Propunere proiect de lege - comertul cu alcool

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Pe mine ma surprinde totusi pozitia in clasament. N-as fi crezut ca romanii beau mai mult decat irlandezii, de exemplu, sau decat vreun popor nordic.

Ori poate ca se ia in calcul ca in zonele rurale viticole se bea vin la masa in loc de apa...si atunci daca aduni numarul de litri, iti iese ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

categoric NU. studiaza istoria un pic si vezi la ce a dus prohibitia in SUA.

mai nou, trendul este tocmai pentru relaxarea regislatiei in ceea ce priveste drogurile, pe principiul ca pe omul dependent nu trebuie sa-l mai urmaresti si penal, ci trebuie sa-l AJUTI sa-si depaseasca dependenta sau eventual, prin campanii de informare sa previi intoxicarea.

stiu ca in belgia se purta la un moment o discutie in societatea civila cu privire la de-criminalizarea drogurilor hard (heroina /cocaina, meth si ce-o mai fi), tocmai pentru ca varianta actuala, bazata pe incriminare nu functioneaza. doar creeaza o economie subterana uriasa si o gramada de oportunitati pentru gangsteri. ori in Romania, unde si-asa coruptia e la mare cinste, doar imagineaza-ti ce-ar face o lege a prohibitiei! pai o lege de-asta e visul oricarui mardeias de cartier aflat in somaj tehnic. nu vreau sa ma gandesc unde ar duce.

deci big NO-NO.

editez ca sa spun ca varianta nordica, a taxelor uriase pe alcool, nu cred ca e aplicabila la noi. in primul rand, acolo, omul nu-si poate fabrica singur alcoolul, pentru ca n-are din ce. cerealele nu se fac, fructele nici atat, vita de vie sa nu mai vorbim. poate din pufoaica, sa mearga. nu mai spun ca societatea lor e fundamental diferita si functioneaza numai acolo la ei. a incerca sa transplantezi ideile astea in romania mi se pare o prostie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

pai daca recunoastem ca alcoolismul e o boala, cum putem propune ca ´´tratament´´ scumpirea alcoolului?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Nu as semna petitia, cel putin nu cu punctele propuse. Exista legi care interzic vanzarea alcoolului persoanelor sub 18 ani, daca nu se aplica e pentru ca asa sunt tratate legile la noi, la misto. Cu cantitatile mari de bere sunt de acord, peturile alea imense sunt o prostie, la fel si cele de vin. Pretul alcoolului de calitate e deja sus, nu vad de ce nu as mai avea acces la un pahar de vin bun, la un lichior sau la o visinata facuta in casa doar ca sa protejez niste categorii care daca vor, beau oricum. SI spirt daca e cazul!

Am vazut acum ceva timp un documentar, din pacate nu mai stiu in ce tara era facut, in care persoanele dependente de droguri mergeau la clinici sa primeasca doza pentru a nu intra in sevraj. Evident ca pe termen lung asta era tot o condamnare la moarte, dar traficul de droguri disparuse, cazurile de hepatita C asemenea, supradoza era exclusa... Ideea e ca nu intotdeaua interzicerea sau scumpirea unor produse e secretul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

pai daca recunoastem ca alcoolismul e o boala, cum putem propune ca ´´tratament´´ scumpirea alcoolului?


--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


corect. ca urmare a legii minune se va da in cap pe strada, se vor sparge case si masini nu pentru o doza de heroina, ci pentru o doza de bere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia


editez ca sa spun ca varianta nordica, a taxelor uriase pe alcool, nu cred ca e aplicabila la noi. in primul rand, acolo, omul nu-si poate fabrica singur alcoolul, pentru ca n-are din ce. cerealele nu se fac, fructele nici atat, vita de vie sa nu mai vorbim. poate din pufoaica, sa mearga. nu mai spun ca societatea lor e fundamental diferita si functioneaza numai acolo la ei. a incerca sa transplantezi ideile astea in romania mi se pare o prostie.




Se fabricau spirtoase la greu in Suedia pana a intervenit statul si a pus monopol pe productia de alcool. Fiecare om aproape avea o distilarie in curte :). Sunt cereale atat cat sa faca alcool, se face si din cartofi. Mere si pere sunt destule. Cel putin in partea de la mijloc in sud. Aici unde stau eu, sunt care fabrica acasa bere slaba, asta e legala si acum. Cei mai in varsta povestesc ca aveau distilarii acasa cand erau copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Citat:
citat din mesajul lui portocalia


editez ca sa spun ca varianta nordica, a taxelor uriase pe alcool, nu cred ca e aplicabila la noi. in primul rand, acolo, omul nu-si poate fabrica singur alcoolul, pentru ca n-are din ce. cerealele nu se fac, fructele nici atat, vita de vie sa nu mai vorbim. poate din pufoaica, sa mearga. nu mai spun ca societatea lor e fundamental diferita si functioneaza numai acolo la ei. a incerca sa transplantezi ideile astea in romania mi se pare o prostie.




Se fabricau spirtoase la greu in Suedia pana a intervenit statul si a pus monopol pe productia de alcool. Fiecare om aproape avea o distilarie in curte :). Sunt cereale atat cat sa faca alcool, se face si din cartofi. Mere si pere sunt destule. Cel putin in partea de la mijloc in sud. Aici unde stau eu, sunt care fabrica acasa bere slaba, asta e legala si acum. Cei mai in varsta povestesc ca aveau distilarii acasa cand erau copii.


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



mihaela, ok, greseala mea. crezi ca monopolul pe alcool al statului, pe model suedez, ar functiona si in romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

mai nou, trendul este tocmai pentru relaxarea regislatiei in ceea ce priveste drogurile, pe principiul ca pe omul dependent nu trebuie sa-l mai urmaresti si penal, ci trebuie sa-l AJUTI sa-si depaseasca dependenta sau eventual, prin campanii de informare sa previi intoxicarea.

stiu ca in belgia se purta la un moment o discutie in societatea civila cu privire la de-criminalizarea drogurilor hard (heroina /cocaina, meth si ce-o mai fi), tocmai pentru ca varianta actuala, bazata pe incriminare nu functioneaza. doar creeaza o economie subterana uriasa si o gramada de oportunitati pentru gangsteri. ori in Romania, unde si-asa coruptia e la mare cinste, doar imagineaza-ti ce-ar face o lege a prohibitiei! pai o lege de-asta e visul oricarui mardeias de cartier aflat in somaj tehnic. nu vreau sa ma gandesc unde ar duce.


Foarte foarte interesanta idee si viziune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu ar functiona si-n Romania.

Dreptul de proprietate e garantat prin Constitutie. Deci nimeni nu ar avea dreptul sa patrunda in livada mea de 360 de pruni si in spatele sopronului unde voi tine butele pentru tuica.

Caci asta voi face cu asa o noua lege - imi resuscitez prunii, ma mut la tara si ma imbogatesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Nu stiu, sincer. Nu m-am gandit niciodata. La suedezi e atat de demult asa, iar acum e mai relaxat decat in vremurile de "restriste" incat e OK. Betivii aici primesc bani ca sa bea. Cei care au trecut pe la dezalcoolizare si n-au putut scapa. N-au casa, n-au serviciu, statul ii tine cu bani ca sa bea si sa nu fure sau omoare pentru bautura, sunt case pentru betivi tinute partial de stat si din benevolat, unde betivii merg sa se spele, sa primeasca o masa calda, sa doarma. Platesc ceva dar putin. Stiu, suna oripilant, am mai scris asta la un subiect despre betivi si boala...dar asa e aici. Statul trebuie sa investeasca mult ca sa se poata pune in aplicare asa o lege.

Nu sunt romanii cei mai betivi de pe planeta, dar sunt in frunte. Si da, acum am vazut si eu ca ii depasesc pe nordici, desi n-as fi zis.

http://apps.who.int/gho/data/view.main.52140?showonly=GISAH

Probabil exista o explicatie: suedezii beau in weekenduri, amesteca bauturile ca sa se imbete, pentru ca e asa scumpa. Nu stau la baruri ca e foarte scumpa bautura. Isi iau in weekend si beau acasa.

Mergi la inceput