Discutii despre parintii alcoolici

Discutii despre parintii alcoolici | Autor: Alizee

Link direct la acest mesaj

M-am gandit sa deschid un subiect despre parintii alcoolici.

Am in cartier niste vecine, care isi fac veacul in fata blocului lor, cu sticle de bere, tigari si scuipat de coji de seminte pe jos.
In jurul lor, copiii se alearga si se joaca veseli.
Ce m-a inspaimantat pe mine : o fetita ( 8 ani ) a uneia dintre aceste mame mi-a zis ca ea bea cateodata bere ( "doar 1-3 guri, de pofta" !!!) si cafea, nu mult. Efectele acestei "alimentatii" sunt ca, uneori, nu poate dormi noaptea. :( Pe termen lung, fetita se poate imbolnavi de depresie si de ficat, stomac. Nu stiu daca pot discuta cu mama ei, mai ales ca o trimite sa-i cumpere bere si, daca nu intelege ce fel de bere sa-i cumpere, o cearta violent. Am vazut cu ochii mei.
Cum credeti voi ca as putea-o ajuta pe fetita ?
Cunoasteti situatii similare ?



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai cine vinde alcool unui minor?Stiu caz concret care s-a soldat cu o amenda ingrozitoare pentru ala care a facut-o....

Anuntata politia cand mai vezi ca o cearta ca nu i-a luat bere...dar asta poate avea si altfel de efecte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Pai cine vinde alcool unui minor?Stiu caz concret care s-a soldat cu o amenda ingrozitoare pentru ala care a facut-o....

Anuntata politia cand mai vezi ca o cearta ca nu i-a luat bere...dar asta poate avea si altfel de efecte....


Alcoolul il vinde patronul, care stie ca fetita cumpara berea pt parinti.
Nu stiu daca e de competenta politiei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai incalca legea.O amenda ,o reclamatie de fapt apoi amenda si se lecuieste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Alizee, asta nu e "scuza" pt patron, ca stie pt cine cumpara fetita aia.....intr-o buna zi, azi, maine, poate sa cumpere pt ea sub acelasi pretext, cumpara pt parinti. Da, trebuie facuta o plangere, eventual o filmare cu tel mobil si mers la politie, asta daca vrei sa faci ceva. Eu nu as fi permisiva cu cineva care vinde alcool minorilor....maine poimaine poate sa-i vanda si copilului meu.E de competenta politiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Chiar daca i-as face reclamatie patronului respectiv, problema de fond ramane : parintii, care o vor trimite in alta parte; ca sunt o multime de magazinase prin imprejurimi.
Pe mine m-ar fi interesat, mai degraba, cum pot fi responsabilizati asemenea parinti.
Asta am si intrebat : cum as putea-o ajuta pe fetita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alizee


Alcoolul il vinde patronul, care stie ca fetita cumpara berea pt parinti.
Nu stiu daca e de competenta politiei.



Alizee

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


Eu stiu ca vinzarea alcoolului si tzigariloe este interzisa prin lege minorilor.

Cum adica nu e treaba politziei si cum adica patronul poate face ce vrea?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Alizeee...problema este ca fetitza cumpara bautura...sau ca traieste sub acoperis cu niste alcoolici,ceea ce poate insemna multe?

Daca problema este ca fetitza este trimisa sa cumpere bautura...e destul de simpla,pentru ca asa cum s-a spus la subiect,asta este interzis prin lege.

Eu mi-as face probleme daca acest copil ar trai intr-un mediu abuziv datorita alcoolismului parintzilor.

edit:Daca tu crezi ca fetitza este abuzata,instiintzezi protectzia copilului.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Problema nu ramane...pt ca o razie a politiei sondata cu amenda se va lasa cu valuri si cu frica...va inceta, macar pt o perioada buna, vanzarea catre minori...si nu doar la acel magazin, ci la toate....pt ca zvonul circula.
Tu personal, nu vad cum ai putea sa-i responsabilizezi...nu in Romania, legile si sistemul sunt varza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Alizee am inteles ce vrei sa spui......eu cred ca doar asistenta poate sa faca ceva.
Copil abuzat,parinti alcoolici,e de competenta lor.
Dar eu zic sa intri in caz doar daca poti da detalii,sa vezi ce se intampla cu copila de fapt.
E abuzata sau nu?
Ca degeaba ii da amenda patronului de magazin care ii vinde bautura si apoi o trimite la altu ,ca pe sclva Isaura...
Deci bietul copil,e si el scavul bauturii.....nu stiu cum sa procedezi.....un filmulet poate cu telefonul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Alizee, asta nu e "scuza" pt patron, ca stie pt cine cumpara fetita aia.....intr-o buna zi, azi, maine, poate sa cumpere pt ea sub acelasi pretext, cumpara pt parinti. Da, trebuie facuta o plangere, eventual o filmare cu tel mobil si mers la politie, asta daca vrei sa faci ceva. Eu nu as fi permisiva cu cineva care vinde alcool minorilor....maine poimaine poate sa-i vanda si copilului meu.E de competenta politiei.


Intr-adevar, la un moment dat, fetita poate cumpara pt ea insasi, sub pretextul ca ia berea pt parinti.



Mergi la inceput