Stelute de iulie-august 2013 (81)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Delia felicitari pt bebeloi


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_timpau spune:

Voi ce ziceti, mi-ar face rau o plimbare pe dealuri de 1h dus/1h intors pe traseu usor?

Avem chef de mers la padure maine, dar nu ma lasa mama :)))))

23+ , mami de Mircea Andrei

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Astazi iar servesc bucatarie , am obosit, de data asta e de musai, abia astept sa scap. Snitele din piept de pui cu pilaf de orez si 2 paini


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Delia plimbarea nu face rau, depinde de tine cum rezisti, sa nu te fortezi, ca in rest suna al naibii de bine


viitoare mamica de hocheist 24+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoyJoy spune:

apropos de camerele bebeilor, daca aveti cont pe fashion days, azi a inceput o campanie la stickere pentru pereti. mie mi se par foarte dragute (sunt sunt vinil adeziv de la Smart&Nice).

detalii pentru cel din poza atasata:

Descriere produs
- sticker ce infatiseaza un copac si animale, in nuante de negru, maro si alb
Toate stickerele vor fi insotite de instructiuni de folosire.

Compozitie
vinil adeziv

Dimensiuni
Sticker (cm): 130 x 130
Suport (cm): 50 x 70

PRET 49lei.



Jo 19+

Gugulushele

Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it.
The time will pass anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maeve spune:

Buna dimineata, vad ca au inceput discutii interesante si o sa ma bag si io pe fir imediat

Iar n-am dormit vreo trei ore asta noapte si apoi am mai dormit de la 6 la 9 si fiica-mea a dormit si ea pana la 9:30...asa ceva nu s-a mai intamplat demuuuult, am pregatit micul dejun tarziu si intre timp am bagat la cuptor o budinca, am scos-o si apoi doua placintele micute. Deja sunt franta

Sunt si eu de acord cu ce a spus Alina si anume ca nu exista retete universale de crestere a copiilor, ca suntem toti diferiti si asa e si bine ca suntem. Lucrul cu care nu sunt de acord este ca dupa 4 luni incepe rasfatul. Si o sa explic de ce. In opinia mea nu exista copii obraznici sau rasfatati, exista doar parinti care nu reusesc sa gestioneze anumite etape, crize, se impotmolesc undeva si copilul devine de "necontrolat" pentru ca el este prea mic pentru a-si controla sentimentele negative. De asemeni, un lucru care este valabil pentru orice copil este ca atunci cand nevoile de baza ii sunt indeplinite, cand se simte iubit (iar pe tema asta s-a scris foarte mult, cate familii n-au ajuns in situatii de criza pentru ca parintii isi iubeau copiii si totusi nu o aratau in felul in care si copiii sa se simta iubiti), acceptat indiferent de cat de "enervant" poate deveni la un moment dat, abia atunci el se va simti liber, neconstrans de majoritatea prejudecatilor pe care le avem din cauza mediului sau educatiei pe care noi insine am primit-o.

Mai concret, e normal ca un bebelus sa vrea sa stea la mama-n brate cat de mult simte ca are nevoie, e normal sa se exprime prin plans (si ma doare atat de mult cand vad cata lume considera ca e rau sa plangi), e normal si sa vrea sa doarma cu parintii, sa vrea sa vada lumea de sus, e normal sa-si doreasca sa fie inclus in activitatile familiei si nu tinut in tarc, e normal sa isi doreasca sa exploreze din ce in ce mai mult atunci cand motric poate face acest lucru. Iar acestea nu sunt numai firesti ci benefice si de dorit pentru dezvoltarea plenara a viitorului adult.

Eu am citit foarte multe carti despre educatia si dezvoltarea copiilor, eram interesata de subiect inca dinainte de-a se naste Alise si apoi cu atat mai mult. Ceea ce m-a ajutat foarte mult de la inceput a fost ideea aceasta, cu cat raspunzi mai prompt semnalelor bebelusului, cu cat i te faci disponibila ca sa se "sature" de atentia si dragostea ta, cu atat va fi mai echilibrat, cu atat i se dezvolta inteligenta emotionala, cu atat va capata mai rapid acel sentiment de securitate care ii va permite sa devina independent. Sigur ca este extrem de solicitant, obositor, uneori incomod de-a dreptul dar pe termen lung merita tot efortul. Contrar prejudecatilor societatii actuale, bebelusul nu doreste sa manip*leze, nici macar inconstient nu o face, ci el chiar are acele nevoi pe care unii parinti le refuza din teama de-a nu "se invata rasfatat". Tocmai aici e aparenta contradictie, cu cat mai mult e refuzat si respins, cu atat comportamentul copilului va deveni neplacut caci pentru el aceasta echivaleaza cu tipul dragostei conditionate. Mai mentionez un lucru ca m-am intins cam mult si anume ca asta nu inseamna ca eu sunt de acord ca daca un copil plange mai tarziu sa-i cumperi nu stiu ce, pac te conformezi ca sa nu-i creezi vreo trauma. Nici pe departe. Parintele poate si trebuie sa refuze diverse cereri mai tarziu dar in acelasi timp sa explice, sa fie alaturi de copil, sa empatizeze cu el daca sufera pentru o dorinta neindeplinita. Sa ii valideze sentimentele, fiindca orice fiinta umana are dreptul la propriile simtaminte. Daca ne vom orienta inspre negarea lor (gen de ce plangi, n-ai niciun motiv sa plangi sau, mai rau, iti dau eu motiv sa plangi) neoferindu-i copilului posibilitatea de a se simti indreptatit sa aiba acele sentimente, atunci el se va simti neinteles si respins. Atat timp cat explicam si refuzam anumite lucruri dar validand sentimentele copilului, putem schimba mult, in bine, situatia.

As putea scrie pagini intregi pe temele astea dar ma scuzati pentru logoree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Joy unde gasesc exact pe site stikerele?


27+
viitoare mamica de Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_timpau spune:

Delia, Dana, Olimp
Delia, nici acum nu ti-au plecat musafirii?

23+ , mami de Mircea Andrei

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dnapotecuta spune:

Subscriu Maeve. Chestia cu rasfatul este doar un lucru demonstrat stiintific... la varsta la care poate aparea ma refer. Pentru ca deja ne sunt multora dintre noi cunoscute replicile de genul: "Eeee.... asa l-ai invatat tu alintat..." care vin la niste varste mult prea mici ale copilului si de la varii binevoitori care habar nu au de psihicul copilului. Sustin si eu apropierea maxima de bebe numai ca aceasta nu e cazul sa contrazica in mod constant si repetat confortul parintelui. Consider ca ocazional mai trebuie si un pic de psihologie pe langa instinct pentru ca, fiti convinse, doamnelor, ca asa escroci sentimentali nu ati intalnit in toata existenta voastra de pana acum.

Alina 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoyJoy spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana_popa27

Joy unde gasesc exact pe site stikerele?


27+
viitoare mamica de Medeea


Eu am primit campania in newsletter. Daca ai cont la ei, linkul asta ar trebui sa mearga:

http://www.fashiondays.ro/campaign/nature-kingdom-51055-4/?campaignId=51055&tagId=4&utm_campaign=Nature%2BKingdom_6056&utm_medium=banner_main&utm_source=newsletter_daily

Succes!

Jo 19+

Gugulushele

Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it.
The time will pass anyway.

Mergi la inceput