Discutii despre parintii alcoolici

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

daca tot ai o relatie cat de cat cu familia copilei incearca sa te apropii de fetiza ,ma- sa e o cauza pierduta ...
asta inafara de reclamatiile pe care ar trebui sa le faci dar stiu cum e te strange in spate .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

sa sun la protectia copilului nici nu mi-a trecut prin cap si va spun de ce .hai sa spunem ca vin .fac o ancheta si pleaca ca asa e scumpa mea romanie .ca sa actioneze in vreun fel prima data trebuie sa ajunga copilul nenorocit la spital sau sa moara vreunul ca alfel nu misca .asa ca .... ea munceste dar el cica nu poate merge la munca ca cine sta cu copiii dar si daca nu merge la munca copii tot singuri sunt sau cu el prin bar .dar nici asta nu ii o solutie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

eu nu am experienta, dar de ce suntem convinsi ca nu se face nimic?
ati mai incercat astfel de abordari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:


Bine si daca suna la protectia copilului sau la telefonul copilului, sa spuna ce? Ca i-a spus o fetita de 8ani ca ma-sa ii da cateodata 1-3 guri de bere? sau cateva guri de cafea? Si cei de la protectia copilului ce sa faca doar cu vorbele?

A, daca ar fi vorba despre abuzuri evidentele care sa poata fi constatate cu ochiul liber in mod nemijlocit, ok, dar asa.... doar pe baza spuselor cuiva care la randul sau reproduce ce i-a spus un copil.... cam greu.

Alizee, pana la urma tu ai vazut cu ochii tai cum ii dadea mama de baut copilului sau doar iti faci griji pentru ea pe termen lung? Pentru ca daca e doar a adoua varianta nu ai de unde sastii cu certitudine ca fetita va ajunge, la randul ei, mare consumatoare de alcool, bolnava de ficat, stomac, rinichi si etc. Din exemplu existent in familia mea extinsa iti pot spune ca bunicii din partea mamei au avut ambii probleme cu bautura. In schimb mama nu a baut niciodata in exces, desi a fost crescuta in mediul respectiv.

A nu se intelege ca aprob in vreun fel comportamentul mamei in discutie, dar observ in ultima vreme asa o efervescenta cu privire la chestia asta cu sunatul la protectia copilului....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Cunosc copil caruia i se inmuia suzeta-n tuica sa taca cand avea tata treaba si acum tocmai termina a doua facultate. Cunosc copii care primesc doua degete de bere de la 3 ani (asta de cateva ori pe an, nu zilnic). Cred ca marea majoritate a copiilor au gustat. Ideea nu e asta ci educatia pe care o primesc referitor la pericolul alcolismului (alaturi de droguri, fumat...). Ca tot mi-a venit mingea la picior...o gura de bere din an in Pasti e mai putin nociva ca fumatul pasiv. De ce nu-i ia protectia sociala pe cei care fumeaza langa copii?
Nu e pledoarie pro baut. Eu zic sa ne gandim si la restul viciilor si in special la educatie. Sunt oameni care au avut aloolici in familie si au zis "asa nu". Sunta altii care vad si fac la fel. Cum facem diferenta? Cum ii invatam sa spuna nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui alyx


Bine si daca suna la protectia copilului sau la telefonul copilului, sa spuna ce? Ca i-a spus o fetita de 8ani ca ma-sa ii da cateodata 1-3 guri de bere? sau cateva guri de cafea? Si cei de la protectia copilului ce sa faca doar cu vorbele?

A, daca ar fi vorba despre abuzuri evidentele care sa poata fi constatate cu ochiul liber in mod nemijlocit, ok, dar asa.... doar pe baza spuselor cuiva care la randul sau reproduce ce i-a spus un copil.... cam greu.

Alizee, pana la urma tu ai vazut cu ochii tai cum ii dadea mama de baut copilului sau doar iti faci griji pentru ea pe termen lung? Pentru ca daca e doar a adoua varianta nu ai de unde sastii cu certitudine ca fetita va ajunge, la randul ei, mare consumatoare de alcool, bolnava de ficat, stomac, rinichi si etc. Din exemplu existent in familia mea extinsa iti pot spune ca bunicii din partea mamei au avut ambii probleme cu bautura. In schimb mama nu a baut niciodata in exces, desi a fost crescuta in mediul respectiv.

A nu se intelege ca aprob in vreun fel comportamentul mamei in discutie, dar observ in ultima vreme asa o efervescenta cu privire la chestia asta cu sunatul la protectia copilului....

alina


Tocmai din cauza lipsei evidentelor nu am de gand sa sun la nu stiu ce institutie.
Da, imi fac griji pt fetita pt ca era f incantata de ispravile ei de a bea bere si cafea si ca din 3 inghitituri de bere, se imbata. . Are numai 8 ani si sunt sigura ca este real ce mi-a spus ea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Cunosc copil caruia i se inmuia suzeta-n tuica sa taca cand avea tata treaba si acum tocmai termina a doua facultate. Cunosc copii care primesc doua degete de bere de la 3 ani (asta de cateva ori pe an, nu zilnic). Cred ca marea majoritate a copiilor au gustat. Ideea nu e asta ci educatia pe care o primesc referitor la pericolul alcolismului (alaturi de droguri, fumat...). Ca tot mi-a venit mingea la picior...o gura de bere din an in Pasti e mai putin nociva ca fumatul pasiv. De ce nu-i ia protectia sociala pe cei care fumeaza langa copii?
Nu e pledoarie pro baut. Eu zic sa ne gandim si la restul viciilor si in special la educatie. Sunt oameni care au avut aloolici in familie si au zis "asa nu". Sunta altii care vad si fac la fel. Cum facem diferenta? Cum ii invatam sa spuna nu?


Anya


Mie, in copilarie, imi dadeau bunicii visinata, sa am pofta de mancare, ca eram cam slaba. Evident ca alcoolul nu facea decat sa ma ameteasca. Efecte pe termen lung, nu au apucat sa fie; cand am crescut suficient de mare pt a protesta, am refuzat sa mai merg la ei.
Parintii, despre care povestesc, sunt si fumatori. Asa cum nu-i protejeaza de alcool, tot la fel nu-i protejeaza nici de fumul de tigara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Copiii nu au de ce sa bea alcool sau cafea; nici macar o inghititura. Nu le aduce niciun aport nutritional, doar ii ameteste si le afecteaza sanatatea.
Chiar si adultilor le este afectata sanatatea, daca abuzeaza de ele, dar copiilor !





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Hai sa-mi mai iau niste rosii in cap: faptul ca exista parinti care fumeaza langa copii si nu sunt luati la rost nu-i face pe cei care le dau copiilor sa guste alcool/cafea sa fie mai indreptatiti.
Sunt toti in aceeasi oala.

Asa cum ma iau de parintii care nu-si gasesc alt loc sa fumeze decat in mijlocul spatiului de joaca, asa ma iau si de parintii care le dau sa guste alcool.

La fel "Cunosc copil caruia i se inmuia suzeta-n tuica sa taca cand avea tata treaba si acum tocmai termina a doua facultate." nu inseamna ca respectivul adult nu sufera de pe urma tuicii din suzeta.
Sau daca a fost mai norocos si a fost dotat cu o sanatate de fier, nu ar trebui sa ne bazam pe asta si sa distribuim alcool in masa sugarilor.


Cred ca reclamatiile facute comerciantilor care vand alcool si tutun minorilor ar micsora expunerea copiilor. Chiar si daca nu exista dovezi si nu se da o amenda, simpla atragere a atentiei ar putea fi suficienta ca sa nu-si mai asume riscul.
Chiar daca nu ar face lucrurile sa fie perfecte s-ar crea niste premize ca acel copil sa constientizeze ca ceva e in neregula sau chiar (in cateva cazuri) s-ar putea ca parintii respectivi sa inteleaga ca nu e chiar ok ce fac. Chiar si un singur parinte daca intelege e suficient.

Pana una-alta, la umbra "lasa dom'le ca oricum n-am ce sa-i fac" mesajul pe care il transmitem copiilor respectivi este ca e normal ce fac. Sau, si mai rau, ca ei n-au nici o valoare, nu conteaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Dar cine a zis ca nu va face nimic, fiindca "merge si asa" ?



Mergi la inceput