Viata dupa 60 ani!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Emanouela, vezi ca se intelege gresit :D eu am spus ca tocmai, la 60 de ani nu esti cu un picior in groapa asteptand sa vina doamna cu coasa. :)))))
Cand eram studenta m-a intrebat un profesor cand cred eu ca un pacient poate fi etichetat ca si 'batran'. Am spus ca pe la vreo 80 de ani poate sa fie batran, pana atunci e in varsta.
Sexual evident ca sunt activi oamenii si dupa 60 de ani, chiar si la 80 de ani, in fctie de om.
Nu stiu cum ma vad la 60 de ani...oricum alive and kicking :))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Viviana,"problema mea"e incaltzamintea...adica voi mai putea purta pantofi cu toc?????:))))

Cred ca ma voi simtzi ingrozitor cind nu voi mai putea purta pantofi cu toc!:(((

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Xio...da, acum mi-am dat seama...e, cine citeste si postarea ta isi da seama ca e o mentalitate pe care nu o imbratisezi...deci, Xio a sugerat ca nu "trebuie sa asteptam pe prispa sfarsitul"

Viv...ca acum, eventual chiar mai shoki, colorat dar totusi respectandu-mi propriile limite


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Aici se iese la 65 de ani la pensie, am destui colegi care au ajuns la varsta asta si mai lucreaza ocazional pana pe la 70 de ani. Sunt plini de viata, calatoresc mult, isi renoveaza si rearanjeaza casele, isi ingrijesc nepotii, merg la sala, la inot, cu bicileta...am un coleg care are 65, mai vrea sa lucreze putin, vreun an, e prea in forma sa se pensioneze inca...vara trecuta venea cu rolele la serviciu si nu sta aproape, face vreo 3-4 km. Chiar zilele trecute a iesit la pensie o colega si au venit foste colege, pensionare de cativa ani. Toate arata extraordinar, mai bine decat cand lucrau...sper sa ma bucur si eu de pensie dupa 65 calatorind si facand lucruri frumoase.

Mama are 68 de ani, calatoreste ori la mine ori la sora mea care e in SUA. Are o viata foarte activa si acasa, desi e mai putin acolo :). Am rude in Ro care tot asa, se apropie de 70 de ani sau chiar au 75 deja si arata si se simt ca la 50. Plini de viata si de putere. Nici vorba sa se termine viata la 60!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai io nu am zis ca stai sa sari in groapa la 60...am zis doar ca mi se pare ca trebuie sa fie multa minte.Nu am zis nici ca nu or fi verzi la 60 de ani,am zis doar ca se poate trai frumos si fara sa innebunesti cu amante....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Andacos, Daca nu o sa mai poti purta pantofi cu toc (ceea ce nu-ti doresc) o sa te simti ingrozitor.

Eu ma simt ingrozitoooor. Mi-e dor de ei. Cand ii vad in vitrina imi dau lacrimile. Caci din cauza coloanei nu am mai purtat de vreo 4 ani.

Oricum m-am hotarat ca, cu toate riscurile trebuie sa-mi reiau obiceiul.

Ar fi de nasol si sa nu mai ai unghii verzi, albastre, mov sau portocalii.
Eu sunt hotarata sa am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi2003 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Citat:


Si zambesc cand ii zaresc, pentru ca ii vad tinandu-se de mana, exact ca un cuplu tanar.



Repet de ce nu s-ar tine de mana oamenii indiferent de varsta?
De ce trebuie specificat "ca un cuplu tanar"?

Uf!


PS
Oameni se tin de mana pentru ca simt nevoia de apropiere, caldura, iubire, sprijin si apartenenta. Nevoi valabile la orice varsta.


Nu intelege gresit Viviana, acel "zambesc" mentionat, e in semn de admiratie pentru ei. Ca se simt la fel ca in prima tinerete. Si ma bucur pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Mada, tu ai un blocaj pe care nu il poti depasi....nu ne rezumam doar la a avea, a nu avea amant/a....andacos zicea bine, nu tine asta de varsta, tine de respectul pe care il ai pt tine in primul rand. Nu discutam acum ce ai zis tu, ci doar niste mentalitati care exista, din pacate, la noi...gen sex la 60??!!...da, uite, sex la 60, chiar poti avea si copii la 60 ani. Si aici si la sub care m-a facut pe mine sa deschid aceasta discutie, esti blocata la o posibila relatie extraconjugala, POSIBILA....nicidecum confirmata, deci prezumtia de nevinovatie nu cantareste nimic...e, si asta e o mentalitate...daca apare un zvon, X are amanta, incep rosiile asupra lui X, insa nimeni nu il intreaba pe X daca e adevarat, nimeni nu incearca sa inteleaga, nimeni nu sta sa asculte ce l-a adus pe X acolo, daca X mai are si 60 ani....aleluia...discutam mentalitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana


Ar fi de nasol si sa nu mai ai unghii verzi, albastre, mov sau portocalii.
Eu sunt hotarata sa am.


daaaa!!!

Eu inca port pantofi cu toc,ii iubesc,reprezinta foarte mult pentru mine...si da cred ca am sa sufar tare cind nu voi mai putea purta!

Mihaela ,si tatal meu este activ la virsta lui,are 72 de ani si e plin de energie,chiar daca uneori virsta isi spune cuvintul.Luna asta vrea sa se apuce de zugravit sufrageria,pus termopan,parchet...da ...el singur!Plus drumurile zilnice pe care le face la piatza(sper ca Selene sa nu-si dea prea tare ochii peste cap)indiferent ca ia 1kil de rosii!(sunt vreo 2km pina la piatza si el ii face pe jos dus/intors,aproape zilnic).

Mada...tatal meu a ramas vaduv la 55 de ani!la virsta aia a inceput o viatza noua,total necunoscuta lui,l-a care a trebuit sa se adapteze,mai ales ca sora mea avea doar 14 ani.Crezi ca i-a fost usor sau crezi ca era prea batrin s-o faca?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Prea tanar pt asa o pierdere

Mergi la inceput