Manualul Pinguinilor ( nu mai e provizoriu)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ia uite, vad ca nu l-au ejectat pe juror 2 ...adica nu judecatorul. Sa vedem daca il elimina avocatii ...

Suntem la juror 3 ...unemployed ...interesant, nevasta lui a cazut pe gheata, si-a rupt piciorul si a dat in judectata business-ul in fata caruia a cazut ...a obtinut recompense in urma procesului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Buflea, reporter de teren trebuia sa te faci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

...bai, va scriu ca pot si ma gandeam ca e interesant, ca nu e film.
Ii intreaba pe ce canale de tv se uita la stiri ...

Au trecut la Juror 4 ...care e Federal Agent ...ce naiba e asta?
Ia uite, si asta o are pe ma-sa care a avut accident sI a dat in judecata ...acum da detalii in particular ..sa vedem daca ii da judecatorul eject sau nu ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Juror 4 ...revine in boxa juratilor
Valeu ...am inteles ...asta e investigator ..wow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Juror 4 a ramas ...au trecut la Juror 5 ...vaduv.
Valeu, il intreaba de nevasta moarta ...meserie
Cica are 9 copii ...valeu ...cati ani are asta nene, ca cicacel mai marecopil are 50 ani ...

Interesant, unul din copii e terapist pentru spate ceea ce probabil are si baba asta accidentata

Hopa, are pareri politice legat de dreptul de a da in judecata ..l-au chemat la detalii private

S-a intors in boxa juratilor ...cica a mai fost jurat ales si a contribuit la decizii in 2 cazuri civile si 2 penale ...asta are pedigree

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

hai cu

primavara pinguniceasca





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Gata ...suntem in pauza de lunch.

Foarte interesant sistemul asta cu jurati ...se bazeaza foarte mult pe sinceritatea si spiritul civic al omului de rand ... La inceputul zilei ne-a aratat un film si un discurs de motivatie ... Mi-a placut, te face sa te simti mandru ca ai ocazia sa iei parte la un proces de justitie ...sa fii mandru ca societatea asta are incredere in tine si implicit te determina sa fii corect ...cred ca de aici vine acuratetea acestui sistem ...tu, un om obisnuit, simplu si bun pe interior, asculti niste fapte, nu legi, nu reguli ...numai fapte ...si in final, spui doar vinovat sau nu ...pe cine sa mituiesti in sistemul asta, cand juratii sunt atat de diferiti si alesi atat de aleator ?

Una din intrebari este daca din punct de vedere cultural sau spiritual ai vreo problema cu dreptul unui om de a da in judecata pe altcineva pentru personal injury si apoi daca te consideri un bun jurat si de ce ...

Daca ma aleg, eu am sa spun ca, da, eu am o problema cu genul acesta de recompense ... Probabil ca este culturala, la noi in Romania lumea nu isi pierde timpul cu asa ceva ... Din cauza asta nu cred ca sunt potrivita ca jurat in acest caz. Oricat mi-as dori sa traiesc experienta de jurat, nu cred ca este fair sa judecceva in care nu cred si prezentarea aia de dimineata exact pe aceste butoane interioare de corectitudine apasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Viv, cum e fata ? Bine macar ca nu a apucat-o raul pe acolo, prin Franta ...acasa este pe maini bune.
Sper ca e mai bine ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Ady .

Buflea Interesant tu zi ca eu ascult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

go, buflea, go !



Eu chiar as vrea sa fii jurat, ca prea povestesti frumos ...

Viv, asteptam vesti. Bune.

Mergi la inceput