Comision de administrare pt cont in Euro

Comision de administrare pt cont in Euro | Autor: Miriluta

Link direct la acest mesaj

Am nevoie sa fac un cont in Euro la o banca din Romania, ca sa pot trimite bani parintilor.
M-am uitat pe site-urile mai multor banci insa nu pricep nici sa ma tai. Stie cineva sa imi spuna si mie ce banca are comisioanele de administrare/de retragere cele mai mici?




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca o idee mult mai buna este sa ai acces la un cont cu acces online unde sa fiti unul titular si celalalt imputernicit cu doua conturi euro si lei. Tu depui euro (o% comision) tu transformi euro->lei suma dorita (0%comision) ei platesc direct cu card (0%comision) sau ridica de la ATM bani(cash - lei) si aici exista un comision variabil. Desigur exista un comision bancar lunar pt acel cont bancar si card dar este o suma rezonabila.
De exemplu eu la ING platesc 3 lei/luna pt acces on line si 4 lei/luna comision de administrare cont.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

eu la unicredit tiriac platesc: 0 lei acces online, 12 lei/anual administrare cont, 0 lei retragere de la bancomate unicredit tiriac, 0 lei la plata cu cardul oriunde in lume, pot face plati in valuta din contul de lei (nu am nevoie de cont in alta valuta), pot primi bani din orice colt de lume in contul de lei, comisionul de schimb valutar este 0 lei, pot constitui depozite cu dobanda fixa sau variabila..etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Optiunea Eficient de la Raiffeisen, cu web banking si doua conturi - in lei si in valuta. Detalii: http://www.raiffeisen.ro/persoane-fizice/optiuni-de-cont-curent

6.9 lei/ luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nada, noi am inchis conturile la tiriac pentru mai multe neajunsuri, printre ele on line bankingul care ne costa 40 de lei pe luna! Nu mai stiu daca era pe firma sau pe persoana fizica sau daca e vreo diferenta, ca de exemplu la ing sotul meu are acelasi device pentru ambele conturi, si il plateste o singura data cu 3 lei pe luna.

La subiect, si eu cred ca la ing ar fi mai avantajos cu homebank. Contul poate fi pe numele parintilor, iar tu sa depui online de-acasa. Iar ei pot plati cu cardul fara comision, iar pentru retragere cu un comision de 0.5% dar minim 10 lei. Ceea ce mie mi se pare cam mult, deci cel mai bine e sa foloseasca banii direct din banca, sa plateasca utilitati de exemplu e fara comision.
Sau ma gandesc ca poate puteti deschide doua conturi la filialele aceleiasi banci, voi in germania si ei aici. Si atunci transferul intrabacar ar trebui sa fie gratis sau foarte ieftin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Androix,bancile nemtzesti cu filiale in Romania,sunt banci diferite.Au acelasi nume insa nu au nimic de-a face una cu alta.

Tata are la BCR,eu nu-mi amintesc sa fi paltit comision de retragere,plateste doar pentru folosirea contului,n-are card!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Multumesc pentru informatii. Vad ca la majoritatea bancilor comisioanele de administrare sunt undeva in jur de 1€/luna ceea ce nu e chiar asa rau.
Marius ca sa pot fi titular sau imputernicit al unui cont cred ca trebuie sa fiu prezenta sau macar sa am buletin. Nu pot nici sa merg in Romania si nici buletin nu mai am.

Ma gandeam la un cont cu online banking si un card. Intre timp am aflat ca pot transfera din contul meu in euro intr-un cont strain in orice valuta vreau, la un anumit curs de schimb.

O sa ii pun pe babacii sa deschida un cont in lei cu optiune online banking si sa imi trimita mie datele de online banking ca ei oricum nu au ce face cu ele. Ma termina insa ideea de comision de extragere...chiar si in cazul in care scoti de la un ATM al bancii respective?? Nu e vorba musai de suma ci de principiu.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Poti plati direct din cont facturi pentru aproape orice, acolo nu sunt comisioane. La fel si parintii tai, daca platesc cu cardul la supermarket, nu exista comision.

La ATM, taxa e de 1 leu la 1000 lei, la Raiffeisen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu cum e la alte banci dar la ING unde am homebanking si card am deschise asa cum spuneam 3 conturi lei/euro/USD insa platesc doar pt lei.
Daca parintii tai nu vor opera niciodata prin internet ci doar fizic cu un card eu as face in felul urmator:
Sa deschida ei un cont la ING persoana fizica + card VISA ELECTRON vor primi un Digipass cu un cod PIN.
Acuma fie invata ei sa utilizeze acest digipass (nu e mare lucru) fie ti-l trimit tie.
Accesul il ai de oriunde din lumea asta atata timp ca exista o legatura la internet:

https://www.homebank.ro/public/HomeBankLogin/home?lang=ro

Pe aceasta pagina se va introduce un nume de utilizator care este unic pt fiecare client de exemplu AS124578 si o parola care este generata de digipass.
Odata intrata in cont poti sa vezi ce bani sunt disponibili, poti sa faci plati online direct pentru utilitati apa curent cablu orice doar sa ai factura suma si contul bancar de pe factura. Pot fi si salvate ca si modele ca sa nu mai cauti dupa ele ci doar sa completezi suma.
Banii din cont curent sunt disponibili si pentru plata cu cardul VISA orunde se doreste a se face plata (supermarket/farmacii etc) desigur in limita disponibilului din cont. Desigur tu poti sa vezi in orice clipa cu exactitate ce bani mai sunt ce plati s-au facut, unde in ce data ce valoare ce bani au intrat deci ai control total.
Personal sunt foarte multumit de serviciile ING.
Desigur este bine sa vezi si unde exista ATMuri ING in orasul parintilor tai daca optati pt ING:
www.ing.ro/ing/ro/Sucursale.html" target="_blank">http://www.ing.ro/ing/ro/Sucursale.html

Daca te mai pot ajuta cu informatii intreaba-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Multumesc pentru informatii. Vad ca la majoritatea bancilor comisioanele de administrare sunt undeva in jur de 1€/luna ceea ce nu e chiar asa rau.
Marius ca sa pot fi titular sau imputernicit al unui cont cred ca trebuie sa fiu prezenta sau macar sa am buletin. Nu pot nici sa merg in Romania si nici buletin nu mai am.

Ma gandeam la un cont cu online banking si un card. Intre timp am aflat ca pot transfera din contul meu in euro intr-un cont strain in orice valuta vreau, la un anumit curs de schimb.

O sa ii pun pe babacii sa deschida un cont in lei cu optiune online banking si sa imi trimita mie datele de online banking ca ei oricum nu au ce face cu ele. Ma termina insa ideea de comision de extragere...chiar si in cazul in care scoti de la un ATM al bancii respective?? Nu e vorba musai de suma ci de principiu.





Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


ca sa fi imputernicita nu trebuie sa fi prezenta -

la deschiderea contului in lei si activarea optiunii online pot cere doua tokenuri (la tiriac mi l-au dat gratis, ptr al doilea cereau o garantie de 20euro) si iti pot trimite tie tokenul....nu stiu daca sunt banci in omania unde sa poti accesa onlinebankingul fara token....la tiriac e cu token, la bcr la fel, la banc post tot cu token

daca se foloseste optiunea "plata utilitati" nu se plateste comision de transfer, daca platesti o factura care nu se regaseste in lista de utilitati a bancii in general se plateste comision de transfer.. 5lei...sau cam asa ceva (daca sunt banci care nu solicita acest comision...ma intreb ei din ce traiesc :) )

mai exista un card la posta romana, la asta mi se pare ca online-ul se acceseaza cu niste coduri, are o limita de suma maxima...dar nu cred ca e asta o problema.... vezi pe pagina web a postei romane care e treaba cu cardul asta... mi se pare ca au niste comisioane de transfer mai avantajoase decat alte conturi cu card atasat...dar sa nu vorbesc cu pacat, e mai bine sa citesti acolo ce si cum (cardul va sta la parintii tai si online puteti accesa si tu si ei...in plus online mi se pare ca poti face si plati pentru ei)


http://www.cashplus.ro/



Nina,mami de,

ps. este un card prepay ce se "cumpara" de la posta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Ok...ideea e ca sigur vreau si online banking (nu musai de platit facturi ci mai ales sa pot vedea cum stau ai mei cu fondurile ca "de buna voie" nu mi-ar spune niciodata ca au nevoie de bani)

Marius, sti cumva daca si plata utilitatilor se poate face prin ordin bancar? Noi folosim in exclusivitate online banking pentru toate platile. La utilitati se stabileste anual o suma care trebuie platita lunar pana la urmatoarea recalculare. Asta imi permite sa fac un ordin de plata repetitiv (introduc datele odata si aleg ca forma plata repetitiva, lunara intr-o anumita zi pe o durata determinata). Pot face asta si in Romania?

Mergi la inceput