza de grup de la prima comuniune, de exemplu, a aparut si intr-un ziar local.

Ma refeream la ce spunea nadaflorilor: "se fac poze pentru fiecare copil in parte, pozele cu grupul raman in gradinita si sunt expuse pe panouri (cu acceptul parintilor, daca nu esti de acord, copilul este extras din grup in momentul pozarii)" Daca este extras inseamna ca nu va avea, ca amintire, o poza impreuna cu ceilalti copii dintr-o anumita etapa a copilariei lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor



si se fac poze pentru fiecare copil in parte, pozele cu grupul raman in gradinita si sunt expuse pe panouri (cu acceptul parintilor, daca nu esti de acord, copilul este extras din grup in momentul pozarii)

Nina,mami de,





Asa ceva nu am auzit si avem ceva ani de scoala in spate!
Asta da paranoia dusa la extrem.

La noi la scola se fac an de an poze,individual si cu clasa,niciodata nu ni s-a facut interdictzie in legatura cu poza de grup.

La firma ni se pune in vedere ,pozele de la petrecerile de craciun ...sa nu fie puse pe net!

Dana

Mergi la inceput