Discutii despre parintii alcoolici

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

In copilarie aveam o familie de alcoolici in bloc. Aveau patru copii si cand ii apuca pe parinti damblaua de baut, ii ignorau pe copii pur si simplu. Cel mai tragic era ca mama dadea copiilor cateva picaturi de tuica in lapte ca sa doarma. Dormeau copiii aia aproape non-stop.
Stiu ca la un moment dat au lasat copiii vreo 3-4 zile singuri in casa, in masura in care cel mare avea vreo 7 ani si mezinul era bebelus.

Auzisem ca pe vremuri era o practica nu rar intalnita la sate: se dadea bebelusilor putin alcool ca sa nu mai deranjeze cu urletele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Da, voi vorbi cu patronul.
Sa strang niste hainute si s-o sun pe mama sa o chem la mine. La o cafea, sper ca va fi mai receptiva; e copilul ei doar.


ai grija sa nu fie cafeaua fierbinte...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui dicirstea

Citat:
citat din mesajul lui Alizee

Da, voi vorbi cu patronul.
Sa strang niste hainute si s-o sun pe mama sa o chem la mine. La o cafea, sper ca va fi mai receptiva; e copilul ei doar.

Poate la bere vrei sa spui....

Presupun ca te-ai gandit si cum sa abordezi problema, ca sa nu risti un scuipat in ochi pe langa "cum iti permiti tu sa-mi dai lectii de crescut copilul" si "nu am nevoie de pomana ta".

Fara suparare....dar e constienta ca e copilul ei, doar de-aia l-a facut, sa-l trimita dupa bautura la batranete.

Din pacate nu vad prea mari sanse sa se schimbe situatia, pentru ca nu exista implicare la nivel de autoritate, iar parintii care isi folosesc copiii la nivelul asta si-au pierdut ultimele farame de civilizatie si respect.


Ma indoiesc ca va reactiona atat de mizerabil.
Ne cunoastem, eu am mai ajutat-o si nici nu am de gand sa o iau, acum, de urechi, ci sa discut cu ea despre simptomele fetitei sale.
E o femeie mai tanara decat mine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

pregateste te sa faci fatza unei eventuale dezamagiri ...in conceptia unora Berea e ca si sucul si atata timp cat nu dau din gard in gard nu sunt alcoolici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ita2v spune:

eu as putea sa fac un referat ca muza am .am o familie de vecini.nu ii pot cataloga alcoolici pt ca nu beau zilnic si ea mai si munceste dar el....cand prine la pahar poate venii si potopul .copiii is marisorii(7 si 9)si pricep deja multe .daca e in bar acolo sta pana noaptea ciu copii dupa el in fum de tigara si in injuraturii.cel mic cam de cand avea 1 an ii baga degetelul in tuica asa sa vada cum e .imi venea sa ii sparg capul cand il auzeam povestind tot un zambet .dar na ...poti spune odata ,de doua .de zece dar pana la urma taci ca doar e al lui si il creste cum vrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

poti incerca sa suni la Telefonul Copilului si, probabil, vei afla ce poti face mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristinuk@

pregateste te sa faci fatza unei eventuale dezamagiri ...in conceptia unora Berea e ca si sucul si atata timp cat nu dau din gard in gard nu sunt alcoolici


Cata dreptate ai !!!

Pt mine, a fost un soc sa vad ce face mama respectiva si cu ea si cu copilul !
Iar de cand mi-a zis fetita ce mi-a zis, ma gandesc intr-una la ea. Este un copil inteligent, dar ingrozitor de slaba. Ma mir de unde are energie sa alerge.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ita2v

eu as putea sa fac un referat ca muza am .am o familie de vecini.nu ii pot cataloga alcoolici pt ca nu beau zilnic si ea mai si munceste dar el....cand prine la pahar poate venii si potopul .copiii is marisorii(7 si 9)si pricep deja multe .daca e in bar acolo sta pana noaptea ciu copii dupa el in fum de tigara si in injuraturii.cel mic cam de cand avea 1 an ii baga degetelul in tuica asa sa vada cum e .imi venea sa ii sparg capul cand il auzeam povestind tot un zambet .dar na ...poti spune odata ,de doua .de zece dar pana la urma taci ca doar e al lui si il creste cum vrea


Daaa, asa si familia asta : nu au bani de mancare si imbracaminte pt copii, dar sa cumpere alcool zilnic, gasesc bani. Ba ii mai dau copilului sa guste din bere si cafea : "de pofta", cica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorelei_19

In copilarie aveam o familie de alcoolici in bloc. Aveau patru copii si cand ii apuca pe parinti damblaua de baut, ii ignorau pe copii pur si simplu. Cel mai tragic era ca mama dadea copiilor cateva picaturi de tuica in lapte ca sa doarma. Dormeau copiii aia aproape non-stop.
Stiu ca la un moment dat au lasat copiii vreo 3-4 zile singuri in casa, in masura in care cel mare avea vreo 7 ani si mezinul era bebelus.

Auzisem ca pe vremuri era o practica nu rar intalnita la sate: se dadea bebelusilor putin alcool ca sa nu mai deranjeze cu urletele.


Bietii copii !!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui MariaG

poti incerca sa suni la Telefonul Copilului si, probabil, vei afla ce poti face mai departe.


O sa caut pe net. Chair sunt curioasa daca astia chiar s-au implicat intr-o asemenea problema.



Mergi la inceput