Poze pe facebook

Poze pe facebook | Autor: dianama

Link direct la acest mesaj

Dimineata intanlesc o familie de prieteni buni..suparati rau.
Au descoperit ca bona copilului pusese poze pe contul ei de FB cu copilul.Bineinteles au dat-o afara in 2 miscari....plus controlat telefonul care era plin de poze cu odrasla lor.
Am mai fost un subiect pe forum cu aceea educatoare care palmuia copii,dar in schimb isi punea poze pe FB cu copii de la gradi.
Noi nu suntem genul sa punem poze cu copilul pe Fb,de fapt mai punem dar fara expus fata .
Am vazut alt subiect zilele astea cu acel anunt umnanitar FALS despre un copil bolnav.
Cat si cum ne protejam copii si ce riscuri de fapt sunt cu aceste expuneri?
Sunt conturi pline de poze cu copii(am destul prieteni care au),si sunt persoane care daca macar iti trimit o poza prin mail a copilulu din motive de securitate.
Punem poze cu copii,dar ce riscam,ce ar putea sa se intample?
Sper sa nu fiu paranoia dar eu nu sunt totusi de acord cu aceasta expunere de nici un fel,desi am mai scapat si eu cate una,dar repet nu i se vede fata...
M-a cam pus pe ganduri.....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Mie nu imi plac extremele..nici paroanoia gen "o vai ce ma fac am vazut o poza cu cea mica pe net"..nici poze puse de mine fara nici un rost, eu nu apar pe nicaieri pe internet, nici cu voie nici fara voie asa ca as fi multumita daca ar fi si pt copil la fel, a pus altul, asta e..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Pai... bonele sa aiba fisa de post cu pretentiile parintilor, zic

Asa cum consider extrema atitudinea asta...cu datul afara in 2 miscari... (pot sa inteleg doar in situatia in care i se pusese in vedere sa nu faca asta si a facut) la fel consider extrema si atitudinea parintilor care-si pun pe FB poze cu copilul cand doarme, cand se spala pe dinti, cand mananca dimineata la pranz si seara, cand isi face tema, carnetul de note...etc




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Si mie mi se pare exagerata reactia parintilor, probabil bona iubeste copilul, de-aia are telefonul plin de poze cu el.

O atentionare mi s-ar fi parut mult mai potrivita.

Eu am poze cu copiii pe FB, am profilul privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

In general, depinde de ce poze pui. Daca e cu copilul dezbracat, nu e ok! Dar eu nu vad care e problema cu o poza in care copilul e imbracat, nu se vede unde locuieste sau unde merge la scoala / gradinita?

Iar treaba cu datul afara "in 2 miscari": daca nu i-au specificat in mod clar bonei sa nu faca poze si daca pozele nu erau cu copii dezbracati, nu mi-i se pare ok. Poate bona era doar mindra cu copilul. Normal ar fi fost sa ii dea avertisment, sa o puna sa stearga pozele / eventual inchis cont de facebook (daca ajuta la ceva). Scuze, dar eu am impresia ca multe bone in Romania sunt platite mizerabil , fara carte de munca, in schimb li-i se cere sa faca de toate si sa nu miste in front... Fara sa stiu mai multe amanunte nu voi judeca mai departe...

Uite, noua ni-i s-a cerut clar la gradinita sa nu facem nici o poza cu ceilalti copii si in nici un caz sa nu punem poze cu ceilalti copii din grupa pe internet. Si cind o educatoare a facut un studiu pt care avea nevoie de poze, ne-am dat in mod clar acordul (cu restrictie la poze cu copilul gol). Cind vine fotograful la gradinita suntem anuntati dinainte.

Care aveti bone, ar fi bine sa clarificati situatia si sa interziceti luarea oricarui fel de poze la care voi nu sunteti de fata si nu v-ati dat acceptul. Nu toata lumea e scolita despre pericolele internetului si e pacat ca dintr-o asemneaintimplare sa pierdeti o bina buna de care s-a legat copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

"Bineinteles au dat-o afara in 2 miscari...plus controlat telefonul"

Ma mir ca nu s-au dus si la ea acasa sa-i faca perchezitie (sau sa trimita politia). Daca mai are poze cu copilul sau sunt salvate pe computer intr-un fisier secret?

In lipsa unui contract intre parinti si bona in care, printre altele, sa scrie clar ca nu isi dau acordul sa le fotografieze copilul si sa ii puna pozele pe net, modul in care au procedat parintii mi se pare nu numai lipsit de respect, ci si abuziv. Reactia lor "exagerata" s-ar justifica doar daca si-ar fi vazut acolo copilul dezbracat si au intrat in panica. Daca era imbracat, nu.

Si eu cred ca bona nu a fost constienta de pericole si ca a aratat prietenilor ei de pe fb (sau poate si public) poze cu copilul tocmai pentru ca isi petrece cu el o buna parte din zi si tine la el. Si poate ca acum si copilul sufera ca si-a pierdut bona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Ce inseamna profil privat? Intreb si eu pentru ca nu ma pricep..pozele sunt vazute doar de prieteni si prietenii sunt verificati cu CNP, locul si ora nasterii si cu butonul click dreapta la mouse blocat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Nu stiu de partea cu verificarea, stiu doar ca iti poti seta profilul in asa fel incat pozele sa fie vazute de toti prietenii sau de anumiti prieteni pe care ii alegi tu ("custom").

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Am inteles

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Uite, noua ni-i s-a cerut clar la gradinita sa nu facem nici o poza cu ceilalti copii si in nici un caz sa nu punem poze cu ceilalti copii din grupa pe internet.



Asta nu stiu cum se poate face; ma gandesc la o serbare, cum faci sa iasa doar al tau in poze?
Legat de subiect: dianama, nu stiu daca-i paranoia sau nu, dar daca tu nu vrei expunerea copilului tau pe internet, nu vad ce altceva ar mai fi de spus. Pe de alta parte, nu vad ce riscuri asa mari ar fi. Nu peste mult timp, copilul se va pune singur pe net, ca-i FB sau altceva. Cred ca este xegerata aceasta grija, dar fiecare isi face ce griji vrea.
In schimb, daca prietenii tai nu au discutat aceasta conditie cu bona si au procedat cum spui, nu merita nici un fel de consideratie. Gestul lor este cu mult mai grav decat cel al bonei. Este un abuz, iar controlatul telefonului este ilegal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui larasarit

Ce inseamna profil privat? Intreb si eu pentru ca nu ma pricep..pozele sunt vazute doar de prieteni si prietenii sunt verificati cu CNP, locul si ora nasterii si cu butonul click dreapta la mouse blocat?


Nu e nevoie, am in lista numai oameni pe care-i cunosc personal, din afara FB-ului.

Mergi la inceput