Piersicute de iulie august (36)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Ali - lapte de vaca

Bravo Ana a gasit mami reteta de succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Maria, multumesc si eu pt retete, le voi incerca, sigur in weekend. Ca legume am praz, sparanghel (apropos a dat cineva pana acum?), la orez cu lapte cred ca merge si para, banana, piersica si clasicul mango galben care ii place f mult lui Eric.
Ieri seara am vrut sa fierb paste mici pt el, am pus punguta cu paste aproape de rondeaua de aragaz...s-a topit plasticul a cazut juma de continut pe jos...va spuneam ca sunt f obosita seara si de abia am timp sa mancam si el si eu, sa-l schimb si sa-i fac baie, odata la cateva zile. Pana la urma a papat mango-banana-iaurt dar f putin si eternul ardei umplut. El papa f bine insa la gradi, 3 mese pe zi (fructe-cereale, piure, fructe-iaurt)

Ali, ce tare e Denis ca papa fructe intregi!
Poate si al meu daca l-as lasa dar imi e tare frica. Vorba Antoniei parca mi se goleste creierul si ramane numai spaima.
Aseara am mancat amandoi pepene rosu, I-am dat bucata de la mine din mana, s-a inecat un pic la un mom dat dar a trecut peste.

Mai e vreo piersicuta care merge in afara de Matia? Tare sunt nerabdatoare sa-l scot pe iarba in spatele blocului si sa-l vad mergand pe piciorusele lui.
Ieri cand l-am luat de la gradi erau toti afara la soare. Toti copiii se zbenguiau, numai al meu statea pe scaunel (au un carucior cu multe locuri) si rodea la o jucarie... e si cel mai micut de acolo, totusi.

F buna ideea sa scriem cat mai des aici ce papa bebeii, sa ne inspiram una de la alta.

Ioana, aia e reteta ardeleneasca de ciorba de salata cu "omleta" ce-o face si vecina mea (cea cu fetita de 1 an si ceva). Suna delicios dar mie mi s-au parut prea multe operatiuni de facut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ali buna ideee cu meniul!!!
Porumbita ms o sa citesc
Anto lasa-mi adresa de email pe PM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare,

Ioana, ai fost tare cu puii de randunica. Parca o si vedeam

Maria, mi-am salvat si eu retetele pentru mai tarziu

Fleur, frumoasa povestea. Mi-au dat lacrimile dand am citit-o.
Eu mi-am salvat intr-un fisier ce am scris pe forum atunci, de cand am inceput sa pierd dopul seara, pana la impresiile de dupa nastere din spital. O sa i le dau sa le citeasca atunci cand va fi mare, sa vada ce-a simtit mami cand a venit ea pe lume

Noi am mancat azi piure de cartofi cu sfecla rosie. Ieri i-a placut. Azi am zis sa-i dau si vita Hipp cu piureul. Jumate-jumate in lingurita. Se stramba si se cutremura toata cand simtea vita. Asa ca i-am amestecat si a mancat cat de cat, mascata carnea asa prin piure. Puiul mi-l scuipa... Te pomenesti ca are mama o vegetariana si eu nu stiu!

La capitolul cra-cra, marti a tot pacalit-o maica mea cu o jucarie si a mers fata pe langa pat De vreo 6 ori a facut turul patului.
Doarme f prost in ultimul timp (Muraturica, la noi e la fel. Ma plang si eu, poate imi face surprize). O pun in patut si in 30 min plange. Suspectez niste dinti. Asa ca o culc langa mine, macar nu mai fac ture, doar ma fac pui la rotisor toata noaptea sa serveasca fata ambii sani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Vali chiar vroiam sa te strig :))

A mea mananca cu mare placere mar singura, il dau intreg si rupe ea

Si rondele de orez expandat

Azi i-am facut ciorba de stevie si mar cu ovaz, gris cu lapte diseara.I - as face cu Lp ca nu am altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, fetele. Am fost la dermato, pitiriazis versicolor amplificat pe sarcina. 21 zile tratament si apoi iar control. S-a uitat la alunite, sunt in regula. Doctorul un dragut. Mi-am luat si pantofi. Sunt tare multumita. Si-a gasit si Doamna mea intr-un final camasa, dar cu ce nervi. In fine, Nectarel acum nu mai vrea sa faca pasi si a luat-o de-a busilea. La mancare o sa ma inspir de la voi. Cu bucatile sunt moarta de frica. O sa vedem cand va veni momentul. La rochie o sa-mi fac impletitura ruseasca ca si rochia este acelasi gen. As vrea ceva, cum avea ministra ucraineanca. Cam atat deocamdata. Fleur, tare frumoasa povestea. Prietena mea e tot in spital si e disperata ca pleaca doctoru de 1mai la Athos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Fleur, nu e aia cu ompleta. E alta varianta mult mai usoara si mai buna, zic eu: apa fiarta cu sare, bagi acolo salata verde sa fiarba, intr-o tigaie se pune putin ulei la incins si vreo 6 catei de usturoi pisati in ulei sa se rumeneasca un pic si toata chestia asta se varsa in oala de ciorba peste salata.
Mai adaugi niste frunze (2 maini bune) de macris pt inacrire (sau otet) si optional, spargi in oala 3 oua.
Separat smantana dulce o amesteci cu 2 galbenusuri si arunci peste ciorba dupa ce ai tras-o de pe foc.
Mie imi ia 5 min prepararea si iese buna de tot.


ADA de-abia astept sa vad rochia.

NB gagici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

macrisul de unde se ia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neata. Va invit la cafea si la o felie de tort. Ce-mi doresc mie as vrea sa se implimeasca si voua. Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata. Poftiti la cafeluta.
Azi vad ca iar e vreme buna si iar iesim pe afara. Maine planuim o noua zi la tara daca tine vremea.
Nimic nou de raportat. Aurora "vorbeste" toata ziua si acum a invatat na na na. Repeta de zor, dar mai ales cand ne cearta.
O zi frumoasa. Va pup.

Mergi la inceput